Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Z podpory Windows 11 vypadly procesory Intelu 8., 9. a 10. generace

Tiger Lake byl slíben na rok 2020.
A v Q4 se objevili papírové skovsty jako Celeron 6305
2 core na 1,8GHz
Provozovat Win11 bych na tom nechtěl.
Ale je uveden jako supported.
By mě zajímalo jestli to opravdu někdo zkoušel.
Já bych na to nervy neměl :-)
Díít dostane naložíno tímto plesnivcem za 99Kč
https://diit.cz/clanek/test-amd-a10-9700-aneb-bristol-ridge-apu-pro-sock...

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Znamená to jen, že OEM nemůže stavět pc s těmito procesory a instalovat na to Windows 11 24H2, nebo už obecně nepůjde pc s danými procesory aktualizovat na 24H2?

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Znaamená to že výrobce nemůže stavět počítače s těmito procesory a dávat tam W11 24H2. Což je ale v pořádku, výrobce ty procesory už dávno nemůže koupit, logicky tak na nich nemůže ani stavět nové počítače.

+1
-10
-1
Je komentář přínosný?

No v prémium verzi se píše:

"Situace je trochu zvláštní i z toho hlediska, že Core 10000 sice vyšly v roce 2021, ale jak to už řadu let bývá, zprvu šly na trh pouze nejvýkonnější modely a nabídka se reálně rozšiřovala ještě roku 2022, tedy řekněme 2-2,5 roku zpět. Zcela kuriózní pak je, že EOL na tuto generaci ohlásil Intel teprve loni s tím, že procesory bude dodávat do 25. července 2025. "

I kdyby ale ne, představa, že si koupí zakoš nový PC 2024 a 2025 je bez podpory ...

+1
+10
-1
Je komentář přínosný?

Firem se to netýká a na domácí uživatele se_e pes. Mají na výběr hned 3 další výrobce procesorů a tento rok přibudou další dva. Jestli i v takové situaci si někdo dobrovolně vybere Intel, tak už mu není pomoci.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Na jednu stranu sám provozuji jednoho obstarožního Haswella s Windows 10 (nemá možnost doinstalace TMP 2.0). Na stranu druhou je to bída s nouzí i na internety. Některé weby jsou fakt pain, než se vyrenderuje stránka. Takový YouTube je skoro za trest... Přestože jinak spoustu věcí zvládá docela rozumně a před těmi 10+ roky to bylo "dělo jako kráva"...

Takže jako moc nechápu záměr na podobné stroje pasovat Windows 11...

Až mě to nějak zásadně vytočí, ovšem spíše až ty Win 10 úplně umřou (aktualizace zabezpečení), tak tam hodím nějaká lehké Linux distro asi, nebo nevím. Je mi to líto vyhodit po těch letech, co jsme spolu prožili. A přijde mi to jako zbytečný elektro-odpad, když jinak bezvadně funguje.... Možná ještě z toho udělat kiosek na emulátory arcade automatů, nebo tak něco...

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Rodiče mají Haswell 8 jádro (Win10) a denně se na tom dívají na Netflix a MAX v 1080p + to mají na internet a funguje to perfektně. Chtěl jsem jim to upgradovat, ale uznal jsem, že je to zbytečné, když to funguje spolehlivě a při jejich využití toho PC na půl plynu.
Na staré PC se prostě bude časem dávat linux, až ty Windows 10 skončí, z výkonového hlediska nedává na internet žádný smysl upgradovat cokoli od Sandy Bridge.

Jinak teda má táta ještě starý noťas, kterého se furt nechce úplně vzdát, ikdyž už jsem mu mezitim pořídil nový a nechává si ho jako záložní (ach jo :-D) a to smysl nedává, není to vůbec použitelné a neskutečně se to seká. Hardwarově je to taky Haswell a samozřejmě i ten se tam fláká na půl plynu, ale má to takovou nepříjemnost, ten noťas nemá SSD, ale HDD! A protože je to Asus a dovnitř se musí horkovzdušnou pistolí a zhora přes klávesnici, kašlu na to, abych tam ten disk měnil, cokoli se systémovým HDD je dnes šrot.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Tak jak kolegovi. Linux pomůže přesně v čem? Když ti počátač nezvládne výkonem javascript běžící na webu nebo přehrát plynule video pod windows, tak pod linuxem to nebude jiné, protože to není systém co má ty nároky ale aplikace, resp. jejich obsah. To že ten počítač možná nabootuje o půl sekundy rychleji a o desetinu sekundy rychleji pustí prohlížeč je hezké, ale když pak bude mít horší HW akceleraci, tak výkon toho webu bude naopak horší.

A když se zamyslíš, tak potřebný výkon pro web se za 10 let docela dost zvýšil.

A nemám SSD je hovězina tak jak tak. Nečekej že ten Haswell v laptopu bude buhví cl, sám jsem to před pár lety měl a ten laptop hučel v podstatě pořád, protože všechno co se po něm chtělo (vesměs web) znamenalo strašné mučení, aby ne když to bylo výkonem na úrovni N41000

+1
-11
-1
Je komentář přínosný?

V otevřených ovladačích. GPU v Hasswellu už určitě dneska nemá oficiální podporu. Takže bude mít zastaralé ovladače a spoustu nových featur už nezvládne, i když by hardwarově mohl.
V Linuxu jsou Intel GPU ovladače otevřené. Obecně se dá říct, že Intel grafiky na Linuxu fungují bezproblémově.

Zkušenosti s tím mám u nVidia, kde se teda věci teď zrovna mění, ale jejich ovladač je uzavřený, a otevřený ovladač je velmi omezený a podporuje jen opravdu staré grafiky. Ale jakmile do té podpory vaše GPU spadne, najednou začne fungovat spousta věcí, které s nVidia ovladačem nešly.

V Linuxu si taky pomůže tím, že mu tam nejspíš nepoběží bambilion služeb navíc. I to HDD bude na Linuxu přežitelnější, jak tolik nehrabe na disk. Do toho stavu ale půjde nejspíš dostat i Windows, včetně toho, aby si vystačil s 512MB RAM, jen to bude hrozně moc práce.

Samozřejmě důležitou výbavou je vhodný webový prohlížeč a doplňky omezující dopady všech těch sledovacích skriptíků na výkon.

+1
+6
-1
Je komentář přínosný?

A teď realita. Uzavřený ovladač nVidie funguje a to všechny funkce. Proto jde taky o nejběžnější dGPU ve Steam stats z Linuxu. Sám jsem před 3/4 rokem zkoušel rozhodit novější OpenGL a Vulkan na staré AMD dGPU a před měsícem výpočty na pár let staré AMD iGPU a bohužel. Když to jede, tak rychle jako ve Windows, ale často zamrzá nebo se vůbec nespustí. Otevřený ovladač znamená akorát to, že ty si to můžeš opravit, ne že to udělá někdo za tebe. A jako třešnička na dortu, HDD je v Linuxu už stejně pomalý jako ve Windows - beru-li Ubuntu jako distro pro obyčejné lidi (vše je tam ve Snapu, který má nejpomalejší časy spouštění z konkurenčních technologií).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

1) Stale to ma pre tie CPU podporu, takze budu nadalej aj bezpecnostne aktualizacie
2) Tym, ze to nie je nepodporovany opracny system, nestane sa mu, ze by prestali prudit / fungovat aktualizacie prehliadacov
3) Ak video prehra nejaka prastara verzia Chromia na Core2Duo beziacom z baterky, cakal by som, ze o X generacii novsi Haswell s tym nebude mat zasadnejsi problem

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Prohlížeče, Steam, Epic a Teams skončily na Windows 7 dne 1.1.2024. Nejjednodušší řešení je tak nechat Desítky, pojede na nich vše ještě mnoho let.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jestli ten slepený ASUS s HDD má USB 3.0, tak se tam dá naistalovat použitelný OS.
Například SLAX.
Za 200Kč malý čudla ani nebude trčet z NTB:
https://www.alza.cz/verbatim-store-n-stay-nano-16gb-usb-3-0-cerna-d53265...
I Win umí běžet z USB, ale chce to něco rychlejšího.
https://www.alza.cz/sandisk-ultra-dual-go-64gb-d5749066.htm
Ale za 350Kč bych raději koupil rámečet a strčil tam staré SSD.

Nebo udělat dualboot na tom HDD.
Linux s HDD nemá problém.

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Přehrávání videí i staré hry jsou všechno v pohodě. Buď je to na webu brzdí nějaký brutální JS, nebo nějaké postupné dotahování kousků stránky, nebo tak něco. YT je super pomalé na načtení stránky, jakmile se celá načte, tak už to funguje relativně ok, přehrává v pohodě. Netflix hraje v pohodě, web jsem nějaký týden neviděl, nepamatuji si rychlost. Naposledy jsem cítil pomalost webu na https://airsoftpro.cz/cz/ . Firefox. Možná bych mohl zkusit, jestli mi to nebrzdí nějaký AddOn...
Rychlostně mi jinak notebook vyhovuje, Je to 4C/8T, 32 GB RAM a 2 SATA SSD 256 + 512 GB.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Schválně jsem zkusil to youtube na core2duo na 2 GHz a od kliknutí do načtení je to asi 10 sekund, což je samozřejmě otrava. Trochu při tom chroupe HDD, takže si fakt neumím představit proč by měl být čtyřjádrový haswell s normální frekvencí a s SSD nějak moc pomalý.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Problém YouTube je, že tento pomalý design vznikl pro zabití prohlížeče Microsoftu (Edge UWP). Stejně jako v případě tesselace tehdy na GeForce, cílem bylo to udělat pomalé, ale využít toto, že zpomalení v Chrome je menší než zpomalení na jiných jádrech. Google zvítězil, Microsoft přešel na jádro Chrome(ium). Jenže mezitím proběhla přirozená obměna programátorů a těm novým Indům to do ruky radši nedaj. A starý rychlý design, který se automaticky použil pro IE a šel vynutit i jinde (např extenzí), ten už byl zrušen.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

V čem ti pomůže linux? Stěžuješ si že používat Web nebo YouTube je problém, to ale není problém OS ale výkonu a HW akcelerace pro současné nároky webových aplikaci, Nároky na web a yt jsou stejné na linuxu i windows. Pokud se ti počítač pere s těmito věcmi na Win, nečekej že na linuxu to bude lepší, obvykle to bývá horší, protože hw akcelerace není na takové úrovni.

Mimochdem nejvýkonnější Haswell i7-4790k je výkonem překonaný už 4 generace starou i3-10100 a současná i3 je téměř 2x rychlejší.

+1
-9
-1
Je komentář přínosný?

Linux ti pomůže s RAM.
Na stroji s 4GB je velký rodíl jestli si Win ukousne 3GB a nebo Linux 1GB.
2 core CPU si taky oddechne, když nemusí dělat telemetrii.
Ale pravda že to není případ i7-4790k

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Telemetrii si můžeš vypnout, RAM odswapuje a už si budeš jen užívat rychlejší HW akcelerace.

EDIT: Nedávno jsem na stroj se 3 GB RAM dal 32bit Desítky, ty zabírají jen stovky MB RAM. A jsou pro ně stále instalátory aplikací, např požadovaný Chrome.
Fun fact: Jak lidi furt fňukali kvůli ovladačům z XPček, tak pro ně jsou právě 32bit Desítky. Problém těch lidí byla bitovost ovladačů.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Swapovani je pomalý. A dělá to i další problémy. například Adobe Reader mi špatně vyhledává kvůli málo RAM.
32bit desítky mají možná jen 800MB po startu, ale pustí se update a jsou na 2GB.
Nemáš na mysli LTSC? Ty jsou úspornější. Zítra budu jedny instalovat. Tak to checknu.
Taky záleží na GPU a dalších ovladačích. Takový NTB co má dvě GPU a BT se pod 1GB nedostane.

No to je otázka jestli tunit Win nedá víc práce než instalace Linuxu.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tunit Windows, nebo rozchozovat věci v Linuxu. Každému dle gusta.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tuním Win10 LTSC 64bit.
Obsazení RAM:
1,6 GB čistá instalace offline.
4,2 GB Win Update
Update doběhl a sežraná pamět je stále 4GB.

Takže 32bit tak leda když zakážete update.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Wokna naalokují cache a pak to ukazují jako zabranou paměť, to je normální. Reálně se 32 bitová verze musí vejít do 3-3,5GB i s aplikacemi, protože celkově dokáže alokovat jen ty 4GB a od konce se mapuje HW.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Je to čistá instalce. Žádná cache tam není. Kdy by se vytvořila?
32bit si ukousnou méně. Protože 64bit knihovny tam nebudou.
Ale to nic nemění na tom že z těch 3,5GB co maj k dispozici si sytém vezme klidně 3GB.
Jo můžete si nechat ojížďet SSD tím že to bude swapovat.
Protože i úsporný prohlížeč si ukousne 1GB jen jednou záložkou.

Po instalaci GPU a všech ovladačů jsem na 1,8GB po restartu.
A je to LTSC, takže tam NEní OneDrive a další bordel.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To je nějaká divná instalace, ne? Jak říkám, instaloval jsem 32bit Desítky před pár měsíci na historický laptop s 3 GB RAM a před předáním samozřejmě nainstaloval všechny aktualizace a Chrome. A 32bit Windows je menší nejen o knihovny, ale všechny pointery jsou poloviční velikosti.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jo když děláte jen jednu věc, tak to nějak funguje.
Ale nemůžete koukat na YT a na pozadí instalovat aktualizace.
8GB a méně je zoufalství.
Systém je nestabilní. Dělá neočekávané věci. Nevykresluje některé věci. Padají programy...
A celé to je pomalééé. Testovat to nejdu. Ani se s Vámi hádat. Život je na to příliš krátký.

Ale jestli jste zachránil starý NTB před skládkou, tak máte +1
Já právě zachránil jeden starý PC s 12GB DDR3.
Ještě pár let může fungovat. 7 let bude dostávat aktualizace.
Pak stejně skončí na skládce.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To bude asi rukama. Já běžně dělám s historickými počítači a zařízeními. Nevypl jste třeba swap?

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Cache si alokuje jádro systému průběžně, jak načístá soubory z disku. Není tím míněna cache prohlížeče nebo něco takového, je to jen vyrovnávací paměť pro práci s diskem a Windows nemají problém naalokovat na to polovinu paměti. V případě, že paměť pak potřebuje aplikace, tak ji zruší/zmenší. Dělají to tak už od NT4.
Pokud není paměť limitována na 4GB, ale lze ji rozšířit aspoň na 8GB, tak se vyplatí použít 64b systém, protože ten limit 3,5GB na Win32 je prostě dost malý.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Na výkon mi moc nepomůže. Má to 32 GB RAMy, 4C/8T CPU, 256 GB + 512 GB SATA SSD. Výkonem je to ok na SW, jen některé weby. Jestli je to JS, nebo překomplikovaný návrh stránky netuším. Videa to jinak hraje v pohodě.
Linux pomůže se zabezpečením. Pokud přestanou Win10 dostávat security updaty, tak je Linux relativně jednoduchá volba.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Je to jednoduše tak, že MS nedoporučuje výrobcům stavět počítače na W11 z už nevyráběných procesorů a naopak jim doporučuje nové, které na začátku jedenáctek neexistovaly. O nic jiného nejde. Podpora procesorů ve W11 se nemění.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Nejde ani o doporučení ale o to co OEM mohou. Ono sehnat procesory 8. 9. a 10. generace z běžných kanálů ani nejde, už se nevyrábí, a je logické že výrobci v počítačích s novou verzí Windows budou používat procesory které jsou nyní dostupné.

A ano W11 CPU support se nijak nezměnil, viz: https://learn.microsoft.com/cs-cz/windows-hardware/design/minimum/suppor...

Článek přichází se zpožděním, kde už to jiná média dementovala a vysvětlila, tudíž je to pase a naprosto zbytečné psát o něčem co není pravda a ví se to už pár dní

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

Přesně.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Nicméně to nebrání mínuskovat o sto šest. Předpokládám, většina z nich má Premium. Aneb zaplatil jsem si za to, tak tomu budu věřit.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Běží mi Windows 11 na Skylake-X generace 9xxx (Coffee Lake) a na Comet Lake 10xxx spravuju taky jeden PC, kde zatim jsou Windows 10.
Takže v podstatě mám vyřešeno, protože teda ten Comet Lake nemá smysl upgradovat na Windows 11, když tam stejně podpora nebude podobně jako na Windows 10.
Vlastně teda mi tím Microsoft jednoznačně naznačil, že ani moje Ryzen 5700X a 5900X a ještě v rodině 5800X upgradovat nebudu a nechám je ještě několik let dožít na Windows 10, protože pokud teď MS vyřadil Coffee Lake a Comet Lake, tak příště může vyřadit i Zen 2 a Zen 3.

Jinak teda sbírám vyřazené komponenty na stavbu linuxového PC, vypadá to, že bych mohl získat zadarmo jeden Coffee Lake i7 a RTX 3070Ti, takže budu během jara zkoušet pokrok v hraní na linuxu a uvidíme, jestli se už nedá dát MS vale úplně.

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

A co si tím chtěl napst? Jak to souvisí s obsahem článku, o kterém už dávno svět ví, že ta informace je nepravdivá/zavádějící, vzniklá nepochopením, protože Microsoft u nové verze systmu v době jeho ovydání nemůže OEM říkat používejte systém na CPU které už nemůžete nakoupit.
Kdyby se autor podíval na support list CPU pro Windows 11 tak by zjistil že to co už nemá být podporování, podporováno samozřejmě je https://learn.microsoft.com/cs-cz/windows-hardware/design/minimum/suppor...

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Kup si premium.
Tvůj odkaz ukazuje 21H2
Jak otevřít 24H2 máš popsáno v článku.

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Já tam žádnou zmínku o verzi nevidím. Ale ok, jinak
https://support.microsoft.com/en-us/windows/windows-11-system-requiremen... a odtud se proklikni na CPU a vyber pak Windows 11 CPU support list - ten odkaz, která jsem postoval v předchozímm

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

M$ to má mírně zmatený protože když uvede Win11 bez udání verze, tak má na mysli 21H2.
Jako film Matrix 1. Taky všichni píšou jen Matrix.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

>> Jako film Matrix 1. Taky všichni píšou jen Matrix.

Pokud se napíše pouze Matrix ... může to být cokoliv.
- celá sága
- Matrix (ten první, který ještě neměl číslo nebo dodatek v názvu)
- posledně vydaný / aktuálně natáčený díl

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jakože Premium uvádí více než zdroj?

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Kúpte si Ryzen a máte po probléme. MS má našťastie tichú dohodu len s Intelom.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Od MS je to hodené lano, záchrane koleso... Intelu, aby podporil predaj nových procesorov. Firmy a ľudia, čo teraz nakúpili "refurbished" Intel-PC len pre podporu Windows 11, musia preklínať celý MS.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

To jsou mi zase vlny, buď je to celé hoax, a nebo si definitivně někdo koleduje o mraky upravených instalací W11 - tentokráte už i v korporátní sféře...
Protože opravdu nevím kdo by vyhazoval 10700k jen proto, že mu W11 hodlají dělat potíže.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

5 let je v korporátech běžný životní cyklus HW.
Ani si nevšimnou že mají problém.
Zato s Celeronem 6305 ano.
Viz muj první post.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Už dávno není, není k tomu totiž důvod jako kdysi.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Já takové korporáty znám kde 5 let HW je fuj.
A mají k tomu důvody. Ušetří na případných problémech.
A co se změnilo? Třeba jim to vysvětlím.
Například google se s androidem snaží.
Ale M$ si to s Win10 a podporou forever rozmyslel.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Změnilo se to, že výkon procesorů roste pomalu a zvlášť na kancelářskou práci tak stačí i mnohem starší stroj.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jeden rok škobrtnutí neudělá moc velkou změnu
https://diit.cz/clanek/passmark-poprve-za-dvacet-let-vykon-procesoru-klesl

Navíc to je čisté MT.
Když koukneš na graf ST, tak ten v desktopu roste furt.
https://www.cpubenchmark.net/year-on-year.html
Mooreho zákony platí. Sice se furt mění jeho definice.
A byli propady kdy intel neměl konkurenci.
Ale AMD jede už 8 let podle pána Gordona Moore.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Korporáty fungují na principu, dokud to funguje, uživateli to stačí a má to bezpečnostní podporu, tak to neměň.

U nás se mění po 5 letech a dříve jedině, když 1, to je rozbitý a NBD už není 2, to na něco konkrétního nemá výkon (a to se ještě IT cuká a musí to eskalovat vedoucí).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Sehnat podporu delší než 5 let je problém.
Takže podpora HW se kupuje na 4 roky a rok to běží setrvačností.
Během kterého se to vymění. Jsou na to peníze v rozpočtu, takže když to nečekaně nastane o pár měsícu dřív, tak není problém.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

U kancelářských strojů tě podpora HW v podstatě nezajímá. Máš jich tolik, že je rychlejší a levnější měnit kus za kus z vlastních zásob. Poruchovost těch strojů je stejně minimální.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

My máme vyšší desítky desktopů (nikdo už je nechce) mezi gen 8 a 10.
Nic novějšího už není, nebylo to třeba.
Mám na skladě 25 desktopů s 9gen..

Takže cyklus obměny se zastavil, proč vyhazovat komp kde můžeš vyměnit CR2032, přidat paměť nahrát nové Widle a pojede to dalších 5let??

I naše vedení na to uslyšelo. Nejsme sice největší, ale taky ne zrovna malý korpo....

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Znám firmu kde jede účetní na C2Q dodnes.
Ale to je malá firmička do 100 zaměstnanců.
Velký korporát s tisícovkou strojů to musí řešit hromadně.
Musí mít nějaký plán obnovy, hromadnou správu,...
Nechat v takto velké firmě vyhnít železo je dost nebezpečné.
Sehnat deset ajtáků co budou objíždet pobočky po celé republice jen aby během tří dní vyměnili stovky strojů protože nemá nové ovladače pro GPU. To je hrozně drahá sranda.

A pak jsou firmy co mají 10 000 strojů a pobočky po celém světě.
O těch mluvím já. Ale chápu že něco takového je těžké si jen představit.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Když je to malá firma, tak se stroje dají řešit individuálně. Ale jak říkáš, větší firmy si to nebudou komplikovat.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

A pak jsou firmy, kde máš tisíce strojů fakticky na pár místech. Jenže to zas nechápeš ty.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Přiznávám že tak velikou síť jsem nikdy nespravoval.
Řešil bych to přes VDI. Představa že musíš obejít všechny stanice je dost šílená.
Rozhodně si tam nemůžeš dovolit mít zastarali HW. Přestane ti fungovat iDRAC protože vyprší certifikat a jsi v háji.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To že desktopy nikdo nechce je jiný příběh.
Mobil zvládne víc věcí než dinosauří desktop.

Takové garážové firmě říkate korporát?
Do 49 zaměstanců to je small enterprises.
Takže dejme tomu že se bavíme medium-sized = do 250 zaměstanců.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

lol.. no kdyz si vzpomenu, co tu bylo intelaku co peli ody na to, jaka je ta integrovana grafika intelu obrovska vyhoda, kterou amd na zen+/zen2/zen3 nema.. no tak ted to vidim.. intelistum diky ty bozi grafice predcasne skoncila podpora procesoru a zen+/zen2/zen3, co grafiku nemaj, jedou dal.. ((:

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Jedou dál i APU :-)

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

jedou s Vegou, jenže ta už je také zastaralá. Asi to neodpálí podobně ale dnes nelze na nic spoléhat, do roka či dvou až se víc rozšíří RDNA v igpu tak může být vše jinak, AMD mělo vždy u Radeonů kratší podporu. Ale zase lepší arch. takže i taková HD3850 512MB jela bez podpory ještě hodně dlouho bez problémů. Sice už dlouho nebyla herní ale požadovanou akceleraci obsahu stále měla funkční. Vlastně už dnes má RDNA navrch díky integraci skoro do všech 7000/9000 cpu, proto o podporu Vegy v 4000/5000 lze mít obavy.

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

vegy jedou v legacy režimu už skoro rok. Poslední aktualizaci jsem dostal v říjnu myslím.

*Edit 19.08.2024

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Což nikomu nevadí. Pokud se MS nevrtá v driver modelu, tak není problém jet s driverem starým několik let.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Tak proč dela tady to saskovani s 8-10gen? Pokud by to bylo kvůli legacy grafikam, tak by odpálil i vegy.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To nikdy netušíš, co zas Indy napadlo. Ono z těch jejich vyjádření ani nevíš, co se stane. Jestli na takové PC přestanou chodit roční updaty a budeš je tam muset cpát manuálně?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

dává to smysl, tedy kvůli staré neschopné Intel iGPU. Už před několika lety když jsem předělával několik SFF přístrojů tak právě díky igpu byly prakticky nepoužitelné a díky tomu jako pomalé vyřazeny přitom hrubý výkon by ještě stačil. Proto jsem tam dával do slotu 1/2GB grafiky, pak se to hned chovalo jinak když byla dostupná akcelerace. Co byly dva GB jako herní dnes to sežere akcelerace webu při vícero záložkách. S tímhle se mučit na nějaké igpu co má jako maximum 512MB ještě nasdílených s nějaké low DDR3. Jako nějak se to v nouzi dá ovšem používat jako v dané době, tedy jedna či dvě záložky aby se z toho hned nestalo slideshow.
Je otázka jak to MS myslí protože určitě neodpálí třeba pc nakoupené do firem s 10gen rok či dva nazpátek. Spíš bych to bral v původním smyslu tedy že pro výrobce už budou tyto řady zapovězené pro nové instalace, ale když tam dají třeba předchozí build tak dojedou zbytek zásob. Ovšem jak velké jsou asi dnes zásoby těchto silně zastaralých cpu...

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

nerekl bych ze kvuli iGPU ... ZEN+, Zen2 a Zen3 nemaji defaultne zobrazovadla v sobe, pokud se nejedna o APU ... az ZEN4 cpu maji zobrazovadla ultimatne vzdy ( vyjma tech F )

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

taky možnost (s tou dírou), ale problém s hw grafiky tedy zastaralým je pravděpodobnější. 10gen je pořád poměrně výkonný a tam už se akcelerace víc použije než u nějakých bazmeků typu PentiumG. Jestliže Intel ukončuje podporu tak to problém je už i třeba u takového sw jako je Teams a další na videohovory.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Pokud ja vim,tak od 8gen uz byli ddr4, dokonce mam doma u TV i3-8350K s 32GB DDR4 na 3600MHz a uplne v pohode a myslim si,ze ta integrovana grafika si bere sama pamet podle potreby, takze 512MB urcite nebude omezenym. Ne ze bych jel na integrovany grafarne,to ne,ale vim,ze to tak fungovalo uz snad od grafik integrovanych na deskach s intel chipsetem na nejake pentium 2, kdy bylo v biosu mozne nastavit 1MB, 8MB a nebo automaticky podle systemu a kdyz bylo dost RAM, tak jsme tehdy namerili na grafice snad i neco kolem 128MB, coz uz byl tedy extrem,protote desky pojmuli tehdy maximalne 3x128MB (celkem 384MB) SDRAM, takze pokud to tak funguje i dnes,tak by ty integrovany grafiky teoreticky umeli ukousnout klidne i pulku (32GB) ze 64GB DDR4 (zrovna v mem pripade s i3-8350K). Nevim,musel bych to vyzkouset, ale vzdycky spravce ve Windows 10 ukazuje presne pulku operacni pameti vyhrazeno pro grafiku. Takze mitus 512MB na integrovane grafice neni pravdivy a naopak integrovana grafika muze mit vic pameti,nez dedikovane reseni. Ale to je pochopitelne k nicemu,protoze realne ta grafika s jejim vykonem 32GB RAM nevyuzije nikterak uzitecne.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

DDR4 byly už u Skylake, tedy 6. generace.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

... me by vubec neprekvapilo to, že ukončují podporu kvuli dire o ktery se jeste verejne nevi ( neco jako znama Spectre a Meldown) .. na druhou stranu tim že amd nechaji v podpore 7 let stare cpu a Intel zariznou radikalne drive, tak podpori prodej Intelu .... ( klidne nejaka dohoda mezi MS a Intel)

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Jak podpoří prodej Intelu? Tak, že uživatel uvidí, že AMD nemá problém a koupí raději to?

Možná podpořili prodej továren Intelu do TSMC. :-)

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

>> uvidí, že AMD nemá problém a koupí raději to?

Nekoupí, protože to ani neuvidí.
Výrobce, se kterým má korporát smlouvu, to AMD nenabízí.
A zaměstnanec bude používat, co se mu poskytne.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

.. tak to bohuzel nefunguje .. byt by mohlo .... trzby (MS i Intelu ) dela korporat - podnikovy sektor a ne BFU clovek s prumernou inteligenci .... proste jim MS zazdi 1-2 roky stare cpu ... tak to vyhazou a budou kupovat nove zase Intel ....

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Já bych se o korporát nebál, jak to má nějakého vlastníka, tak je na něm, jestli nové PC do firmy nebo dividendy. Nebo koupí AMD procesory, aby měl na pár let klid. Nebo může odejít od Windows.

Mnohem větší problém je stát. Třeba v EU dnes nemají prachy nikde, přitom EU uzákonila kybernetickou bezpečnost a státní organizace jsou povinny se tím řídit. Takže tu máš obrovské množství PC, které už vypadly z podpory dřív nebo vypadnou teď a musí to řešit, to chci vidět jak. Zvednou zase daně? Nechají si to občané zase líbit?

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

Go Linux, nebudete mat problemy.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Chtěl jste asi napsat: Go Linux, zaděláte si na tuny problémů. A stejně je to off topic.

+1
-3
-1
Je komentář přínosný?

Co je na ton off topic? Jak chceš řešit situaci, když reálně na nové PC nemáš?

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Víš, kolik stojí údržba Linuxu? I zadarmo je drahý, pokud nemáš v rodině ajťáka.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Údržba Linuxu doma? Já fakt netuším, jaký neumětelové tady diskutují, protože já nejsem žádný linuxový guru, ale ty 3 PC s linuxem (všechny lubuntu) co mám přímo doma mě prostě jen slouží a já jen schvaluju aktualizace.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

A až přestanou chodit? Stejná situace jako na Windows.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Zrovna tohle jsem zatím řešit nemusel a vypadá to tak, že ani nebudu muset.
Podpora Linuxu pro HW, který jsem pořídil před 5 lety tu bude ještě dlouho poté, co já už tady nebudu.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Jakože na ten Linux budou chodit bezpečnostní záplaty? Podpora HW v končícím Windows taky nemizí.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

To lubuntu mám i na Core2Duo (17 let staré). Záplaty-aktualizace normálně chodí. Nechci zkoušet Athlon XP, protože ten je ve sklepě a je jen 32bitový, takže na něm už nehodlám mít aktuální OS, ale nechám ho s WinXP.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Před pár měsíci jsem upgradoval 32bit notebook s 3 GB RAM ze Sedmiček na Desítky. Aby měl na roky postaráno o aktualizace aplikací, hlavně Chrome. Pro srovnání, prohlížeče, Steam, Epic a Teams podporovaly Sedmičky do 1.1.2024.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Steam na XP skončil ještě dříve.
Steam pro Linux na tom stejném ntb funguje dosud.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Ale co funguje na Steamu běžícím na XPčkovém PC. Proton využívá poslední verzi OpenGL a nebo Vulkan, a to jsem na starém PC rozchodil jen s experimentálním ovladačem. některé hry jely stejně jako ve Windows, některé zamrzaly a některé se ani nespustili. Ve výpisu psal např. neimplementované funkce v driveru. V Desítkách mám ještě na mnoho let pokoj.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Budou. Debian mívá 5letou LTS podporu major verzí (a podporuje i vyloženě archaický HW), RHEL klony (Alma Linux, Rocky Linux) pak dokonce 10letou podporu major verzí. Pokud se tak bavíme o železe, co uvádí článek (8. - 10. generace Intel CPU), bude mít tak u RHELu podporu nejmíň do roku 2035.

U Broadwellu a starších to bude komplikovanější (RHEL 10 bude vyžadovat x86-64-v3), ale tady pomůže zase právě ten Debian, nebo SUSE, co drží podporu i archaického HW (včetně IA-32). Ostatně s Debianem na muzeálním HW mám svoji vlastní zkušenost - ThinkPad T30 s Pentiem 4 mi na Debianu 6 a xfce vydržel do roku 2015...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

S Desítkami má podporu do 2032, pokud použije hack pro dostávání updatů z IoT verze. S XPčkami jsme podobně jeli updaty z Windows Server 2003.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Heh, z LTSC právě beru obraz pro vykuchanou virtuálku. Jinak ale právě tohle je problém. Sice jde získat podpora pro W10 i na další roky, případně dostat W11 na ofiko nepodporovaný HW, ale vyžaduje to buď něco obejít, nebo pokročilé věci konfigurovat sám. Což jsou ironií osudu věci, co se dřív vyčítaly právě Linuxu, co jde dneska bez problému nastavit i bez podobných procedur.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro ajťáky, co se báli Linuxu dotknout i 2metrovou tyčí, je schůdnější cesta s LTSC. Pro mě osobně je to smůla, že mi odmítají přidat Linux na firemním PC do domény (tím pádem musím používat předinstalovaný Windows, protože některé věci jsou přístupné jen přes doménu). A pokud bych chtěl hrát hry, tak mám špatnou nedávnou zkušenost s Linuxem na starém PC s AMD dGPU.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Mám Linux (konkrétně RHEL klon Alma Linux 9) na starým ThinkPadu s i5-8350 a teda tu tunu problému ne a ne najít. A to jsem celkem náročnej uživatel. Jen celkem chybí MS Office + pár grafických SW (na který ale mám Mac).

Když si vezmu, jak vypadá HW support ve W11 (problém s využitím nových CPU - Zen 5, pořád neodladěný scheduler pro intelí BIG.little a zároveň neustálá nejistota okolo starého HW), úplně nevidím důvod, proč je používat. Napadají mě jen hry s kernel-level anticheatem a MS Office. Přitom NT kernel je v základu navržený dobře, ale jeho vývoj v posledních letech záhadně stagnuje.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Stejným způsobem si můžeš držet starý PC s Desítkami a např na internetové bankovnictví jít z mobilu (stejně tě nutí do instalace aplikace).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

U Desítek je prostě problém s tím koncem supportu. Sám bych si nelajznul držet instalaci bez bezpečnostních updatů (a to info o zranitelnostech sleduju), natož takovej systém nechat někomu.

V tomhle ohledu mi přijde logičtější kombinace Linuxu + vykuchané virtuálky W10 + Winapps, co ty Windows aplikace příjemně integruje do systému, ale zároveň minimalizuje nezáplatovanou plochu a odděluje ji od systému. Jen ten setup je strašný oser, zase když se vybere fajn LTS distro, stačí ho udělat jednou a je na roky pokoj.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

ako uz bolo spomenute problemom skor bude iGPU nez samotne CPU. Tam ani nie je moc co riest, mozno nejake opravy v ramci mikrokodu. Problem su skor ovladace na iGPU a ich podpora, a ako bolo spomenute aj v clanku, Intel nema dostatocne vyvojarske kapacity.
Inak je celkom usmevne ako zatial docela ticho bez vecsieho halo preslo nVidii ze zarezala v novych 50xx grafikach podporu PhysX. Na novej gpu uz iba sw PhysX.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak snad to ta současná CPU, na které výpočet physX padl, u 10 let a starších her utáhnou. 🤷‍♂️

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

>> Tak snad to ta současná CPU, na které výpočet physX padl, u 10 let a starších her utáhnou

Utáhnou.
40 fps na RTX 5090 ve 720p.
Více tak PhysX knihovna pro CPU psaná pro SSE3 nedá.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak to se raději neptám, na kolik fps to daly tehdejší radeony bez physx.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Prostě si to ve hře vypneš. Na ne-nVidia kartách by default.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Takže vlastně pohoda.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

>> Tak to se raději neptám, na kolik fps to daly tehdejší radeony bez physx
Přesně tolik fps, co s RTX 50xx.
V závislosti na výkonu procesoru.

PS: Na rozdíl od RTGI nebo jiných "HW RT only" fíčur, to šlo vypnout úplně.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Super, takže se na té rtx 5090 nemusí hrát na 40 fps ale na stovky fps? Tak to nezní tak hrozně. Ale tak poslední physx 32bit hra vyšla v roce 2014, na odehrání bylo času dost...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

>> Super, takže se na té rtx 5090 nemusí hrát na 40 fps ale na stovky fps?
Ano. Ale bez těch věcí, co používají PhysX.
Pokud je to něco ovlivňující herní mechaniku, tak to zamrzí.
Na nějaké efekty kolem ohníčku ...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Odpoveď by mohla byť jednoduchšia. Intel nemá peniaze a šetrí kde sa dá. Tieto staré CPU už aj tak nemá moc cenu podporovať. AMD tiež AM4 platformu podporuje hlavne kvôli zen3 serverovým produktom.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

"As explained by Microsoft on its Learn website, the updated list of supported CPUs is for OEMs and not for the users. The list is an instruction from Microsoft to OEMs about what Intel processors to choose to build new systems with the Windows 11 24H2 update. Removal of those chips simply means that Windows device makers will now have to get at least Intel 11th Gen to launch new systems with the Windows 11 24H2 update."

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.