WebM novinky: 5. vydání kodeku Google VP8 zase o něco rychlejší a kvalitnější
„Eider“ je pátým větším vydáním VP8 od jeho uvolnění pod open-source licencí. Geeksky/číselně je značen libvpx 1.1.0 a přináší několik vylepšení, samozřejmě s tím, že samotný VP8 standard, ani WebM, se nijak nemění. Jde pouze o optimalizace v rámci implementace tohoto standardu.
„Eider“ přidává motion-compensated temporal denoiser, který dává vyšší kvalitu odstraňování šumu než dosavadní spatial denoiser. Tvůrci také přidali podporu nových kompilátorů a platforem, takže kromě vylepšené XCode je zde Android x86 NDK build a podpora OS/2 a SunCC.
Co rozhodně potěší všechny připravovatele obsahu pro nějaká zařízení či web, je počáteční podpora ve vpxenc (encoder) umožňující produkovat více různých kvalit výstupního souboru/komprese z jediného příkazu nad jediným vstupním souborem - typicky vhodné třeba pro výrobce obsahu do telefonů či pro samotný YouTube, kde „jedním vrzem“ tato nová verze zkomprimuje video pro 240p až 1080p a vyšší.
Výrazně se podařilo zapracovat na době komprese. S pouze malou ztrátou kvality videa dosahuje nová verze při on-the-fly kompresi o 13 % rychlejších časů. Dopad na kvalitu je pouze 0,2 dB - my k tomu jen připomeňme, že posuzovat kvalitu videa podle PSNR, nikoli podle vlastní visuální kvality, považuje třeba Jason Garett Glassner z projektu x264 za jeden z největších prohřešků při srovnávání encoderů.
Encoder si také znatelně rychleji poradí s dvouprůchodovou kompresí statických materiálů typu Powerpointových slajdů. Rychlost VP8 dekodéru je pak o 2,5 % vyšší. Dále se podařilo zredukovat vzniky kompresních bloků v klidných scénách za cenu drobné penalizace I snímků. Vůbec celkově se zlepšila nejen rychlost komprese, ale i kvalita výstupu pro statická videa při dvouprůchodovém encodingu.
VP8 „Eider“ můžete stahovat od Googlu, my jen připomeneme, že vedle této „oficiální“ implementace existují i další, například v rámci projektu ffmpeg.
Přečtěte si také: