Windows XP Mode ve Windows 7: virtualizovaná XPčka v Sedmách
Windows XP Mode alias XPM je postaven na Microsoft Virtual PC 7 a vyžaduje procesor obsahující podporu virtualizace. To například znamená, že v případě procesorů Intel máte smůlu s Celerony a dvoujádrovými Pentii, ale i některými nižšími modely Core 2 Duo nebo i Core 2 Quad (naopak existují i Atomy s virtualizační technologií: Z540, Z530 a Z520), v případě procesorů AMD na to zapomeňte se Semprony a některými staršími Athlony a Athlony X2 (uvedenými před květnem 2006). Reálně XPM sestává z virtuálního prostředí Virtual PC a plně licencované kopie Windows XP (nevíme, zda Professional či Home, ale čekali bychom spíše Professional) se SP3 a bude pro uživatele Windows 7 Professional, Enterprise a Ultimate k dispozici bezplatně ke stažení ze stránek Microsoftu.
Snad ještě zajímavější skutečností, než že vám dá Microsoft k Windows 7 zdarma „jedny XPčka“, je způsob provozování aplikací. Windows XP Mode se nejmenuje Windows XP Mode jen tak pro nic za nic. K provozu aplikací totiž nebude nezbytně nutné mít puštěné „okno s virtualizovaným systémem a v něm aplikace“. Ve skutečnosti bude možné spouštět aplikace, jakoby běžely přímo ve Windows 7 bez nějakého dalšího separátního okna s plochou a prostředím Windows XP. Aplikace sice budou vypadat „XPčkovsky“, ale budou v prostředí Windows 7 jako samostatné okno, nikoli s kompletním prostředím Windows XP.
Zajímavé také je, že instalované aplikace pro XPM budou vidět také v nabídce Programy ve Windows 7 (tuto volbu bude možné v nastavení virtuálního XP režimu vypnout):
A co že se to vlastně vyskytuje na disku po instalaci Windows XP Mode? Ze bychom si dovolili ocitovat vtipnou hlášku Rafaela Rivery: „Po instalaci bude instalační složka XPM obsahovat rozbalený VHD, textový soubor obsahující produktový klíč a několik náhodných slov v podobě licenčního ujednání.“
Samotná aktualizace už má i své číslo KB958559 (volitelná aktualizace), patřičná stránka na webu Microsoftu však zatím není k dispozici. Finální verzi XPM by měl Microsoft snad stihnout do finálního vydání Windows 7, ale vzhledem k faktu, že půjde právě o volitelnou aktualizaci, to tak nutně nemusí být a XPM může klidně vyjít později. Ostatně tento trend, kdy spousta doplňků bude volitelně stáhnutelná z webu Microsoftu a ty tedy nebudou standardní součástí instalace Windows, může mnohým uživatelům přijít vhod (ti, kteří na daný počítač nepočítají s internetem, naopak mohou nadávat, ale zavděčit se všem skutečně asi nelze).
Nepředpokládáme, že pro uživatele Windows 7 Home Premium bude k mání varianta placená, spíše nebude pro Home Premium (a nižší) vůbec. Ono je to i logické, Windows 7 Professional (ekvivalent Windows Vista Business) je určen hlavně pro firemní zákazníky, které Microsoft potřebuje donutit k přechodu na novější systém, jenže ve firmách jsou často aplikace chodící nejvýše ve Windows XP a v Internet Exploreru 6 a toto je nejsnazší způsob, jak prodat zákazníkovi novější operační systém a zároveň mu nevzít starý a funkční.