60FPS video na YouTube se blíží, podívejte se na ukázku (Titanfall)
Zrychlení na 60 snímků za sekundu můžeme považovat za podobně významný krok, jako byla podpora pro „high-quality video“ na jaře 2008 (360p a dvojnásobný datový tok), nástup HD videa na podzim 2008 / 2009 (720p a 1080p), případně ohlášení kompatibility se 4K.
Zástupce společnosti na Twitteru potvrdil konkrétně 60 FPS a 48 FPS, tedy formáty vycházející z NTSC standardu. Jestli se dočkáme i 50 FPS, řečeno nebylo, ale není důvod, proč by tomu tak být nemělo. Video o 2× vyšší snímkové rychlosti rozhodně není takový technologický výdobytek, jakým bylo HD v roce 2008 nebo 4k o dva roky později. Se zajištěním 60FPS obsahu jistě nebudou potíže, v současnosti zvládají minimálně 720p50/60 i poměrně mainstreamové kompakty a ultrazoomy, takže lze v řádu týdnů od zahájení podpory očekávat rychlý přísun nového obsahu. Očekáváme, že půjde především o záznamy z Xboxu One a Playstation 4, jimž je tato funkce šitá namíru.
Nemůžeme si odpustit (dnes již úsměvnou) otázku, zda uživatelé po přechodu na 48 či 60 FPS nezačnou při sledování svých oblíbených kanálů hromadně zvracet.
Právě „dvojnásobný“ framerate před téměř dvěma lety prezentovala i poměrně renomovaná média jako důvod, který divákům 48FPS Hobbita působí v kinech nevolnost. Tehdy jsme viděli pravou příčinu spíš v návalu svátečních návštěvníků, kteří nebyli zvyklí na hromady popcornu v kombinaci s litry bublinkaté coly. Něco nám proto říká, že z přepnutí YouTube videa na 60 FPS jim špatně nebude :-).
Jak na 60 FPS přepnete? Inu, zatím nemůžeme tvrdit, jak to bude fungovat ve finále, ale v současnosti je třeba podle oficiálních informací zvolit 1080p stream. Nám první ukázka (ze hry Titanfall) běžela na 60 FPS i v 720p (teprve v 480p padl framerate na polovinu), takže si rozdíl mohou vyzkoušet i uživatelé vousatějších sestav.
Ještě než se dostaneme k samotnému videu, vězte, že krom 48/60 FPS se autoři videí dočkají ze strany YouTube 7,5 tisíce zvukových efektů nesvázaných autorskými právy (pravděpodobně půjde o některou ze svobodných licencí nebo zcela volné dílo) a vznik virtuálních kasiček, do kterých uživatelé mohou přispět autorům oblíbených kanálů.