Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Vyšel Linux Mint 16 s prostředími Cinnamon a MATE

Linux Mint logo 2012
Fork Ubuntu, řešící nevoli uživatelů ohledně prostředí Unity a GNOME 3, přichází v nové verzi. Linux Mint 16 je domovským OS prostředí Cinnamon a MATE.

Jako obvykle vyšly obě varianty odděleně.

Linux Mint 16 Cinnamon

Linux Mint 16 Cinnamon

Skořicová varianta dostala do vínku prostředí Cinnamon 2.0. To představuje téměř půl roku vývoje a 856 commitnutých změn od 28 vývojářů. Je zde lepší správa uživatelů, nové zvukové efekty prostředí, zachytávání oken k okrajům, lepší nakládání s MIME typy, nová přihlašovací obrazovka, možnost formátovat USB flashky (FAT32, NTFS, Ext4), nový vylepšený správce softwaru, celkově vyšší výkon prostředí atd.

Linux Mint 16 MATE

Linux Mint 16 MATE

Mátová verze nese pochopitelně všechna výše zmíněná vylepšení, kromě oněch 856 commitů do Cinnamonu. MATE je daleko skromnější projekt a abych parafrázoval Jiřího Eischmanna z Red Hatu na letošním LinuxAltu, je otázkou jestli MATE přežije (o Cinnamon takové obavy nejsou). Každopádně pro připomenutí rozdílů: Cinnamon je GTK+ desktop, který je forkem GNOME Shellu, překopaným do konzervativnější podoby. MATE je forkem původního GNOME 2 (tj. pokračuje tam, kde vývojáři GNOME po přechodu na verzi 3 skončili). V tuto chvíli není jasné, jestli setrvá MATE u zastaralých knihoven GTK+ 2, nebo bude portováno na GTK+ 3, ale to jistě vyřeší budoucnost.

Galerie společná pro obě varianty:

Tagy: 

Galerie ke článku

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Vyšel Linux Mint 16 s prostředími Cinnamon a MATE

Čtvrtek, 5 Prosinec 2013 - 11:12 | Radim Horácek | Jste ponděkud pozadu, Mint vyšel 30.11. :-) Ale...

Zobrazit diskusi