Zamyšlení: Jak to bude s Internet Explorerem ve Windows 7 v EU
Kapitoly článků
V první řadě rozhodnutí Microsoftu nedat do Windows 7 v Evropě Internet Explorer je definitivní. Ve druhé řadě u nás žádná jiná verze Windows 7 nebude vůbec vycházet. V Evropě zkrátka bude pouze verze bez Internet Exploreru. A teď to hlavní: Internet Explorer na instalačním médiu opravdu nebude. Operační systém Windows 7 bude zkrátka v Evropě zcela prost webového prohlížeče, verze s Internet Explorerem se u nás vůbec nemá prodávat.
To jsou asi tak hlavní fakta, která nejsou úplně stoprocentní, spíše tak 90%. Stoprocentní je pouze to, že verze bez IE v Evropě bude, zbytek považujeme za „téměř jistý“. Viděli jsme také Windows 7 bez IE, na trik, že do adresního řádku průzkumníka napíšete http://<adresa>, můžete zapomenout, nefunguje to. Samozřejmě pro takový systém nebude Windows Update nabízet bezpečnostní a jiné aktualizace pro Internet Explorer (pochopitelně pokud si IE nainstalujete, aktualizace budou k dispozici).
Asi si říkáte, k čemu to zase Evropská komise Microsoft dohnala. Svým způsobem ano, stojí za tím Evropská komise a vlastně za tím stojí primárně Opera (Mozilla se s tím jen jakoby „veze“, Mozilla ve skutečnosti není součástí žalující strany, pouze dělá jakéhosi „odborného svědka“, zkrátka do toho jen tak „krofe“, jak se jí to hodí). Dá se říci, že v Microsoftu mají nůž na krku, jenže v Microsoftu potřebují dělat byznys a nemohou čekat na to, až se EK rozhoupe se svým rozhodnutím, jak to vlastně s těmi webovými prohlížeči chce. A tak se v Microsoftu rozhodli problém zcela obejít tím, že žádný Internet Explorer v Evropě ve Windows 7 nebude.
Tímto krokem v podstatě eliminovali předmět žaloby, tedy „bundlování“ svého webového prohlížeče s operačním systémem. Nikdo, ani Evropská komise, ani nikdo jiný, nyní nemůže Microsoftu nařídit do Windows 7 dávat konkurenční webové prohlížeče, když tam není žádný (i když EK je přesvědčena, že může). Vlastností této verze systému zkrátka je, že nemá webový prohlížeč a dokonce není ani přibalen na instalačním médiu. Internet Explorer bude v Evropě stejně tak oddělenou součástí, jako bude třeba Windows Movie Maker, Windows Mail nebo Microsoft Office, i když to je příklad trošku scestný, protože jde o placený produkt. A stejně tak půjde Internet Explorer i odinstalovat, dokonce i z verzí Windows 7, jejichž součástí Internet Explorer bude (ovšem ty by se u nás prý neměly prodávat).
Asi se také ptáte, „jak si tedy nainstaluji webový prohlížeč, když si ho nemám čím stáhnout“. Odpověď je jednoduchá. Drtivá většina licencí na systém Windows se prodává jako OEM, systém je předinstalovaný na novém PC či notebooku. Webový prohlížeč tedy instaluje právě tento výrobce PC, popřípadě prodejce, který může (pokud bude tak ochotný) na přání zákazníka (anebo i z vlastní vůle) nainstalovat prohlížeč, jaký chce (ať už zákazník, nebo onen výrobce/prodejce). Typický uživatel se tedy vůbec nemusí strachovat, že by si koupil nový počítač s Windows 7 a neměl tam webový prohlížeč. A pokud tam bude zrovna Internet Explorer, už to nebude problém Microsoftu. Microsoft ho tam nepřibalil, byl to výrobce/prodejce. Je na něm, zda tam dá Internet Explorer, Firefox, Operu, Safari, Chrome, nebo třeba Lynx. A pokud si uživatel koupí krabicovou verzi, nebo si OEM operační systém instaluje sám, dá se klidně předpokládat, že jde o zkušenějšího uživatele, který ví, co chce a tudíž je schopen si webový prohlížeč opatřit.
Je to pochopitelně určitá komplikace, se kterou je třeba počítat, ale Microsoft to zkrátka udělat musel, pokud nechtěl riskovat další fakturu od Evropské komise. Ta však hrozí tak jako tak, protože EK je jednak taková samolibá továrna na pokuty a pak také už se k odstranění IE z Windows 7 vyjádřila v tom smyslu, že bundlování IE do Windows od roku 1996 bude zkoumat nezávisle na nynějším rozhodnutí s tím, že pokud uzná, že se Microsoft dopouštěl zneužívání svého postavení, její doporučení zní nabízet i konkurenční prohlížeče, nikoli nenabízet žádný. Pokud by však v tomto stavu EK Microsoftu nařídila nějaký prohlížeč do Windows 7 přidat, a to jakýkoli, klidně i samotný Internet Explorer, už by se jednalo o hodně sporný zásah do systému srovnatelný s nařízením „a my ještě chceme, aby součástí Windows bylo také účetnictví“ (nebo cokoli jiného). Vlastnost Windows 7 v EU je zkrátka absence webového prohlížeče. Jakéhokoli, tečka (pravděpodobně bude jako klasická volitelná součást na Windows Update). Kde se o dané řešení nejedná, nelze ani hovořit o zneužívání postavení k protlačování vlastní varianty. EK může nanejvýš nařídit, aby systém, jehož je webový prohlížeč součástí, nabízel i ostatní alternativy. To by se týkalo nyní už de-facto jen Windows Vista, protože prodej Windows XP už byl v podstatě ukončen (pomineme-li Windows XP Home Edition for ULCPC).