Slábnoucí trh s pamětmi poškozuje i další firmy, záchrana přijde až v roce 2014
Pokud situaci sledujete, mohli jste si všimnout, že od novoročního propadu ceny začaly stoupat, ale tuto tendenci se výrobcům podařilo udržet jen dočasně. Koncem léta se v důsledku skladových zásob a (pro toto období typické) slabší sezóny opět došlo na mírné zlevňování. To následně zrychlilo a dosáhlo minima právě v tomto měsíci, v říjnu.
Slabé prodeje už nejsou krátkodobou záležitostí, která by měla negativní dopady jen na pár známých značek - začínají je totiž cítit i dodavatelé surovin a služeb jako Formosa Advanced Technologies (FATC), Walton Advanced Engineering a United Test and Assembly Center (UTAC). Ti se starají o dílčí výrobní procesy a testování pamětí. Právě Nanya, která ohlásila konec výroby klasických DDR3 modulů, generovala téměř polovinu z obratů FATC a zhruba 20-30 % se podílela na obratu zbývajících dvou jmenovaných firem.
Dodavatelé předpokládají, že by mohlo dojít k určitému zlepšení jejich situace, jakmile Nanya dokončí transformaci (plánuje rozjet výrobu speciálních modulů a pamětí pro integrované systémy namísto DDR3), bude opět spolupráce pokračovat. Nižší objemy by pak měly nahradit vyšší marže.
Ostatní výrobci doufají v nástup DDR4, který však nenastane dříve než za 18 - 24 měsíců. Paměti typu DDR3 jsou už s námi poměrně dlouho, ze strany procesorů momentálně nijak dramaticky nerostou požadavky na jejich rychlost a podobně ani nároky softwaru nebubří tak výrazně, jako před lety (co se operačních systémů Microsoftu týká, pak lze říct, že od uvedení Visty požadavky samotného OS paradoxně mírně klesly). Uživatele tedy nic nenutí k nákupu - i v případě upgradu procesoru a základní desky mohou v řadě případů upotřebit starší DDR3 a nákup nových modulů zcela vynechat.