Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k YouTube zahájil beta-testing kodeku AV1. Možná není důvod jásat

Ne, to je omyl, softwarova dekomprese dava smysl.
Uvedom si, ze AV1 bude podporovano dva roky, potom prijde AV2, pak za dva roky AV3 a pak zkrati vyvoj na sestnact tydnu, takze do tri let je tu AV50. Proste typicky Google produkt.
Ze je to na hovno ale souhlasim.

Mimochodem zatim nepodali jedinny presvedcivy dukaz, ze je jejich komprese efektivnejsi nez u HEVCu!

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Podstatny je ze to je zadarmo. Na kvalitu sere pes.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Podle mě je podstatné, že podporu h265 má už kde co a kde kdo, i když není zadarmo. AV1 prostě přišlo pozdě a má bojovat proti zavedenému kódování, které navíc všichni hráči už zaplatili - takže je jim další zdarma u zadele.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Az na to ze h265 za par let nahradi h266 a proti tomu je prave AV1 namireny. Aby nemuseli platit znova...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

> které navíc všichni hráči už zaplatili

Pokud je mi znamo, tak hovno zaplatili. Porad plati, a nemalo. Kdyby tam byl jednorazovy poplatek par milionu, tak ano mozna by se na to vsichni vytoto, ale neni. A zcela evidentne jim to neni "u zadele", kdyz to Google nasazuje na Youtube.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pravda, ale je to hodne smutny. :-/

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ale prdlajs, AV1 je skutečně o dost efektivnější, co se týče poměru kvalita/bitrate. O tom je důkazů víc než dost.

Jediný zádrhel je komplexita (čili česky: hardwarová náročnost) encoderu.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Ty jo a co mobily, tablety, všechny ARMový krabičky? Ty dost zásadně spoléhají na HWdecode.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Ty taky h265 nemely kdyz vyslo...

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Naříká se nad tím, že tu není něco, co se dá použít plošně, ideálně bez poplatků. Mě to přijde velmi úsměvné, protože většina ze jmenovaných firem, si tu celá léta zpět hrála na vlastním písečku, leckterá z těchto firem vytvářela "své vlastní standardy". Sice se to díky aktivitě jiných firem zlepšilo, ale zdaleka to není v pořádku. Když uživatelé volají 20 let po dodržování standardů obecně, tyto firmy se jim div nevysmály do obličeje. Týká se to i některých HW výrobců.

Celá léta jsou tu otevřená řešení a téměř nikdo z nich je nechtěl používat, protože to "uměli lépe", což jak víme, moc nedopadlo. I v dnešní době, pokud chci strčit flešku do TV, USB v autě..., tak ji musím formátovat na VFAT, popř. NTFS. Byť běží na nějaké modifikaci Linuxu a moduly pro souborové systémy jsou v řádech kB. Pokud chci poslouchat v autě hudbu, musí být v kontejneru mp3 nebo ve wma :), flac nikde... a tak bychom mohli pokračovat do bezvědomí.

Děkuji za zprávu, pobavila u ranní kávy. Kucí objevili ameriku :)

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Temhle firmam s AV1 ale nejde o otevrene standardy a jejich dodrzovani, to jste spatne pochopil. Ted nevim u ktereho, jestli H264 nebo H265, byla situace kdy byli vlastnici patentu v nejakem "poolu" a vybirali poplatky, jenomze pak si to par nenazranych firem rozmyslelo a udelalo si zvlast rybnicek kde vybirali sve vlastni extra poplatky. Tohle uzivatele H26x (tim myslim velke firmy) docela nasr*lo... Pointa tohohle AV1 je zhruba to, ze vlastnikum patentu rika: hele krotte se, nebo se na*erem. Zatim pouzivame H26x protoze je v hardwaru, ale pokud to podelate, tak tady mame tenhle AV1, proste zaplatime par milionu par HW firmam at udelaji HW implementaci a budete mit po ptakach.

Je to proste, jak se rika, "leverage". A ze ten vyvoj toho A1 stal par milionu ? pri tech poplatcich co plati Google a podobni za H264, jsou to nejspis drobaky. Osobne si myslim, ze stejne Googlu a dalsim jednou dojde trpelivost a skonci to tim ze AVx bude v hardwaru a patentovi darmozrouti at chcipnou. Ne protoze svoboda, ale protoze prachy.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

V ktorych krajinach maju sidlo alebo su vlastnici ci iny typ vlastnikov??
Dobry namet na clanok ! ktore krajiny su vlasnte -patent troll magori ?
nemci,fr,usa, dalej..?
len taka GEMA v nemecku je ako diktator ,

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

H265 zvýšil poplatky pro patentový pool (je tam mj. Apple :-) ). Zároveň pool píše, že výčet patentů není konečný, kdokoliv může přidávat a tedy navyšovat poplatek a navíc se trhnul další pool, který chce taky poplatky.

jeden http://www.mpegla.com/main/programs/HEVC/Pages/Licensors.aspx
druhý http://www.hevcadvance.com/

Platí se od nějakých 100 tis. jednotek 0,2 dolarů za rok. http://www.mpegla.com/main/programs/HEVC/Documents/HEVCweb.pdf ,
ti druzí asi od 0 jednotek a až 0,8 dolarů za kus sw/hw http://www.hevcadvance.com/pdfnew/RoyaltyRatesSummary.pdf

U VP9 psali, že bylo nejtěžší obejít všelijaké patenty a přitom dodat rozumnou kvalitu. U AV1 to hádám bude ještě napjatější.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Donedávna bych to samé napsal i já. Rovnou. Leč rostoucí zájem až angažovanost těchto velkých firem v OSS je podle mne směrodatný. Některé kroky, které jednotlivě nepřijdou zajímavé, se v součtu zdají být jasné a logické. Ať chceme nebo ne.

Samozřejmě, že firmám jde v první řadě o peníze a v poslední řadě o zákazníky nebo OSS projekty. Ale pokud je k tomu něco nutí, v zájmu zisku, přehodnotí přístup.

Dovedu si představit, že takovéto projekty klidně dotahnou do konce právě proto, že se zbaví licenčních poplatků a zrovna OSS je jedna z možných cest. Možná nejjednodušší.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

A nesmíme zapomenout na prosazení patentovaného exFAT do SDXC karet, to je také pěkný podraz z poslední doby.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

NTFS je pro flash pameti nevhodny a pritom patentovany. Ti idioti vyrobci hardwaru ho pouzivaji dal, ikdyz uz tu mame sice stejne patentovany, ale pro flash pameti vhodny exFAT. Boze.
Takze ja jsem za exFAT rad, pokud vytlaci NTFS.
Samozrejme nikdo hardware firmy nenuti, maji ext2 nebo F2FS nezatizene poplatkami, ale z neznamych duvodu na jejich podporu kaslou.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jak jsem psal, mohli bychom pokračovat do bezvědomí.

Já bych si přál, abych se dožil doby, kdy si u hotových zařízení (TV, laptopy... i v tom blbem autě) bude moci člověk vybrat. Používat co chce. Reálně jde v součtu o pár desítek či stovek kB, které navíc nejsou zatíženy licencemi apod. Třeba se jednou bude někomu chtít :)))

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

ja myslim, ze to je akymsi buducim vyvojom sveta a geopolitickym. pokial sa dozdrzovali pravidla volneho obchodu vo svete a ine ..tak je vyhodnejsie si budovat v takom to otvorenom svete urcitu vrstvu patentovych zakonov,firiem a ine..poplatky
ALe pokial sa svetovy obchod zacne obmedzovat a v urcitych krajinach zacne monopol (alebo tam uz dlho bol) tak je logicke ze potrebujete prerazit z technologiamy ktore su "free" ,opensource, bez poplatkov ..prekonavajuce hranice ... a najdete si svojich zakaznikov aj v "zamknutych" krajinach,... na co s tymto prispevkom narazam uz je jasne.. google je uz dlhsie v nemilosti pentagonu a war generalov pre nezdielanie technologii ,dalej jeho plany v cine, a ak by sa snazili obmedzovat google v usa tak google musi mat "free" technologie a vacsi trh zo zakaznikmy )) dnes fakt usa pripomina ten stary upadajuci sovietblok.. us kongress su cisty magori .. india sa uz konecne trhla a bude tahunom brics

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Proč se neinspirovat u PhysX? Prostě prskneme ASIC čip na kartu, strčíme do PCI-E, přes bootloader tam nasypeme kodek co chceme používat a jedem! :) Vyjde AV2? Tak přehrajeme AV1 za AV2. Vyhrabu po letech starší video v AV1? Tak přehraju zpátky na AV1. Aby se ušetřilo čekání při přehrávání, tak můžou být na kartě třeba dva ASIC čipy, každý se svým kodekem.
A samozřejmě by tím šlo akcelerovat cokoli si člověk zamane :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Už vidím nadšené uživatele co si kupují video dekódovací kartu za 20k :)

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

HEVC je tady už snad 5 let ale zatím jsem nenašel možnost jak takové videa kvalitně a hlavně bez rekomprese stříhat. Existuje vůbec taková aplikace,třeba i placená ?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

HEVC je jeste vice nez H264 vystupni format. Tam se proboha nic nestriha. To si strihej jeste pred finalnim prevodem do HEVC.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

160bmit hevc ma myslim dost velky bitrate aj na strihanie
podstatne je aby prevodi medzi zdrojovym hevc a vystupom na konci boli bezstratove

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

hevc je formát distribuční. Takže stejně jako u h.264 a předtím mpeg2 nastává potřeba stříhat třeba TV nahrávky. Stejně tak je to formát, do kterého budou nahrávat mobilní telefony, kamery a další hračky, tak jako dnes používají h.264. Tedy další potřeba střihu. Video před finálním převodem do hevc se tak k běžnému uživateli těžko dostane...

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

skus pouzit vegas 15. strihal som 4k 100mbit hevc
i7 3630qm nepouzitelne ale na i5 6600k @4,5Ghz a viac menej plynule

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tam bych to bez rekomprese zrovna nečekal.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Prdel je v tom, že (tuším to byla) daala_tx odložili právě kvůli hardéristům, že by to nestihli zavčas implementovat...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Cvičně jsem si zkompiloval ffmpeg s experimentální podporou AV1 a zkonvertoval do něj pár vteřin Big Buck Bunny (1080p, 60FPS, H264) s nastavením pro konstantní kvalitu [1]. Dělá to 0.1FPS. Totéž pro převod do VP9 dá zhruba 1 FPS (s "-crf 40" se VP9 zrychlí na 4FPS) .
(1 vlákno na i5-3210M a hřeje se, ze začátku jsou FPS asi 3x vyšší.)

Benchmark pro enkódování H264 (typově stejná úloha) mi vychází 12FPS [2],
Ryzen 2700X dá jen 6,5x tolik což nejspíš značí špatné škálování (2600X má o 1/3 méně vláken ale jen o 1/5 menší výkon) [3].

Pokud enkódování škáluje podobně jako u H264, tak experimentální AV1 dá na jakémkoliv procesoru pod 2FPS.

https://trac.ffmpeg.org/wiki/Encode/AV1
https://openbenchmarking.org/result/1809240-RA-FFMPEGTHI73 https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=ryzen-2600x-2700x&num=4

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.