Za 13 let tu máme o čtvrtinu méně kradených programů
S takovým závěrem včera přišla BSA. Ono je to vlastně o něco více, přesně o 27 % (ze 66 na 39 %). Neodpustili si vyjádření ztráty v penězích, která prý činí 2,5 miliardy Kč, ale kdo by jim to nicneříkající číslo vyčítal, ostatně snížení o 10 % za 4 roky by prý u nás mohlo vytvořit 2 900 nových pracovních míst. Těmito čísly ale nemá cenu se opravdu zabývat. Co je podstatné je fakt, že v EU jsme již na desátém místě a za námi jsou třeba Francie (45 %), Itálie (51 %), Španělsko (46 %) i Slovensko (se 45 % na 14. místě). Tabulce vévodí Dánsko (25 %) následované Švédskem a Rakouskem (26 %), na druhém konci se nachází nově příchozí státy Rumunsko a Bulharsko (69 %). Pozici státu s největším podílem pirátského softwaru tentokrát zabrala Arménie (95 %). Minulý vítěz Vietnam je již pátý, když si polepšil z 90 na 88 %. První zůstává USA (21 %) a za nimi je Nový Zéland (22 %). Celosvětová míra pirátství je stejně jako vloni 35 %
Podle BSA může za snižování podílu více prodaných značkových notebooků a počítačů s již předinstalovanými programy a také OEM produkty dodávané spolu s hardwarem. Naopak pirátství prý nahrávají malí lokální distributoři prodávající počítače s Linuxem nebo FreeDOSem, které jsou zadarmo, a které pak prý lidé často nahradí kradenými Windows. Pochválili si i první odsouzení za prodej předinstalovaného nelegálního softwaru u nás. Nejvíce se nelegálně šíří populární kancelářské softwarové balíky, grafické programy, antiviry, Windows a hry. Snižují se počty pirátských verzí ve firmách, kde je nejčastějším prohřeškem používání více kopií než je povoleno.
Podle nás však naopak řada lidí sáhne právě po Linuxu (např. stále populárnějším Ubuntu), ty však BSA počítá mezi piráty.