Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

PC-BSD 9.2 - ZFS novinky z FreeBSD přichází

PC-BSD 9.2 logo
Tvůrci uživatelsky přívětivé varianty FreeBSD přicházejí s verzí, která kopíruje novinky stejně číslovaného mateřského systému. Tedy mimo jiné podporu ZFS TRIMu...

Tyto novinky jsme shrnuli v týden starém článku, doplňme, že PC-BSD v changelogu explicitně zmiňuje bootovatelné ZFS za použití bootloaderu GRUB2, přepsanou utilitu Life-Preserver (umožňuje okamžité vytváření ZFS snapshotů, obnovu souborů, replikaci dat na vzdálený systém a také vytvoření mirroru na jiný disk). S ohledem na to byl aktualizován instalátor, který umí obnovit celý systém z replikované ZFS zálohy.,úp>

Boot Manager dostal nové GUI (opět v souvislosti se ZFS), je zde PKGNG repozitář s pravidelnými častými aktualizacemi, AppCafe a PBI doznaly několika zlepšení a systém přešel na hledání nejbližšího mirroru skrze CDN službu hostovanou u ScaleEngine - automaticky najde nejbližší vhodný mirror, již žádná ruční práce.

PC-BSD 9.2 také přešlo na GitHub, kde jsou nyní jeho kompletní zdrojáky, totéž platí pro TrueOS (serverová varianta). Jsou zde novinky týkající se Jail systému, grafický instalátor podporuje základní i rozšířený režim, domovský adresář uživatele může být šifrován (PEFS šifra) a konečně také zrychluje samotný start systému.

Tagy: 
Zdroje: 

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku PC-BSD 9.2 - ZFS novinky z FreeBSD přichází

Úterý, 15 Říjen 2013 - 19:25 | Martin Bodenloos | Ubuntu zo sveta BSD. Zda sa mi ze by sa tu mala...

Zobrazit diskusi