Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Lisa Su: Vzorky Zen 4 zvládají 5GHz boost na všech jádrech

Zdroj: AMD

Lisa Su ukázala socket AM5, Zen 4, pochlubila se 5GHz boostem všech jader… a pak dodala, že nic z toho ještě minimálně půl roku neuvidíme.

Pokud jde o Zen 4 na CES, nelze rozebírat technické údaje a specifikace (protože je nemáme), nelze rozebírat výkon (protože ho neznáme), nemůžeme se bavit o datu vydání (protože nebylo stanoveno) a nelze hodnotit ani ceny, protože do jejich uzavření je daleko. Tento článek je zkrátka nutné pojmout jinak. A AMD si nemůže stěžovat, protože si toho je vina sama.

Když se poprvé objevily leaky o tom, že Lisa Su na CES naťukne Zen 4, trochu mě to zarazilo. CES zpravidla bývá o produktech prvního kvartálu a pokud jde o notebooky, kde je mezi výrobcem CPU/GPU a zákazníkem ještě mezičlánek - výrobce notebooku - tak i o produktech druhého kvartálu. Zpravidla se na CES nerozebírají už ani produkty druhého kvartálu (pokud nevyjdou vysloveně v dubnu), protože ty si výrobci nechávají na květnový Computex. Jenže v případě Zen 4 bylo předem jasné, že dříve než ve druhém pololetí nevyjde a už přespříliš optimistické se zdály nové úniky, které jej kladly na léto, do třetího kvartálu.

Bylo tedy jasné, že Zen 4 na CES má nějakou speciální úlohu. Jakou, bylo jasné v okamžiku prezentace Ryzen 7 5800X3D (dále jen „X3D“). Zen 3 s V-cache je snad první produkt za celou éru Zenu, který se AMD marketingově nepovedl. Společnost si za tuto éru dávala setsakra dobrý pozor, aby neslibovala něco, co nemůže splnit nebo neprezentovala hardware, který není prakticky hotový a u kterého je jisté, že nic nebrání jeho vydání. Se Zen 3 s V-cache to ale z nějakého důvodu nevyšlo. Loňské leaky jej stavěly na konec roku 2021 a ani AMD zřejmě ještě začátkem října, když přípravy produktu oficiálně prozradila, nepočítala s nějakým dalším odkladem.

Troufám si říct, že kdyby tehdy věděla, že jej začátkem roku na trh nepošle (tehdy ho totiž na začátek roku 2022 ohlásila), pak by o něm v říjnu nemluvila. A protože ho slíbila a je tu CES, musela o něm mluvit a plány aktualizovat. A protože kvartálový odklad působí a další okolnosti působily docela blbě (a bylo jasné, že tak budou působit), musela mít Lisa Su v kapse připravenou pěkně rozpálenou žehličku, kterou tento průšvih trochu přežehlí.

Roli žehličky dostal Zen 4. Představení Lisy Su zkrátka nemohlo skončit deziluzorní tečkou v podobě X3D a nic jiného než Zen 4 zkrátka k dispozici nebylo. Nebýt odkladu X3D, zcela jistě by se nemluvilo o Zen 4, ale o datu vydání, ceně a dostupnosti X3D.

Dalo by se spekulovat, že samotný fakt, že AMD plánuje X3D vydat někdy ve druhém kvartálu (namísto toho, aby jej zrušila) by mohl naznačovat, že Zen 4 nevyjde v kvartálu třetím, ale až v kvartálu čtvrtém. Jsou tu však dva důvody, pro které mezi daty vydání obou zmíněných procesorů nemusí být žádná vazba. Tím prvním je (dnes již zmíněná) odlišnost platformy. X3D míří na jinou skupinu zákazníků (majitele AM4 desek s 400/500 čipsety) než Zen 4. Z tohoto hlediska by mělo smysl vydání X3D klidně ještě zároveň se Zen 4, protože jde o produkty, které se nekanibalizují a mají smysl nezávisle na sobě. Druhým důvodem je fakt, že AMD v tuto chvíli má dost finančních prostředků na to, aby musela počítat každý dolar: Zkrátka je pro ni cennější udržet si pověst, dodržet slib, že X3D vydá - namísto jeho zrušení, které by možná vyšlo i levněji (smyslem X3D byla konkurence pro Alder Lake, a konkurence, která přijde po půl roce prodejů Alder Lake, už ničemu nezabrání a s růstem konkurenčního podílu nic neudělá). Že AMD vydá X3D navzdory zpoždění i ve druhém kvartálu, tak nemusí nutně znamenat, že Zen 4 ve třetím kvartálu nevyjde. Prezentace Zen 4 v lednu na CES 2022 a vydání před Vánoci, před CES 2023, by byl daleko větší fail než současné nepříjemnosti s X3D.

Přesto byla nyní Lisa Su velmi opatrná a neslíbila více než vydání ve druhé polovině roku. Což je rozsah od 1. července do 31. prosince. Ukázáním vzorku CPU Raphael (jak se desktopové socketové verzi Zen 4 říká), potvrdila všechny dosavadní úniky o podobě pouzdra i o tom, že socket AM5 bude LGA i že bude mít 1718 kontaktů:

Lisa Su závěrem vyjádřila spokojenost nad chováním vzorků Zen 4, které zvládají 5GHz taktovací frekvenci na všech jádrech, což dává naději, že by se 4,9GHz jednojádrový boost 7nm Zen 3 mohl mezigeneračně posunout o více než 100 MHz. Nejen proto, že 5GHz dává už 45W 6nm APU Rembrandt, ale hlavně proto, že když nějaké významné množství vzorků zvládá 5GHz na všech jádrech, tak se jistě najdou jádra, která nebudou mít problém s ~5,2 GHz.

Já pak závěrem připojuji dvojici 4K snímků vzorků Zen 4 (ve stejném rozlišení je i pak úvodní snímek, kde jeden z nich drží Lisa Su).

Tagy: 
Zdroje: 

AMD

Diskuse ke článku Lisa Su: Vzorky Zen 4 zvládají 5GHz boost na všech jádrech

Sobota, 8 Leden 2022 - 17:31 | Anonym | Na té poslední fotce je CPU s nižičkama. Tedy...
Sobota, 8 Leden 2022 - 10:59 | Hanzi1976 | Test Ryzen 5600X v maximální zátěži stress test...
Sobota, 8 Leden 2022 - 08:50 | pete-x | >>>>>>>> https://youtu.be...
Pátek, 7 Leden 2022 - 13:50 | danieel | Jo, uz jsem to pochopil.. asi jedna z veci co...
Pátek, 7 Leden 2022 - 13:48 | jupiii | 1. base clock - zakladna stabilna frekvencia...
Pátek, 7 Leden 2022 - 11:42 | Spirit_pcf | Lisi sa to tak, ze jedno je garantovany takt, pod...
Pátek, 7 Leden 2022 - 11:26 | Spirit_pcf | TDP sa nezmenilo, ale cache/tranzistory pribudli...
Pátek, 7 Leden 2022 - 10:35 | LukasL34 | Herní konzole jsou primárně herní, ne čistě herní...
Pátek, 7 Leden 2022 - 06:52 | TOW | S thermal pady je jeden problém - mají znatelně...
Čtvrtek, 6 Leden 2022 - 22:39 | danieel | Podle me to je z duvodu umisteni pasivnich...

Zobrazit diskusi