Windows 10 si samy mohou odinstalovat problematickou aktualizaci
Události posledních měsíců patrně přiměly Microsoft přijít se změnou, která umožní „oživit“ Windows 10, které po instalaci aktualizací přestaly fungovat. Novinka se tedy netýká situací, kdy by nastal problém slučitelný s najetím systému (takže problémy jako výkonnostní propad ve hrách nevyřeší), ale úplné vytuhnutí systému má šanci opravit.
Jak funguje: Pokud po instalaci aktualizací systém není schopný najet a dojde k vyčerpání všech opravných prostředků, které již Windows 10 mají, přistoupí k odinstalování aktualizací, po jejichž zahrnutí do systému problém nastal. Aktualizace tentokrát chápejte v širším kontextu, zahrnují totiž i ovladače. Pokud se exhumace s resuscitací povedou a instalace OS to rozdýchá, udělí dále příslušné aktualizaci (nebo skupině aktualizací) ban na 30 dní. Lhůta vychází z předpokladu, že do té doby Microsoft jádro problému odstraní a aktualizaci opraví.
Otázkou zůstává, jak se tento koncept z uživatelského hlediska liší oproti obnově systému, kdy OS před instalací automaticky vytváří zálohu, kterou je v případě potíží schopen obnovit. A dále pak, jak velké problémy bude odinstalace činit v případě, že k problému došlo po instalaci většího balíku aktualizací, který bude mít systém snahu odstranit jako celek (není samozřejmě schopný zjistit, která z například deseti aktualizací - nebo třeba kombinace z nainstalovaných aktualizací - problém způsobila).
Podle Microsoftu by mělo být možné opět manuálně nainstalovat update nebo ovladač, který uživatel potřebuje (např. pro běh nějaké kritické aplikace), ovšem připouští, že jej Windows 10 v případě problému mohou odinstalovat znovu. To dává smysl, jak již bylo řečeno, systém nerozliší konkrétní zdroj problému a odstraní vše nainstalované v určitém časovém intervalu „od-do“. Na hodnocení je tedy brzy, až praktické zkušenosti ukážou, jaký bude skutečný přínos této novinky.