Webové prohlížeče v EU - duben 2009
Kapitoly článků
Nyní můžeme už jen spekulovat, zda to může mít nějaký vliv na rozložení sil webových prohlížečů v Evropě, nejprve se ale letmo podívejme na současný stav.
Průzkum AT Internet Institute (kdysi Xiti Monitor) ukazuje, že podíl Firefoxu stále roste a v Evropě zaujímal v dubnu 28,4 % s tím, že přes týden je na tom lépe Internet Explorer, o víkendu naopak vyskočí ostatní prohlížeče a IE ztrácí. Největší podíl má Firefox v Německu, v dubnu to bylo už 42,2 %.
Internet Explorer samozřejmě nebude v Evropě tímto krokem vyřazen ze hry, není problém si jej stáhnout a nainstalovat. Na jeho podíl mezi prohlížeči však budou mít s příchodem Windows 7 vliv na prvním místě výrobci/prodejci PC, kteří budou předinstalovávat systém, pak dlouho nic a pak až samotní uživatelé. Microsoft to každopádně nebude a to je to, oč softwarovému gigantovi jde. Je tu samozřejmě ještě jeden vedlejší efekt: s tímto krokem nespokojení uživatelé si mohou stěžovat už jen výhradně na Evropskou komisi (snad neplácnu až moc velkou hloupost, kdy si dovolím vyřknout domněnku, že to paradoxně může Internet Exploreru i pomoci).
Na samotný závěr se pokusím ocitovat jednu větu přednášejícího Ondřeje Výška z Microsoftu, která s uvedeným tématem zdánlivě souvisí, ale ve skutečnosti s ním zas až tolik nesouvisí: „Windows 7 je první operační systém Windows v historii Microsoftu, který je menší než jeho předchůdce.“ Dodatek: Windows 7 RC2 nevyjde (míněno jako verze pro testování širší obcí), už by to nemělo cenu, však příští měsíc dospěje systém do RTM fáze.