Žaloba na Download.com: „…nabízí ke stažení P2P software…“
Kauza LimeWire vám asi nebude neznámá, ve stručnosti byla služba i software jako takový označeny za práva porušující a momentálně soudy v USA spolu se zástupci zábavního průmyslu „stojí u losovacího bubnu s mnohamístnými částkami,“ aby určili výši škody, kterou tvůrce LimeWire údajně napáchal.
Této kauzy se „zatepla“ chytil i Alki David, zakladatel FilmOn, který má se CBS jisté „nevyřízené účty“ (CBS Interactive jej kdysi žalovala rovněž za porušování práv). Žaloby se chytli i další (2 Live Crew, Crucial Conflict a Pretty Ricky) a viní v ní CBS z distribuce a propagace P2P softwaru (mimo jiné i) LimeWire s tím, že tento software zaznamenal od roku 2008 více než 220 miliónů stažení z Download.com. Kromě toho prý Download.com propaguje a nabízí ke stažení další aplikace určené ke sdílení souborů prostřednictvím P2P, které údajně uživatelé ve velkém používají k porušování autorských práv. Alki David a další na straně žalující požadují, aby se Download.com zdržel zmíněného údajného protiprávního jednání a chtějí kompenzace.
Žaloba už je to podle našeho názoru skutečně absurdní. Zkuste si představit onen řetězec, jak se to padající „eño“ dostalo až k Download.com: na prvním místě je uživatel, podle našeho názoru a podle různých forem autorského práva ve světě ten jediný, kdo zde funguje jako subjekt porušující něčí práva (ať už stahováním, nebo sdílením takových děl, podle toho, co je kde nelegální). Za tuto činnost by rozhodně neměl být odpovědný tvůrce dané aplikace a už vůbec ne někdo další, kdo tuto aplikaci nabízí spolu s mnoha jinými ke stažení.
Alki David se zjevně snaží všechny přesvědčit, že „P2P je špatné, áno, protože je špatné, áno“ a označit každého, kdo má s jakoukoli P2P aplikací něco do činění za zločince. Kdyby nedejbože Alki David uspěl, pak od toho už je opravdu jen krůček k zakázání internetu. Ten je totiž prakticky na myšlence „peer-to-peer“ postaven, neboť na internetu je skutečně „každý s každým“ propojen. A přitom je to tak jasné: pokud by internet neexistoval, nemohla by být na internetu porušována něčí práva. Přitom k porušování práv neoprávněným kopírováním a sdílením autorsky chráněných děl docházelo ještě před příchodem internetu, ten to pouze zjednodušil, stejně jako zjednodušil spousty dalších věcí.
Věra Pohlová byla možná větší prorok, než sama před dekádou tušila. „Já bych všechny ty internety a počítače zakázala.“ Je fakt, že by byl klid. Anebo … že by nebyl?