Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Windows Vista 100 dní na našem trhu

Windows Vista logo

Operační systém Windows Vista se u nás prodává od 1. března a za tři měsíce hlásí Microsoft 110 000 prodaných licencí (ve světě se za první tři měsíce prodalo 20 miliónů), což je 2,5× více, než se za stejné období prodalo Windows XP. Existuje už prý 1,9 miliónu ovladačů pokrývající 96 % všeho používaného hardware. Pro domácí počítače se nejvíce prodává Windows Vista Home Premium, které představují dvě třetiny všech Windows Vista prodaných do domácností. Lidé si tedy rádi připlatí za Media Center a uživatelské rozhraní Aero. Microsoft předpokládá, že do konce tohoto roku bude Vista ve více jak 100 miliónech počítačů, analytická společnost Gartner odhaduje, že ve firemní sféře si v roce 2007 Vista ukrojí 4,2 %, IDC to tipuje dokonce na celých 5 %.

Na první pohled nádherná čísla, je však dobré si jejich význam maličko ujasnit. Mají totiž význam jednoznačný především v souvislosti s penězi, které za tyto licence přitekly na účet Microsoftu. 110 tisíc prodaných licencí totiž nemusí nutně znamenat, že se u nás používá 110 tisíc (legálně nabytých) kopií Windows Vista (kolik z toho je ve firmách, nevíme). Pomineme-li počet těch případně nelegálních (které se vůbec špatně sčítají), pak mnozí uživatelé, kteří Windows Vista nechtějí, si prostě na nový počítač, který s Vistou koupili, nasadili svá oblíbená XPčka, ať už opět nelegálně, nebo se vydali legální cestou povoleného downgrade (což je vzhledem k faktu, že se to vztahuje jen na verze Business a Ultimate, dost málo pravděpodobné, pokud se nejvíce prodávala Home Premium), případně již měli krabicovou verzi. Je třeba také zmínit, že za prodejem Windows Vista zdaleka nestojí jen jejich případný úspěch, ale především fakt, že s novým počítačem (či notebookem) dnes ani nic jiného prakticky nedostanete.

Zdroje: 

WIFT "WIFT" WIFT

Bývalý dlouholetý redaktor internetového magazínu CDR-Server / Deep in IT, který se věnoval psaní článků o IT a souvisejících věcech téměř od založení CD-R serveru. Od roku 2014 už psaní článků fakticky pověsil na hřebík.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Windows Vista 100 dní na našem trhu

Pátek, 29 Červen 2007 - 08:25 | Anonym | 2 male_zvire   Tak touto...
Čtvrtek, 28 Červen 2007 - 22:58 | Anonym | jjjjj : v OEM licenci se par diskutabilnich veci...
Čtvrtek, 28 Červen 2007 - 22:32 | Anonym | Jen jeste dodam, spravuju v jedny firme 8win...
Čtvrtek, 28 Červen 2007 - 22:26 | Anonym | 2Male_zvire: Licenci lze omezit lecos, ale OEM...
Čtvrtek, 28 Červen 2007 - 22:23 | Anonym | Chtěl bych vidět solidního prodejce, který mi na...
Čtvrtek, 28 Červen 2007 - 20:38 | Pe Le | Vista se instaluje cca na 10% PC. Z toho cca 50%...
Čtvrtek, 28 Červen 2007 - 20:21 | Anonym | Visty se prodávají dobře, a když se lidim...
Čtvrtek, 28 Červen 2007 - 20:01 | Anonym | Takže když někdo bude tvrdit: "Existuje...
Čtvrtek, 28 Červen 2007 - 19:11 | Anonym | Ach jo. Je zde k dispozici ona diskuse, ktera vas...
Čtvrtek, 28 Červen 2007 - 18:13 | Anonym | To Tomaio - v čem je problém? Koknrétněji prosím.

Zobrazit diskusi