Za zrychlením Firefoxu 3 stojí i FreeBSD
Poměrně zajímavá zpráva se objevila v širých vodách internetu. Jistě si mnozí příznivci „ohnivé lišky“ všimli, že verze 3.0 skutečně výrazně v mnoha operacích zrychlila a současně si polepšila z hlediska spotřeby paměti. A právě za mnohými urcyhlujícími aspekty stojí technologie původně pocházející ze skvělého operačního systému FreeBSD (který mimochodem odjakživa pohání i CD-R server).
Jedna z technologií, kterou si vývojáři Firefoxu vypůjčili z FreeBSD, je pokročilý alokátor paměti jemalloc, jehož autorem je vývojář FreeBSD Jason Evans, přičemž jej nalezneme v posledním FreeBSD 7.0. Firefox má díky této implementaci superrychlou alokaci paměti na víceprocesorových počítačích než s dosavadními technologiemi v řadě 2.x. Dle blogu jednoho z programátorů Firefoxu vykazují interní testy pod Windows Vista po zapnutí jemalloc 22% pokles spotřeby paměti prohlížečem, což je vynikající výsledek. Výkonově i spotřebou paměti si polepšuje i linuxová verze.
Další implementovanou technologií je bsdiff, binární patchovací systém napsaný Colinem Percivalem jako část aktualizačního mechanismu pro FreeBSD. Firefox je díky bsdiff schopen dramaticky snížit velikost aktualizací, tento software díky jeho kvalitám používá i Apple v Mac OS X pro aktualizace systému. Není to fajn, když díky otevřenému kódu mohou vývojáři prohlížeče, z něhož k nám přistupuje zhruba polovina z vás, nasadit technologie vyvinuté pro „primárně serverový“ OS? Představte si, že by třeba zrovna tyto věci byly chráněny softwarovými patenty.