Z jaké verze přechází nejvíce uživatelů na Windows 10?
Před více než týdnem dosáhlo rozšíření Windows 10 75 milionů počítačů, čímž se tato verze patrně stala nejrychleji expandujícím operačním systémem za historii Microsoftu. Výrobce tomuto trendu značně pomohl politikou upgradu zdarma pro uživatele Windows 7 a Windows 8.1.
Diskuse docela často provázejí otázky a spekulace na téma, ze které verze Windows přešlo na desítky nejvíce uživatelů. Lze na ně poměrně snadno odpovědět, vezmeme-li si k ruce aktuální statistiku Steamu. Nejde sice o zcela neutrální skupinu uživatelů - drtivou většinu tvoří hráči - přesto lze předpokládat, že jde o velmi relevantní čísla. Pokud se ze všech operačních systémů omezíme pouze na svět Windows (nebojte, ve světě Linuxu a Applu se nic dramaticky nezměnilo, takže vyobrazené rozdíly jdou na vrub výkyvům čistě ve světě ovládaném Microsoftem), doznaly nejvýraznějšího úbytku osmičky (resp. 64bit osm jedničky), jejichž podíl v srpnu klesl o 7,6 % (všechny verze Windows 8.x dohromady klesly o 7,97 %)
V překvapivě blízkém závěsu jsou ale 64bit sedmičky, které se propadly o 5,26 %, přičemž dohromady s 32bit došlo k 5,79 % poklesu. Nejen osmičky, které mají punc nepříliš zdařilé verze, řada uživatelů opouští - košem dostávají i poměrně oblíbené a bezproblémové sedmičky. Důvodem může být právě vzorek uživatelů - hráči. Windows 7 oficiálně podporují max. DirectX 11.1 - ani aktuální DirectX 11.2 nelze na sedmičkách použít. Byť jde zatím spíš o kosmetický problém (či jen morální zastaralost), než cokoli jiného, je z tohoto hlediska motivace k přechodu na desítky silnější než v případě osmiček. Windows 10 přinášejí oficiální podporu DirectX 12, jejichž podpora už byla ohlášena pro některé hry. Ačkoli alternativní API Vulkan nebude přímo závislé na verzi systému, je jeho vývoj v určitém skluzu (specifikace budou zveřejněny koncem roku), kterému odpovídá i pozdější dostupnost kompatibilních her. Skalní hráči se zkrátka upgradu nevyhnou.