Vzhled, ovládání a přehrávání
Kapitoly článků
Vzhled, ovládací prvky a konektory
Vzhled je rozhodně silnou stránkou přehrávače. Emgeton M6 Cult potvrzuje rčení, že v jednoduchosti je krása. Z hladkého povrchu mírně vyčnívá jen tlačítko Play pro přehrávání a zapnutí/vypnutí přístroje na horní hraně a přepínač blokování kláves Hold na spodní. Přípojná místa na pravém boku, konektory jack 3,5 mm a miniUSB, i očko pro zavěšení na krk a vestavěný mikrofon v jejich blízkosti jsou zcela zapuštěné do těla. Zadní strana z dokonale vyleštěného hliníku může dokonce posloužit jako zrcátko. Použití vestavěného li-ion akumulátoru umožnilo vyrobit přehrávač velmi tenký a lehký.
Vedle velkého displeje upoutá pozornost rozměrný dotykový ovladač. Lze jej používat dvěma způsoby: dotykovým, kdy posuv prstu vertikálně ovládá hlasitost a pohyb v nabídkách nebo stiskem ve 4 směrech (nahoru posuv v menu, dolů potvrzování funkcí, doprava a doleva přesuny mezi skladbami). Neodpustím si malou kritiku k tomu, že dotyk ve střední části ovladače přepne na pohyb ve stavové liště a místo změny hlasitosti probíhá posouvání ve skladbě. Druhá věc je, že při přehrávání videa funguje ovládání zase trochu jinak (žádné dotykové, pouze stiskem). Po krátkém soužití se na to však dá zvyknout.
Pouzdro z bílé koženky je elegantní a stylové, hodí se pro přenášení, protože chrání celý přístroj včetně displeje. Praktičtější je pouzdro silikonové - padne jako ulité, neklouže v ruce, chrání přístroj před otlučením a ponechává volný displej a přístup ke konektorům a tlačítkům. Snad jen přepínač Hold je pak poněkud utopený, ale naštěstí není potřeba často. Ani jedno z pouzder nelze připnout na opasek a protože kvůli krátké šňůrce nepřipadá v úvahu ani nošení na krku, jsou nejspíš zamýšleným úložištěm pro "emšestku" kapsy, kabelky nebo brašny.
Displej
Co dělá M6 Cult hodným pozornosti je právě jeho displej. Zabírá téměř celou přední stranu (úhlopříčka 2,4"), má rozlišení 320×240 bodů, zobrazí až 260 tisíc barev a má vysoký jas i kontrast. Na obyčejný hudební přehrávač je velký až dost, ale jeho rozměry oceníte především při přehrávání videa. Použitelnost na přímém slunci je horší, ale tak už to bývá. Na displej se vejde standardně 9 řádků + záhlaví, při pohlížení textových souborů to může být i 10 až 13, podle zvolené velikosti písma. Příliš dlouhé názvy, které se nevejdou na displej, rolují pomalu ze strany na stranu. Doba podsvícení je nastavitelná, stejně jako intenzita a ta jde navíc nastavit separátně pro dvě skupiny funkcí: tou první je hudba, rádio a menu a druhou jsou filmy, obrázky a hry.
Při přehrávání hudebních souborů se zobrazuje v horní části stav, aktuální čas a stav baterie, dále pořadí skladby, mód (opakování, náhodný výběr) a hlasitost. Uprostřed jsou 3 řádky s názvem skladby, jménem interpreta a alba anebo s názvem souboru, když tyto informace chybí. Pod nimi se nachází stavová lišta a uplynulý i zbývající čas. Displej je přehledný a výborně čitelný, uvítal bych ještě zobrazení zapnutého ekvalizéru nebo zvukových efektů. Informace o souboru a jeho datovém toku jsou přístupné na samostatné obrazovce. Jednou z uživatelských možností je volba vlastní tapety na pozadí (jakýkoliv z obrázků uložených v paměti přehrávače) a to dokonce zvlášť pro každý z režimů (přehrávání hudby, rádio, čtení textových souborů, nahrávání). Kontrast písma a pozadí je možné také regulovat a komu by ani toho nestačilo, může si vyhrát s barvou písma a kurzoru, které dají ještě dalších 15 krát 5 možností.
Zobrazení textu písní na displeji
Synchronizace textu s hudbou je podporována u MP3 souborů, stačí si stáhnout z internetu nebo vyrobit vlastní soubor s příponou LRC (obsahuje text s časovými značkami) a uložit ho do stejného adresáře a se stejným jménem, jako má skladba. Texty se pak zobrazují při přehrávání ve 4 řádcích, přičemž aktuální se vysvěcuje kontrastní barvou.
Podpora češtiny
Našince vždy potěší, když se nezapomene i na jeho mateřštinu. S potěšením musím konstatovat, že u nových přehrávačů je podpora češtiny čím dál tím častější a přitom dokonalejší. Emgeton M6 Cult je toho zářným příkladem, kompletní českou lokalizaci přístroje musím pochválit i za opravdu použitelný překlad, diakritika funguje bezvadně ve všech funkcích, ať už se jedná o názvy souborů, ID3 tagy, textové soubory, slova k písním nebo názvy rozhlasových stanic. Tak nějak si představuji přehrávač pro český trh.
Ovládání a přehrávání
- Použitá verze firmware: S1.010.1
Veškeré popisované chování se vztahuje jen k uvedené verzi firmwaru. Výrobky Emgeton však mají dost slušnou podporu a zanedlouho může být spousta věcí jinak. Vyplatí se sledovat také fórum servisní podpory této značky.
Navigace v souborech
M6 umožňuje dva způsoby výběru hudby: buď procházení souborů pomocí průzkumníka, který funguje podobně jako v počítači (zachování adresářové struktury, řazení podle názvu) nebo využití hudební knihovny, tedy databáze hudby z ID3 tagů. Její vytvoření je dílem několika vteřin (cca 15 s při 2 GB hudby, jinak i méně) a poté lze vybírat podle interpreta, alba nebo přímo názvu skladby. Díky dotykovému ovládání jsou oba způsoby rychlé a pohodlné, v případě použití hudební knihovny je základním předpokladem mít v pořádku ID3 tagy. Vybranou hudbu lze v obou případech rovnou přehrát nebo přidat do vlastního seznamu skladeb (playlistu).
Přehrávání
Přehrávání hudby
Přehrávání lze inicializovat několika způsoby: přímo z průzkumníka vybráním souboru nebo celého adresáře (přitom zahrne i podadresáře), výběrem z hudební knihovny anebo použitím playlistu. První dvě volby jsou dostatečně zřejmé, pojďme se tedy věnovat podpoře playlistů. Dobrou zprávou je, že přehrávač podporuje playlisty M3U z počítače, pouze je nutné uložit je do systémového adresáře. Vlastní playlisty lze vytvořit i přímo v přehrávači, přidávat se dají jednotlivé skladby i celá alba (či adresáře). Takový playlist je možné uložit s generickým názvem (Playlist1, Playlist2, ...), později si ho můžete přejmenovat v počítači (případně editovat, je to opět klasický M3U soubor). Nedostatkem práce se seznamy skladeb je nutnost smazat vždy celý playlist (nejde odmáznout jednotlivé položky) a nemožnost přidat jednu skladbu víckrát.
Mezi módy přehrávání patří klasické opakování jedné nebo všech vybraných skladeb (ve složce nebo playlistu), náhodný výběr či jejich kombinace. Navázání přerušeného poslechu je díky funkci Resume zajištěno i po připojení k PC nebo vypnutí. Spíše kvůli těm, které to zajímá, musím zmínit chybějící funkci fade-in (postupné zesilování zvuku po zapnutí) a opakování úseku A-B repeat (částečně ho lze nahradit použitím přímého posuvu ve stavové liště, který již byl zmíněn).
Přehrávání videa
Schopnost přehrávat video v AVI tvoří spolu s velkým displejem velice atraktivní kombinaci. Videosoubory je třeba nejprve zkonvertovat (kodek XviD, rozlišení 320×240, max. 18 fps, datový tok videa do 512 kbit/s a audia v MP3 do 256 kbit/s) a pak už si je můžete vychutnávat na displeji s jemnou grafikou. Lepší než VirtualDub z přiloženého CD je využít program Video Converter (pro jeho jednoduchost), který je ke stažení na stránkách technické podpory Emgetonu. Umožňuje také do obrazu vložit titulky, i když v současné době tato funkce není ještě zcela bezchybná. Delší filmy je lepší rozdělit na dvě části, s velkými soubory mohou být problémy. Rozlišení 320×240 je na rozměry displeje dostačující, plynulost videa je výborná a obraz je velmi kvalitní, vysoký datový tok audiostopy v MP3 pak výborně doplňuje vizuální zážitek. Jistým omezením jsou jen pozorovací úhly displeje vyžadující nalezení vhodné polohy.
V módu videa je trochu odlišné ovládání (nefunguje dotykově), ale umožňuje měnit hlasitost, zastavit obraz a rychle vyhledávat i s obrazem. Pozice v naposledy spouštěných souborech se automaticky uloží pro snazší návrat. V nastavení videa najdete zvýraznění basů a výšek a také volbu přehrávat několik videí za sebou.
Rychloposuv ve skladbách
"Přetáčení" skladeb je s příposlechem, přejet přes celou hodinovou nahrávku trvá asi minutu a půl. Pro ještě rychlejší vyhledávání lze použít posuv ve stavové liště.
Mezery mezi skladbami a odolnost proti otřesům
Pojednáváme o paměťovém přehrávači, takže krátké výpadky v přechodech mezi navazujícími skladbami už z principu nemohou chybět. M6 dělá mezery odhadem tak půlsekundové, tedy stejné nebo spíše kratší než konkurence a týká se to všech formátů. Odolnost proti otřesům je tradičně u přístrojů s flash pamětí dokonalá a se zvětšující se kapacitou a klesající cenou budou asi brzy konkurovat i menším harddiskovým právě díky této výhodě.