Zvuk, rádio, nahrávání, napájení a výdrž
Kapitoly článků
Kvalita a úpravy zvuku
- Referenční sluchátka: Koss Porta Pro
Trochu nezvykle začneme tuto kapitolu sluchátky. Obyčejně nemá smysl se jimi zabývat, v drtivé většině případů se jedná o špunty, které je lepší zahodit a nahradit opravdovými sluchátky. Emgeton je ale světlou výjimkou, neboť k některým svým přístrojům dodává jako součást základního balení kvalitní náhlavní sluchátka. Nesou označení Emgeton Porta Cult a jak sám název (a vzhled) napovídá, inspiraci si berou v legendárních Porta Pro firmy Koss. Konstrukčně jsou s Porta Pro téměř shodná, jediným zásadním rozdílem je chybějící „ComfortZone“, tedy odlehčení tlaku na uši. I měniče vypadají na pohled stejně, ale co ale dělá sluchátka sluchátky není vzhled, nýbrž zvuk. Rovnou mohu říct, že Emgetony nehrají vůbec špatně. Velikost měničů je znát, hluboké tóny není potřeba tahat ekvalizérem jako u špuntů, ale přitom zvuk není přebasovaný. Nicméně rozdíl oproti originálním Porta Pro je znatelný, především ve středech a v podání prostoru proti nim poněkud ztrácí (ruku na srdce, čekali byste něco jiného, když cenový rozdíl je více než dvojnásobný?). Srovnával jsem Emgetony ještě s dalším modelem firmy Koss, Sporta Pro a i v tomto případě mi přišly Kossy o kousek lepší. Za tu cenu jsou ale Emgeton Porta Cult dobrá sluchátka a pokud nechcete nebo nemůžete investovat do dražších, budete nejspíš spokojeni.
A teď už ke zvuku samotného přehrávače: Zde nemám absolutně žádné výhrady, zvuk je výborný a sluchátkový výstup je dostatečně silný. Úpravy zvuku zahrnují zvýraznění basů (v 15 krocích), výšek (3 úrovně), jakýsi efekt Spatializer, kde se nastavuje prostorový efekt Virtual3D, fází korigovaný ekvalizér a rozšíření virtuálních basů (ani netuším, co si pod tím vším představit). Dále je k dispozici 10pásmový ekvalizéru se 7 křivkami: Pop, Klasika, Rock, Jazz, Živě, Basy a Vlastní EQ, všechny jsou navíc uživatelsky upravitelné a jejich účinek jde dávkovat jemně. Efekty a ekvalizér jdou míchat dohromady, takže kombinací je nepočítaně.
FM rádio
FM rádiu slouží jako anténa kabel od sluchátek, tuner umí uložit až 50 předvoleb a přepínat mezi mono a stereo signálem. Ladit lze ručně (krok po 100 kHz), automaticky nebo nechat přístroj vyhledat všechny dostupné stanice a uložit je. Funkci RDS tuner nemá, ale můžete použít .ini soubor s frekvencemi a názvy stanic, které se pak objevují na displeji. Citlivost tuneru je velmi dobrá ve městě, poslech rádia je ale vždy otázkou dostatečného signálu. Na displeji se v režimu rádia ukazuje naladěná frekvence, případně číslo předvolby a název stanice (pokud je v ini souboru). Rozhlasové vysílání jde také nahrávat.
Nahrávání
M6 umí nahrávat z FM rádia a vestavěného mikrofonu, linkový vstup zde chybí. Formát nahrávky je MP3, datové toky 32, 64 nebo 128 kbit/s. Názvy nahraných souborů se generují podle času pořízení a zdroje. Citlivost mikrofonu je vysoká a během nahrávání je umožněn odposlech. Kvalita záznamu je při 128 kbit/s velmi slušná, mikrofon však chytá i veškeré rušivé zvuky. Funkce AGC (Automatické řízení úrovně) má asi automaticky měnit jeho citlivost, ale pokud je zapnutá, není k dispozici odposlech.
Další funkce
Přístroj obsahuje mimo jiné také hodiny, kalendář (pouze na prohlížení, navíc dny v týdnu jdou za sebou po anglickém způsobu od neděle do soboty), stopky se 4 mezičasy, kalkulačku a hru Box Man (něco jako Sokoban). Vzhled ovládacího rozhraní lze přizpůsobit změnou pozadí nebo barvy písma a kurzoru. Je tu dokonce i možnost nakonfigurovat si zobrazování položek v hlavním menu.
Čtení textů
Užitečnou funkcí je čtení textových souborů, M6 sice nemá speciální mód „e-book“, takže soubory je nutné otvírat z průzkumníka, ale rozměrný displej poskytuje dostatečný komfort pro čtení. Prohlížeč textů umí měnit velikost písma a uložit až 3 záložky na kterémkoliv místě v souboru. Podpora českých znaků je bezchybná.
Prohlížení fotografií
Velký barevný displej se přímo nabízí k prohlížení fotografií. Přístroj zvládá formáty JPG, GIF a BMP, umí zobrazit náhledy obrázků ve složce a spustí prezentaci s různými efekty. Vše může být podbarvenou hudbou a právě prohlížený obrázek lze jednoduše nastavit jako pozadí. Vysoké rozlišení obrázků není problém, zkoušel jsem i fotografii s cca 14 megapixely (jen to chce chvíli strpení). Jestli po M6 pokukujete kvůli uváděné zmínce o USB Host (OTG), tedy připojení dalšího zařízení a stahování dat přímo do paměti, budete si muset zatím počkat, výrobce slibuje podporu až v budoucím firmwaru.
Připojení k PC
M6 Cult podporuje standard UMS (USB Mass Storage), pro Windows 2000/ME/XP není potřeba instalovat žádný ovladač. Používá se stejně jako flashdisk a v počítači je vidět jako další jednotka. Problémy by tak neměli mít ani uživatelé jiných OS než Windows. Souborový systém FAT32 podle specifikace zvládne až 2500 souborů, rychlé rozhraní USB 2.0 je opravdu rychlé, na paměťový přehrávač dosahuje skutečně vysokých rychlostí přenosu (níže v tabulce a grafu). Dobíjení probíhá také přes USB, vypnutý přehrávač pouze dobíjí baterii, pro komunikaci s počítačem je nutné ho připojit zapnutý. Síťová nabíječka není součástí balení, ale lze doufat, že se jí časem stane v rámci nějaké akce.
Přehrávač nabízí možnost aktualizovat svůj řídící program. Nový firmware je ke stažení na stránkách servisní podpory firmy Emgeton. Majitele neWindows systémů potěší, že upgrade není vázán na konkrétní operační systém, stažené soubory s FW stačí nahrát do paměti přehrávače a ten se již o update postará sám.
Přenosová rychlost
Naměřené přenosové rychlosti z programu Sisoftware Sandra Lite 2007.2.11.17
|
Napájení a výdrž
Přístroj má vestavěný li-ion akumulátor s napětím 3,7 V a kapacitou 700 mAh, jeho nabíjení přes USB trvá asi 2,5 hodiny. Udávaná výdrž je až 20 hodin přehrávání audia, v reálu není problém dosáhnout doby kolem 16 hodin (MP3, FLAC) s využíváním častého podsvícení displeje a částečně i zvukových efektů. Přehrávání videa je podstatně náročnější, zde je udávaná doba asi 6 hodin. Předpokládám, že stejně jako u jiných modelů bude možné nechat vyměnit baterii v autorizovaném servisu.