PassMark: Poprvé za dvacet let výkon procesorů klesl
Většina uživatelů podobné aplikace používá zejména po koupi nového hardwaru, aby si rychle udělala představu, o kolik si oproti předchozí generaci pomohla. Dále také proto, aby zjistila, zda výkon plus mínus odpovídá tomu, co viděli v recenzích a je tedy všechno správně sestaveno, zapojeno a nastaveno. Proto celkový výkon zaznamenaný databází za daný rok velkou měrou odráží právě výkon naměřený na hardwarových novinkách.
Jak ukazuje graf, výkon za letošní rok je paradoxně slabší než výkon za loňský rok. Zejména je patrný propad v mobilním segmentu, zatímco v desktopu jde o velmi kosmetický pokles, téměř jen stagnaci.
Meziroční vývoj výkonu (PassMark)
Jak je to možné? Začněme mobilním segmentem, kde je situace s poklesem o 3,4 % výkonu nejmarkantnější. Většinu podílu na trhu (kolem tří čtvrtin) má Intel a právě Intel na podzim vydal jako novou generaci mobilních procesorů řadu Lunar Lake / Core Ultra 200V. Ta oproti produktům předchozí generace nejen že snížila počet jader (z 6+8+2 u Meteor Lake) na 4+4, ale ještě ukončila podporu pro HyperThreading, tedy podporu zpracování dvou vláken na každém velkém jádru. To se zkrátka na celkové situaci podepsat muselo a skutečně podepsalo.
V desktopovém segmentu vyšel Arrow Lake, který v řadě testů nevychází lépe než předloňský Raptor Lake-refresh (Core 14000). Nesnižuje sice počet jader, ale počet vláken v důsledku absence HyperThreadingu klesl, takže nová architektura v řadě ohledů jen kompenzuje ztrátu výkonu danou absencí HT. Proto onen pokles, byť jen půlprocentní, tedy menší v noteboocích.
Situace by se ale během roku mohla mírně zlepšit: Intel v následujících měsících dostane na mobilní trh Arrow Lake, který nabízí více jader než Lunar Lake, a AMD chystá Strix Halo. V desktopu se objeví Ryzeny 9 9000X3D, které rovněž mohou situaci mírně ovlivnit. Bez ohledu na to je současná situace historicky bezprecedentní.