Windows 11 s Copilot+ průběžně zálohuje snímky obrazovky
Funkce Recall se týká Windows 11 s funkcí Copilot+, která vyžaduje výkon AI akcelerace o ~40 TOPS. Jako první bude jistou dobu dostupná exkluzivně na sestavách s procesory Qualcomm Snapdragon X, ale postupně se rozšíří i do dalších nových systémů, až se stane standardem.
Copilot+ nabízí různé funkce, z nichž asi největší pozornost upoutal tzv. Recall. Spočívá v tom, že systém automaticky bez potřeby uživatelského zásahu snímá průběžně obsah obrazovky a ukládá ho na disk. Uživatel pak může takto zdokumentovanou historii použití počítače procházet až o několik týdnů zpět.
Zdroj: Shutterstock
Microsoft ujišťuje, že tato historie je ukládána pouze lokálně na disku sestavy, je šifrována a je dostupná pouze danému uživatelskému profilu, pod kterým vznikla. Reakce uživatelů ale dávají tušit, že takový příslib není vnímán jako dostatečná záruka. Krom možných rizik v podobě bezpečnostní chyby na straně Microsoftu jde celý koncept přímo proti požadavkům na soukromí, které jsou trendem posledních let. S Recall je v podstatě jedno, že uživatel prohlížeče použije soukromý režim, kdy prohlížeč neloguje aktivitu uživatele do historie - to totiž provádí přímo operační systém. Navíc nezaznamená jen adresu navštívené stránky, ale i její obsah.
Lze sice očekávat, že funkce pravděpodobně půjde vypnout - otázkou je, kolik uživatelů si bude uvědomovat, že v jejich systému je implicitně integrována de facto šmírovací funkce, kterou musí deaktivovat, chtějí-li dosáhnout standardního stavu soukromí a bezpečí. Obzvlášť pokud budou mít pocit, že s např. soukromým režimem prohlížeče a případně nějakým bezpečnostním softwarem (antivirus, anti-malware, VPN…) jsou chráněni.
Dalším příkladem slabiny mohou být veřejně dostupné systémy (kavárny, infokiosky ap.), ke kterým všichni uživatelé přistupují pod jediným účtem. U takových bude nepozornost administrátora, který funkci nevypne, celkem zásadní bezpečnostní riziko. Zachová se totiž obsah přečtených i napsaných mailů, obsah navštívených internetových stránek i kompletní offline činnost, jak vidíte v krátkém oficiálním videu od Microsoftu:
Microsoft, WCCFTech