Vyšla finální Opera 9
Rozhraní
Jak víme již z beta verzí řady 9 ale i řady 8, Opera 9 obsahuje bittorrent klienta. Tomu je uzpůsobeno i vyhledávání, které nyní s prefixem „b“ vyhledává torrenty na domovské stránce bittorrent.com. Žádné „pokoutné aktivity“ v defaultním nastavení prohlížeče ve spolupráci se servery jako isoHunt, Torrentspy či thePirateBay nečekejte. Nové jsou také „widgets“ (malé „prográmky“ s prakticky libovolnou typicky konkrétně zaměřenou funkcí, v české verzi pojmenováno „pomůcky“), které řada z vás jistě zná z aplikací třetích stran (jako Yahoo Widget Engine) či z Mac OS X a dalších. Opera už jich umí opravdu hodně, naleznete je na jejích stránkách. Další přibývají každým dnem, koneckonců do jejich vývoje se můžete pustit i vy. Na obrázku můžete vidět funkční „3D tetris“, počasí a kalkulačku (v levém dolním rohu pro porovnání Yahoo Weather):
Změn doznal i instalátor. Ten je již jen ve dvou verzích. Anglická je menší, mezinárodní pak obsahuje přímo na 30 jazykových mutací. Integrován je i nový prohlížeč zdrojových kódů stránek. Nepůsobí nijak špatně, já osobně však nadále zůstávám u Notepadu 2. Dalších změn se pak dočkala i konfigurační stránka opera:config.
„Okénka“ s náhledy jiných záložek se zobrazují hned pod záložkami:
Soubor search.ini je nyní ve verzi 8, všechny předchozí verze budou při instalaci nahrazeny touto novou. Kromě nového prefixu b, který vyhledává na bittorrent.com je tu ještě ve standardním nastavení prefix a, který vyhledává na answers.com.
U bittorrentu mi dovolte se na chvíli zastavit. Klient v Opeře hned po začátku stahování provádí i „kontrolu integrity“, jejímž důsledkem je mimo jiné to, že si alokuje potřebný prostor na disku. To v případě VELMI velkých torrentů (není problém mít torrent se 100 GB souborů) bude pro leckoho znamenat problém. Klient jako takový je pak samozřejmě jednodušší než například BitComet. Není možno v Opeře vybírat, jaké konkrétní soubory z torrentu chcete, možnosti nastavení jsou minimální, ale řadě z vás jistě bude vyhovovat pro svoji jednoduchost. Indikace stahování pak tradičně probíhá v okně se stahováním, žádné speciální formuláře či okna kvůli bittorrentu nečekejte, je plně integrován v prohlížeči:
Lze nastavovat preference pro jednotlivé servery v menu Nástroje - Nastavení - Pokročilé volby - Obsah. V rámci sjednocení názvosloví je nyní „page alias stránka“ nazývána „tab alias záložkou“. Oproti verzi 8 nyní novou záložku otevřete Ctrl+T, tedy jako třeba ve FireFoxu. Původní Ctrl+N otevírá nové okno, Ctrl+D vytvoří záložku, Ctrl+B dělá funkci „Paste and Go“, což znamená, že adresu ve schránce rovnou vloží do adresního řádku a přejde na tuto adresu. Samozřejmě pokud máte ve schránce něco, co se webové adrese ani zdaleka nepodobá, nečekejte nic jiného než přechod na interní stránku prohlížeče: opera:illegal-url-0. Dalším příjemným doplňkem, kterým Opera srovnává dluh oproti jiným prohlížečům, je klávesová zkratka Ctrl+Enter. Pokud píšete adresu, namátkou třeba napíšete „cdr“, pak již stačí jen stisknout Ctrl+Enter a prohlížeč sám doplní zbytek a na adresu přejde. Pro našince jen škoda, že ten „zbytek“ je www. a .com, to si holt musíme v našich končinách přenastavit. Klávesa Esc pak zruší označení textu, není třeba klikat někam o kousek vedle.
Zajímavou vychytávkou je podpora „přístupových kláves“. To sice vyžaduje, aby byly definovány na serveru, ale pak po stisku Shift+Esc se zobrazí jejich seznam, takže přesun mezi sekcemi může být rychlejší než rejdění myší po stole:
Vyhledávání na stránce již rovnou zvýrazňuje všechny nalezené odpovídající řetězce:
JavaScript konzole se nyní jmenuje Chybová konzole. Umí zobrazovat „warningy i errory“ pro JavaSript, Javu, XML, HTML, CSS, XSLT, SVG, BitTorrent, widgets, síť a mail i chat. Sami si v ní můžete ověřit, že i na bittorrent.com najdou čtyři droboulinké škraloupky v CSS :-).
Opera také nově umí ukládat stránky ve formě webových archivů do souborů .mht. Volba „HTML soubor s obrázky“ konečně ukládá soubory do jednoho adresáře (děkuji!). Vylepšení potkala i blokování vyskakovacích oken. Nové styly mají opera:about, opera:cache, opera:history, opera:plugins, file: view, obecně všechny chybové stránky a informační panel. Export záložek do HTML má nyní formát Netscape Bookmark File, čímž je zajištěna kompatibilita se službami Yahoo Bookmarks, Scuttle, MyBookmarks a dalšími.
Zprávy
Změn se dočkala i implementace IMAP. Dále pokud odstraňujete emailový účet, jsou smazány emaily z lokálního úložiště. Nově je modifikovatelné nastavení zobrazení hlavičky emailů, přibylo menu se smajlíky. Pokud odesíláte email bez „předmětu“, zobrazí se varovná hláška. Našince asi nebude příliš trápit opravení chyby při posílání emailů s kódováním iso-2022-jp.
RSS apod.
Přibyla podpora pro formát Atom 1.0. Opera nově také umí import/export seznamu ve formátu OPML, vylepšení se dočkala práce s fotografiemi.
Chat
Přidána byla ochrana proti „tapetování“ (CTCP flood protection). Přenosy souborů skrze DCC a pozvánky do místností jsou nyní zobrazeny jako odkazy v okně se soukromým chatem.
Zobrazení
V renderování Opera celkem znatelně pokročila. Jak již jistě víte z různých předchozích buildů, Opera 9 projde Acid2 testem. Podpora SVG (Scalable Vector Graphics) prošla upgradem až na verzi 1.1 včetně navigace pomocí kláves v SVG. Přibylo pár „drobností“ v podpoře CSS3 (UI selektory, opacity, podpora -o-text-overflow:ellipsis). CSS 2.1 se týká hned řada oprava zpracování některých prvků. Prohlížeči se dostává podpory Web Forms 2.0, xml:id, vylepšeno je zpracování chyb v CSS. Příjemnou vlastností je to, že tištěné stránky používají nastavení stylů pro tisk místo stylů, které mají při zobrazení na monitoru. K CSS se pak obecně vztahuje několik změn v preferenci atributů pro tagy jako BODY, UL/OL a další. Zbývající podrobnosti naleznete v changelogu této verze, my zde nebudeme zabíhat do extrémních detailů.
Rozšířena byla podpora pro zobrazení EXIF dat (Vlastnosti obrázku v kontextovém menu). Nově Opera umí i JPEG obrázky s YCCK a CMYK formáty.
Dále přibyla podpora pro XSLT 1.0, XPath 1.0, DOM level 2 Style Sheets, podrobnější detaily opět v changelogu. Z bezpečnosti jsou nyní standardně po instalaci zapnuta podpora TLS 1.1, řada dalších změn, opět „víte kde“.
Zásuvné moduly doznávají podpory Netscape Plug-in API extensions, některé prvky na stránkách zpřístupněné skrze nějaký zásuvný modul mohou vyžadovat nejprve kliknutí na ně, aby s nimi bylo možno pracovat.
Ze specialit Windows verze Opery 9 tu máme ten fakt, že s prohlížečem již není dodáván Flash přehrávač. Ať již kvůli problémům s jeho bezpečností, nebo kvůli menšímu instalátoru, od nynějška jej budete muset doinstalovat ručně. Opera umí importovat záložky z Internet Exploreru, FireFoxu i předchozí Opery. Zajímavostí s kontroverzním praktickým využitím je možnost spouštět Operu s parametrem ve stylu „Opera /ScreenWidth 800 /ScreenHeight 600“, kdy se pro běh Opery změní rozlišení Windows na 800×600 a po jejím ukončení opět navrátí na původní hodnotu. Ideální věc třeba pro zrakově postižené lidi, ale běžně používáno jistě nebude. Výběr fontů pak konečně pracuje korektně i v systémech, kde je nainstalováno více než 1024 fontů.
Tak, to je pro dnešek ohledně stručného seznámení s novou verzí Opery všechno. Kdo chce stahovat, může samozřejmě přímo ze stránek Opery svou preferovanou verzi pro daný operační systém.