„Vzdálená DVD půjčovna“ Zediva reaguje na žalobu filmových studií
Americké právo detailně neznáme, takže se budeme držet textu, který vytvořila Zediva (resp. její provozovatel) coby oficiální reakci soudu na žalobu od filmových studií. V ní se píše:
Obchody a služby, které půjčují DVD, si nepotřebují obstarávat licenci od vlastníků autorských práv. Je to proto, že videopůjčovny si kupují originální DVD, u nichž autorské právo dovoluje půjčování. Autorský zákon pochopitelně nedovoluje vytvářet kopie takových DVD, pro tuto činnost už je licence vyžadována.
Zediva má ve své správě v datovém centru v Silicon Valley řadu skutečných DVD přehrávačů se skutečnými DVD médii.
Uživatel prostřednictvím systému Zediva používá zapůjčené DVD stejně jako při zapůjčení skutečného DVD. Může se posunovat vpřed, vzad, pozastavit přehrávání a podobně. Uživatel si nemůže prostřednictvím systému Zediva stáhnout film z DVD či udělat jeho kopii (no, tohle by se dalo jistě snadno vyvrátit, ale primárně k tomu systém nejspíše konstruován není, pozn. red.). A stejně jako při skutečném zapůjčení DVD musí uživatel počkat, pokud má toto DVD zapůjčené jiný uživatel.
Není v tom žádný trik či fígl, systém má stejná omezení jako běžné půjčování DVD. Pokud si uživatel půjčí DVD spolu s přehrávačem Zediva, má během přehrávání (zapůjčení) plnou a jedinečnou kontrolu jak nad přehrávačem, tak i samotným diskem. Pouze on může stisknout „Play“ nebo „Pause“ a podobně, pouze on na svém monitoru vidí výstup z DVD přehrávače.
Co se týče údajné veřejné produkce, nejde o nic víc než přehrávání DVD v domácím prostředí. To, co říkají studia, že by natažení delšího kabelu mezi DVD přehrávačem a uživatelem sedícím před obrazovkou ve svém soukromí představovalo veřejnou produkci, jde proti zdravému rozumu.
Zediva si je poměrně jistá v kramflecích a využívá tak víceméně „díry“ v zákoně, kterou třeba u nás nemáme, u nás je půjčování autorsky chráněného audiovizuálního obsahu z velké části zakázáno (je otázkou, zda byste soudce byli schopni přesvědčit, že půjčení vámi legálně zakoupeného DVD známému spadalo v daný moment mezi vaše osobní potřeby ;-), v USA se to podle toho, co Zediva píše, zřejmě smí i pro komerční účely (otázkou je, zda si také musí kupovat dražší DVD i s licencí na půjčování, jako je tomu u nás, nebo postačí koupit běžné). Pokud Zediva před soudem obhájí svůj výpůjční model, kde nedochází k vytváření rozmnoženin a internet je v tu chvíli skutečně využit coby virtuální dlouhý kabel od skutečného DVD přehrávače se skutečným DVD až domů k uživateli, pak má vyhráno. Stejně tak se ale může soudce přiklonit k názoru, že byť jde o půjčení DVD v jeden moment jen jednomu uživateli, dochází zde ke streamování přes internet. Zediva jakoby tím chtěla říci něco ve smyslu „nemůžete nás přeci žalovat proto, že jsme přišli s efektivnějším způsobem půjčování DVD“.
Jedna věc se nám zdá být poměrně zřejmá. V USA si „Velký Obsah“ hlídá chování lidí a firem na internetu více než je zdrávo a máme pocit, že Zediva spíše zkouší dráždit hada bosou nohou s cílem zjistit, kde jsou hranice zákona. Faktem je, že se na nich Zediva pohybuje, na soudu bude říci, z které strany.