Windows XP - víte jak to je s aktivací?
Kapitoly článků
K napsání tohoto textu nás dovedla skutečnost, že v redakci velmi často měníme nejen hardware, ale i celé počítače. Zajímalo nás tedy, jak postupovat při nových aktivacích Windows XP. Aktivaci má navíc i Office XP. U něj je ale možné provést dvě nezávislé aktivace. Na stolním počítači a na notebooku. Na to má majitel právo. Jistě jste si všimli, že Windows XP si můžete pořídit v klasické krabici, nebo jako OEM. U některých prodejců navíc ještě uvidíte dvě varianty OEM. Jedna je určena pro nové počítače, druhou si koupíte de facto s jakýmkoliv hardwarem. Jak to je s jednotlivými aktivacemi jsme se optali přímo u Microsoftu. Zde se objevilo jedno překvapení. Jak nám sdělil pan Jiří Grund z Public Relations českého Microsoftu, oni rozlišují pouze dvě darianty. Krabicové balení a OEM. A takto se v aktivaci liší:
- krabicové balení se dá v podstatě aktivovat kolikrát chcete. Pouze v případě, že aktivujete hodně často (víc jak jednou do měsíce), bude vás Microsoft kontaktovat a bude od vás chtít nějaký doklad o poctivém nabytí produktu. Nicméně vy nebudete mít problém počítač rozebrat a prodat na součástky a pořídit si kompletně celý nový a na něm opět aktivovat.
- OEM je určeno pro instalaci do nového počítače. OK, pro vás nemusí být zrovna nový, ale musíte instalovat na čistý disk. Když aktivaci provedete, budete moci již pak vyměnit jen několik komponent. Další aktivace už není možná. Když vy rozeberete počítač na součástky a prodáte, máte smůlu. Windows XP vám poběží jen avizovaných 30 dnů a pak už nenaběhnou.
Už vás mnohé slyším, jak říkáte: "Vždyť já si to koupil jako OEM s pevným diskem! Jakto že nyní nemohu vyměnit motherboard? To mi nikdo neřekl!" Sice máte pravdu, ale máte smůlu. Prostě jste si při instalaci měli dobře přečíst licenční ujednání. Jak nám pan Grund řekl, když si koupíte Windows XP jako OEM a při instalaci zjistíte, že je to vlastně nepřenositelná licence, určená pouze pro tento konkrétní počítač, měli byste instalaci zastavit a prodejce by vám měl vrátit peníze. To ale předpokládá, že si licenční podmínky přečtete. Jakmile totiž odkliknete souhlas, není cesty zpět. Jak vidíte, zde si z nás prodejci tak trochu střílí, a hřeší na to, že tato skutečnost není lidem moc známa. Něco málo o tom, jak to při aktivaci chodí najdete jedna na českém WEBu Microsoftu, o něco více pak v angličtině. Jeden by si totiž myslel, že když si kupuje Windows XP jako OEM s jakýmkoliv hardware, budete čekat, že k funkci postačí mít v počítači právě tento kus železa, nebo že by snad bylo možné Windows XP "odaktivovat" a na nově sestaveném stroji zase aktivovat. Tak tak to bohužel nefunguje.
Jak tedy aktivace funguje?
Předně si řekněme, že exitují Windows XP, které aktivaci nepotřebují. To jsou ty verze, které mají tzv. Volume licence key. Tyto jsou určeny především pro velké podniky, kde by aktivace jednotlivě snad ani nebyla tachnicky vůbec možná. Administrátor obdrží instalační klíč, který mu umožní udělat aktivaci hromadně, bez nutnosti aktivovat každý počítač zvlášť. U tzv. OEM instalací v nových počítačích většinou aktivaci provádí sám výrobce ještě před doručením koncovému uživateli. Provádíte-li aktivaci sami, je asi nejjednoduší ji spustit přes Internet. Tato aktivace je zcela anonymní a netrvá déle než několik sekund, kdy si spolu vymění informace váš počítač s autorizačním serverem Microsoftu. Vy musíte jen kliknout na výzvu, která se vám objeví po instalaci na systémové liště. Na aktivaci máte třicet dnů (u Office XP je to 50 spuštění). Je ale také možné aktivovat po telefonu. U nás k tomu slouží tyto dvě čísla: 221 777 222 a 800 100 074. Zde po vás pracovník aktivačního centra nebude chtít nic jiného, než zemi, ve které se právě nacházíte (samozřejmě mimo instalačního ID).
Existují některé mýty, které bych se pokusil objasnit. Aktivací se prý MS dozví o konfiguraci počítače. Ne, tak to není. Při aktivaci dochází jednosměrným matematickým algoritmem k výpočtu klíče. Ten se pravda tvoří z identifikace instalovaného hardware, ale Microsoftu to pramálo o vaší konfiguraci řekne. Nedá se totiž zpětně jednoznačně rozklíčovat do podoby identifikace jednotlivých komponent. Nedochází rovněž ke scannování vašich pevných disků. Jen se zjišťuje jejich typ a výrobní číslo, podobně jako u dalších komponent.
Otázku výměny hardwaru jsme tu už nakousli. Je tedy pravda, co se říká? Že se nedá počítač upgradovat? U krabicového balení to není problém vůbec žádný. U OEM verzí je to již trochu složitější. S upgradem budete vyzváni k nové aktivaci. Některé informace ale zůstávají stále na vodě. Kolik takových změn se dá uskutečnit? Říká se, že tři, což asi drtivé většině uživatelů bude stačit. Říká se také, že u OEM instalací přímo u výrobců, je tato aktivace vázána přímo na BIOS základní desky. Vadí v tomto případě upgrade BIOSu samotného? Microsoft píše, že běžné změny, jako je výměna video karty, přidání dalšího disku, zvětšení RAM nebo výměna CD-ROMky nebude vyžadovat reaktivaci. Klíč, který se při aktivaci vytváří je tvořen z teseti hardwarových charakteristik. Abych to lépe popsal, představte si, že každá z nich má jeden bod. Jedině síťová karta má tři. Aby identifikace klapla, musí sedět alepoň 7 bodů. Je-li síťová karta stejná, pak už stačí jen aby byly shodné čtyři další charakteristiky. Změní-li se, bude nutné aby jich souhlasilo sedm (síťovka má tři, a sedm k tomu je oněch deset). U laptopů a noteboků postačí jen aby bylo dosaženy čtyři body pro shodu. Při reaktivaci se vypočítává nový hradwarový profil. A zde jsou všechny charakteristiky, které se zjišťují: grafická karta, SCSI řadič, IDE řadič, síťová karta s MAC adresou, velikost RAM (např. 0-64MB, 64-128MB, atd.), typ procesoru, sériové číslo procesoru, pevný disk, výrobní číslo pevného disku, CD-ROM/CD-RW/DVD-ROM. Nemusíte se bát formátování pevného disku. Na té samé konfiguraci můžete reaktivovat donekonečna.
Se Service Packem došlo k některým změnám v aktivaci. O těch jsme ale už psali o prázdninách, nemá smysl je sem přepisovat. Jedná měna s aktivací je registrace po telefonu. Zatímco původní XP generovaly 50 znaků, které jste po telefonu diktovali v aktivačním centru, Service pack 1 už vytvoří znaků 54. Office XP generuje znaků 50.