Wi-Fi Alliance uvádí Wi-Fi Direct: rýsuje se náhrada za Bluetooth?
To má za následek několik věcí: za prvé je to rychlost komunikace, která je dána použitým 802.11 standardem a dnes můžeme celkem v klidu říci, že začíná někde na rychlosti 11 Mbit/s (zatímco Bluetooth v lepším případě končí na 24 Mbitech a to ještě v teoretické rovině, tak rychlá Bluetooth zařízení běžně na pultech obchodů nenajdete). Za druhé je to dosah, kde je Wi-Fi daleko za typickým dosahem Bluetooth v řádu několika metrů (Wi-Fi lze klidně počítat na desítky metrů, ojediněle i stovky; Bluetooth podporuje dosah max. 100 metrů a to ještě v třídě 1, kterou také na trhu najít je jak hledat jehlu v kupce sena). To nejlepší na konec: stávající Wi-Fi zařízení mohou podporovat Wi-Fi Direct a i když jej nebudou přímo podporovat, mohou se k Wi-Fi Direct zařízením připojit…
Certifikace Wi-Fi Direct zařízení probíhá již nyní (nedělá ji nikdo jiný než Wi-Fi Alliance) a už jsou mezi těmi, která certifikát „Wi-Fi CERTIFIED Wi-Fi Direct“ dostala, tato: Atheros XSPAN Dual-band 802.11n PCIe Mini Card (AR928x), Broadcom BCM43224 Dual-Band 802.11n 2x2 MIMO PCIe Half Mini Card, Intel Centrino Advanced-N 6200, Ralink MIMObility 802.11n 2x2 PCIe Half Mini Card a Realtek RTL8192CE-VA4 HM92C00 PCIe mini card. Právě tato zařízení jsou navíc základní výbavou k testování a pro certifikaci ostatních zařízení, výbavu kromě jmenovaných doplňuje ještě Cisco 2106 Wireless LAN Controller a Cisco Aironet 1240 Series AP.
Pokud jde o samotné Wi-Fi Direct, pak se jedná spíše o další „vrstvu“ nad Wi-Fi, která je především záležitostí softwarovou. Na straně hardwaru není co měnit, domluva jednotlivých zařízení po hardwarové stránce bude otázkou kompatibility jednotlivých Wi-FI standardů, jako je tomu dnes. Tím je také řečeno, že Wi-Fi Direct chodí jak v 2,4GHz pásmu, tak v 5GHz. Ve výsledku jde spíše o odstranění nutnosti mít nějaký ten Access Point, aby zařízení mohla komunikovat přímo spolu a aby navázání spojení bylo co nejjednodušší. Wi-Fi Direct není dokonce ani náhrada režimu ad-hoc, i když se mu z jisté části trochu podobá. Wi-Fi zařízení může být totiž zároveň připojeno k nějaké síti a zároveň je možné přes Wi-Fi Direct komunikovat s dalším Wi-Fi Direct zařízením, to vše prostřednictvím jediného adaptéru.
Stručný náčrt použití naznačuje jedno takové … ehm … video (asi si někde potrpí na usměvavých animovaných panáčcích, nám to přijde trochu ujeté, ale informační účel to podle našeho názoru plní).