XFX se s Radeon R9 390X vrací k referenčnímu chladiči z R9 290X
Klasický odstředivý chladič má své výhody i nevýhody. Jednou z nevýhod je vyšší hlučnost v zátěži, naopak vhodný je pro menší skříně (vyfukuje horký vzduch ven), pro CrossFire (výše posazená karta se nedusí) a nakonec má i delší životnost než mnohé tenké větráčky posazené na mohutných pasivech protkaných teplovodnými trubicemi.
Referenční AMD Radeon R9 290
Společnost XFX připravila edici Radeonů R9 390 a R9 390X, kterou osadila referenčním chladičem z řady R9 290 a R9 290X. Pokud má někdo důvody k preferenci konceptu s odstředivou turbínou, může si jej dopřát. Jak to vypadá v praxi, zveřejnil Shannon Piel z XFX na Twitteru:
Ne vše je ale tak jasné, jak se na první pohled může zdát. Snímek pověšený na Twitteru totiž neilustruje jednu drobnou změnu, kterou společnost na kartě provedla. Té si můžete všimnou jen v případě, že na oficiální m webu nalistujete stránku karty a prohlídnete si fotografie, na nichž je dobře patrný zadní panel:
XFX Radeon R9 390
XFX nepoužila referenční bracket, ale novou vlastní verzi s firemním logem. Je sice hezčí, ale není zdaleka tak porézní jako verze (od) AMD. Srovnáte-li si obě (obrázek nahoře ve článku), zjistíte, že bracket AMD je perforovaný od šroubu ke šroubu a dílčí perforace je i ve slotu s HDMI / DP výstupy. Bez testů nelze objektivně říct, nakolik se u novinky od XFX zhorší proudění vzduchu (rozdíl může být minimální), ale u karty, jejíž výkon (takt) je závislý na teplotě jádra a otáčkách ventilátoru, není jakékoli omezení z principu vhodné.
Referenční AMD Radeon R9 390(X)
Závěrem přidávám snímek referenčního chladiče AMD pro řadu R9 390(X), který dosud žádný výrobce nepoužil. Od původního pro R9 290(X) se patrně liší jen vzhledem, funkčně zůstává stejný. Stejně jako původní model nabízí výrazněji perforovaný bracket. Ten mimochodem měla i původní referenční verze Radeonu R9 290(X) od XFX.