Google uvolnil video kodek VP8: další krok v revoluci webového videa?
Kapitoly článků
Adobe Flash má svým způsobem těžký život, ale může si za něj sám. Jde o uzavřenou technologii, kterou nejenže nemá ráda nezanedbatelná část lidí s Windows, ale "linuxáci" mu nemohou téměř přijít na jméno. Spolu se stoupající hvězdou HTML5 a novými zařízeními od Apple také stále častěji slýcháme dštění ohně a síry na Flash od šéfa Apple, Steve Jobse. Z pohledu Evropana bezvýznamné, ale v USA má Apple hodně velké slovo a Jobs je zde brán jako vizionář a hlavně v "i*.*" zařízeních prostě flash nenajdeme, to Steve raději v Apple nechá napsat program pro iPad, který Youtube zpřístupní bez Flashe.
Ostatně není se čemu divit, Flash je často využíván striktně pouze pro dvě věci. Jako první jsou to reklamní bannery - jistě si většina z vás říká "vem je čert, baští to procesor, ruší při čtení". My souhlasíme, také to nemáme na stránkách zrovna v oblibě, ale bohužel je (smutným) faktem, že bez flashové reklamy bychom to nejen my, ale i většina dalších webů žijících pouze z reklamy, mohli zabalit, protože by nás zbývající systémy reklamy (škrtněme si samozřejmě i animované gify) nejen neuživily, ale ani by nepokryly náklady na provoz našeho železa u providera.
Druhým využitím Flashe je jeho použití jako nástroje, který dokáže ve webovém prohlížeči pouštět videa. Kdo by si před příchodem Google Video či Youtube představil, že budeme na webu koukat na až 1080p videa z dovolené svých známých, různé blbinky, či také kompletní starší filmy a seriály. Že na toto ale potřebujeme kus proprietárního software, který se většinou musí extra doinstalovávat, když vlastně dělá jen to, co umí každý video přehrávač už přes 10 let, zkrátka opravdu moc rozumu nedává. Proč by to nemohl zařídit přímo webový prohlížeč, vždyť obousměrnou komunikaci se serverem bez nutnosti refreshovat stránku tu v principu máme už mnoho let (AJAX) a pro věci jako seekování, změna velikosti okna atd. je to dobře použitelný princip.
O tom všem je nový video tag v HTML5, který konečně slibuje smést Flash jako nezbytnou technologii pro přehrávání videa na webu.
Ostatně jak na svém blogu pravil Hakon Wium Lie z Opery: "Web byl vždy otevřený a volně použitelný; Tim si nepatentoval HTML, já jsem si nepatentoval CSS a Brendan si nepatentoval JavaScript".
Než se ale vrhneme dále, sluší se poznamenat, že by bylo chybné, kdybyste nabyli dojmu, že HTML5 je jen o videu. Není, je to pouze jedna z velkých novinek v něm chystaných, z dalších se sluší alespoň heslovitě zmínit canvas element pro vykreslování grafiky, offline úložiště pro webové aplikace, podpora drag&drop a mnohé další, podrobnosti shrnuje dokument na webu W3C porovnávající draft HTML5 se stávajícím HTML4.