Windows 10 informují QR kódem o detailech BSOD
Na webu windows.com/stopcode pak vzniká databáze chyb, které k BSOD (Blue Screen of Death) vedly a uživatel si tak může v případě zájmu dohledat, co konkrétně ona chyba znamená. Jde o velký posuv oproti často mimózním a pro běžného uživatele nesrozumitelným informacím, které BSOD u všech posledních verzí Windows obsahovaly.
Databáze na webu Microsoftu rozlišuje modré obrazovky, resp. údaje k jednotlivým chybám jak při běžném používání Windows, tak samostatně pro proces aktualizace systému a pro chyby, které vznikly po aktualizaci.
Novinka přichází v době, o které můžeme už pár let říci, že potkat BSOD obrazovku je daleko méně časté než v dobách Windows XP, nebo dokonce Windows 98 (SE). Nějaký razantní praktický dopad tedy spíše nečekejme, ale je to příjemné doplnění informačního vakua pro pokročilejší uživatele. Ti by si mělo do svého telefonu připravit čtečku QR kódů.
Odvrácenou stránkou je teoretická možnost, že když se nějakým vývojářům virů, malwarů apod. podaří do systému BSOD obrazovek prolomit, mohou skrze tyto QR kódy páchat ještě více zla. Protože slepá důvěra v to, co zobrazují samotná Windows, se stejně tak vztahuje i na modré obrazovky. Ale dejme tomu čas, uvidíme, jak praxe dopiluje detaily tohoto systému.