Začínají se objevovat desky pro DDR3 paměti
Pokud jde o podporu procesorů, pak budeme hovořit o škále od Core 2 Quad/Extreme až po – a tady trochu v běhu směrem k low-endu přibrzdíme – Celerony modelové řady 400, které mají 800MHz sběrnici. Procesory s pomalejší sběrnicí, tedy stávající Celerony, v těchto deskách nerozběháte, takže si můžete škrtnout třeba i Pentium D 805. Inu, novější čipset si žádá novější procesory (takže ačkoli tu máme již dlouhou dobu socket T alias LGA775, rčení „co do něj strčíte, to se tam taky rozběhne“, bude s příchodem nových čipsetů stále méně pravdivé). Jinak čipset P35 zvládne až 1 333MHz sběrnici. Paměťový řadič je tradičně dvoukanálový a nabízí podporu DDR3-800 a DDR3-1066 modulů v celkem čtyřech slotech, maximální osaditelná kapacita dělá 8 GB.
Jižní můstek ICH9R skýtá další možnosti, mezi něž patří především šest 3Gbitových Serial ATA portů (zda na ně opravdu nakonec půjde pověsit až 90 zařízení, to zatím nevíme). Deska se pak chlubí ještě dvěma eSATA, který čip je má však na svědomí (ICH9R nebo něco jiného), se nám nepodařilo vydedukovat. Přítomno je tradičně HD Audio, potěšujících dvanáct USB 2.0 portů (z toho čtyři šest na zadním panelu) a pak také dvě gigabitové síťovky. Parallel ATA řadič, LPT a COM porty můžete směle poslat do důchodu, jeden Parallel ATA je však ještě přítomen (otázkou je, zda formou přídavného řadiče, což není pro optické mechaniky zrovna šťastné řešení, protože s tím bývají zejména u vypalovaček problémy, nebo nějaké „redukce“ z interního SATA). Alespoň je přítomna tradiční zelenofialová dvojice PS/2 konektorů pro nerozlučné duo „KB+MOU“.
Co se týče provedení samotné desky, pak tato Deluxe varianta kryje severní i jižní můstek společným heatpipovým chlazením, které končí na patřičných součástkách kolem procesoru, kde by mělo docházet k ochlazování větrákem od procesoru. Podobný způsob používají i Deluxe varianty desek Asus, které mají pro účely dostatečného chlazení na onom koncovém žebrování ještě přídavné větráčky. Ale zpět k desce od Biostaru. Jistě vám neuniklo barevné odlišení PCI a PCI Express konektorů. K dispozici jsou tedy dva PCI, tři PCI Express ×1 a jeden ×16, jehož umístění je voleno tak, aby případně nepřekážel stále ještě dobře použitelným PCI slotům i v případě osazení grafikou s hodně širokým chlazením až přes tři sloty. Ocenit se dá taktéž použití „solidních kondenzátorů“, zajímavá tedy určitě bude i cena, až se ji dozvíme.
A když už jsme u těch DDR3 pamětí, jen letmo se zmiňme o firmě Super Talent. Ta totiž oznámila, že bude zřejmě první, kdo na trh DDR3 paměťové moduly dodá. Při té příležitosti také ukázala rozdíl mezi DDR2 a DDR3 moduly (sice trochu nešťastným způsobem, ale budiž). Oba typy jsou 240pinové (zatímco DDR paměti byly 184pinové), jen mají zářez na jiném místě, čímž je zajištěno, aby někdo nevložil DDR3 moduly do DDR2 slotů a naopak.
(Ono se asi najde pár šikulů, co je napadne z paměťového slotu vydloubnout ten klíčový kus plastíku, takže DDR3 paměti do DDR2 slotů a naopak zasunou, ale asi jim to nebude moc platné ;-). To znáte o tom frajerovi, co si svého času koupil za 16 tisíc GeForcku 7800 GTX a pak ji seřízl, aby pasovala do AGP slotu?)