Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Základní desky

Pentium III
Tak jako každý rok i letos řádně provětráme naší křišťálovou kouli a zhodnotíme její loňské odhady. Již ste si mohli přečíst něco o grafikách a nyní se podíváme na procesory a nakousneme i základní desky…

Kapitoly článků

1.  Procesory
2.  Základní desky

2008 – Co bylo?

Dvě základní desky

Krátce si popovídáme také o základních deskách, nikoli nějak obzvlášť konkrétně, ale spíše obecně, neboť ono to bude spíše o čipsetech, které dělají základní desky tím, čím jsou (samozřejmě to nejsou jen čipsety, ale ten je přeci jen hodně směrodatným prvkem). Základní desky se nám totiž už hezkou řádku let nijak zvlášť nevyvíjí a čím dál tím více u nich vídáme spíše marketingové krasožvásty než nějaké reálně využitelné nové funkce. Je to dáno tím, že desky dosáhly určitého vývojového stupně, na němž už není moc co vylepšovat. Jestliže dříve byla deska o čipsetu, procesorovém socketu a o slotech pro různé karty (za dávných dob nevyjímaje takové karty, které nesly operační paměť), dnes je výběr desky už poněkud složitějším procesem.
Nějaká 8bitová ISA karta - nevíte někdo, co to je? (že by prehisKromě samotné platformy (Intel/AMD) a čipsetu se sice stále ještě můžeme dívat na to, kolik má taková deska slotů (ať už pro karty, nebo pro paměti), ale také jak je vybavena co do množství USB portů (to už je dnes také dáno spíše čipsetem, ale výrobce to může omezit – na rozšíření o další USB řadiče jsme snad ještě nenarazili), zda má, nebo nemá PS/2, jestli má integrovanou grafiku a s jakými výstupy, zda má FireWire řadič, stále se ještě dnes dá hledět na to, jestli má PATA řadič (ten výrobci čipsetů již opouštějí, výjimkou jen AMD a přítomnost PATA řadičů už doznívá i u nVidia čipsetů, takže se používají čipy třetích stran, nejčastěji JMicron nebo Marvell), jakou má síťovku, případně zda jich má víc a v neposlední řadě jaký čip se u ní stará o zvuk (dnes nejčastěji Realtek a skoro bychom řekli, že už dnes zcela jasně převládá HD Audio nad AC'97). Stále se ještě také za hodně důležité u desek pokládá, od koho je, tedy kdo ji vyrobil (jakou nese značku), přičemž současnými lídry na našem trhu jsou tak nějak půl na půl firmy Asustek (značka desek ASUS) a Gigabyte.

Na desky už zkrátka není co dalšího integrovat. Není až takový problém sehnat desku, které koupíte jen procesor a paměti a máte funkční základ i se spoustou dalších možností (tedy včetně grafiky, LAN a zvuku, možná by se našla i nějaká, co v téhle konfiguraci bude mít i FireWire). SCSI řadiče jsou již v desktopech spíše minulostí (i když třeba já ve svém PC jeden mám, je na něj připojena pásková jednotka), neboť od doby, kdy byl do IDE přidán DMA přenos, začínaly ztrácet své kouzlo výjimečnosti a i v serverech již paralelní SCSI postupně nahrazuje SAS (Serial Attached SCSI - už zvládá i 6 Gbit/s, nicméně specifikace fyzické vrstvy pro 6Gbit/s SATA je již také na světě). Tu a tam najdeme „na deskách integrované Wi-Fi“ (přesněji najdete k desce dodávaný Wi-Fi modul), ale třeba TV tuner a další karty už je potřeba dokoupit.

Upletený čipset nVidia

Co je však u základních desek také velice důležité, je jejich kvalita provedení, na kterou asi přijdete typicky jen zkušenostmi. Není to ani tak moc o tom, kolikavrstvé PCB je použito (i když to hraje taky svou roli), ale jaké kondenzátory na svůj produkt který výrobce dá (kondenzátory bývaly velkou slabinou starších desek), jak kvalitně má provedené napájecí obvody zejména pro procesor (aby nepískaly cívky, aby deska utáhla i hladovější a přetaktované procesory bez rizika jejího brzkého odchodu do důchodu a jak stabilní napětí dokáže dodávat) a další a další věci. V neposlední řadě se dá hledět i na kvalitu chlazení čipsetu, protože dávno jsou pryč doby, kdy by čipset mohl zůstat holý bez jakéhokoli chladiče (dnes se na desky s hřejivějšími čipsety často dává heatpipové chlazení, nějaký ten aktivní větráček s výjimkou ultralevných desek už dnes skoro nevidíme, v tomto se výrobci hodně polepšili). Sami z vlastní zkušenosti víme, že samotný použitý typ chlazení není všespásný, pokud jej výrobce špatně nasadí nebo použije nevhodný teplovodivý materiál, jeho účinnost se znatelně snižuje, pakliže se dá o fungování vůbec hovořit.

Nakonec jsou to i možnosti firmwaru, které mohou rozhodnout o koupi. Není to jen o přetaktování, ale i o dalších možnostech. Sami jistě víte, že se začíná (hlavně u MSI) koketovat s EFI, Asustek dává na některé své desky ExpressGate a vůbec je to hlavně BIOS a výchozí softwarová výbava, kde se dá na desce ještě náležitě zapracovat (tím nemyslíme dodávané ovladače a aplikace na dodávaných CD/DVD, ale třeba ExpressGate nebo možnosti ochrany BIOSu proti znefunkčnění desky, osobně mám doma desku, která má přímo v BIOSu známý software na testování pamětí MemTest86 (je to ta na obrázku) a v návrzích na vylepšení by se dalo ještě dlouho pokračovat).

Biostar NC51G-S7 (z barebone iDEQ N1)

2009 – Co bude?

Neočekáváme příštím rokem na poli základních desek nějaké významnější změny. Přijdou nové modely s novými čipsety podporující nové procesory a s novými paměťovými sloty, to se týká hlavně AMD. U Intelu – tak tam skutečně nevíme, co ještě do příchodu patice LGA1156 vylepšit. Pro procesory Core i7 v patici LGA1366 velmi pravděpodobně nic nového nepřijde, protože jediný čipset (současný a pravděpodobně i budoucí), který je podporuje a podporovat bude, je Intel X58. Pro Core i7 v patici LGA1156 již budou i další čipsety třeba i od nVidie (tyto procesory už budou párovány prakticky jen s jižním můstkem, protože zahrnou prakticky celý severní – ale hlavně nevíme, jestli procesory pro LGA1156 dostanou také jméno Core i7, nebo nějaké jiné, třeba Core i6 nebo tak něco, ale moc bychom na to nevsázeli). Zkrátka jak již bylo řečeno, není moc co vylepšovat a neočekáváme, že přijde na poli základních desek nějaká opravdu převratná pecka.

Kapitoly článků
1.  Procesory
2.  Základní desky

WIFT "WIFT" WIFT

Bývalý dlouholetý redaktor internetového magazínu CDR-Server / Deep in IT, který se věnoval psaní článků o IT a souvisejících věcech téměř od založení CD-R serveru. Od roku 2014 už psaní článků fakticky pověsil na hřebík.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Ohled za procesory a základními deskami v roce 2008, výhled na 2009

Sobota, 3 Leden 2009 - 02:47 | Anonym | roox: heatpipe: do vakua vlozis male mnozstvo...
Pátek, 2 Leden 2009 - 16:01 | roox | pekny clanek, diky. Jenom k tem zakladkam a...
Pátek, 2 Leden 2009 - 11:09 | Artthur | >>WIFT: viď.: http://www.hkepc.com/...
Středa, 31 Prosinec 2008 - 20:05 | iris | Pohled na počítače v roce 2008, 2009 výhled na...
Středa, 31 Prosinec 2008 - 19:39 | WIFT | >> jojo2: Líná ruka nekliká? ;)
Středa, 31 Prosinec 2008 - 17:47 | Anonym | jojo2: pokud jde o ikonku, tak ve skutečnosti jde...
Středa, 31 Prosinec 2008 - 17:35 | Bohumil Federmann | Ještě jedno: "Takže ačkoli AMD stále žije,...
Středa, 31 Prosinec 2008 - 17:32 | Bohumil Federmann | Drobné upřesnění: "Své vlastní výrobní...
Středa, 31 Prosinec 2008 - 16:00 | Anonym | Umm, vidim ze ta mala ikonka je urobena z obrazku...
Středa, 31 Prosinec 2008 - 15:19 | WIFT | >> Pedro79: To je tím, že to je...

Zobrazit diskusi