Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Zapomeňte na chráněné filmy v 1920 1080 na dnešních grafikách

HDCP značka přes DVI konektor
Bylo, nebylo, v jedné firmě jménem Intel dostali nápad, jak chránit filmy přehrávané přes digitální rozhraní jako DVI či HDMI. Celé to nazvali HDCP (High-Bandwith Definition Content Protection) a spolu se Silicon Image jej dotáhli do finální podoby, kterou nyní spravuje Digital Content Protection, LLC. Za devatero řekami v Hollywoodu se o něm doslechlo spousta mocných manažerů a právníků a ti zvedli telefon a zavolali do Redmondu. Lidem z Microsoftu bylo naznačeno, že pokud chtějí mít na Vistě nálepky HD DVD a Blu-ray, budou toho muset zařídit opravdu hodně. V Microsoftu na to přistoupili, koneckonců jim nic jiného nezbývalo. A tak bylo jejich ještě nenarozené děťátko zakováno do okovů v podobě mnoha ochran všech prvků, které vstupují do procesu přehrávání HD filmů. A jedním z těchto okovů je HDCP. Jistou dobu vše vypadalo „poměrně idylicky“. Lidé si zvykli na restrikce, které na ně čekají, začali počítat s nutností nového 23palcového LCD a nové grafiky s HDCP ochranou na digitálních výstupech. To však fungovalo jen do doby, než se zjevil odvážný mladý redaktor serveru FiringSquad a začal se v dnešní implementaci HDCP vrtat. A víte, co nakonec objevil? ...

Kapitoly článků

1.  Úvod, zhodnocení stavu

Úvod

Alan svůj článek zahájil tak geniální dvojicí vět, že si prostě zaslouží, abychom i my zahájili jejich českou mutací: Chcete vědět tajemství? Žádná ze současných grafických karet ATI či nVidie nepodporuje všechny schopnosti Windows Vista. A právě to si teď rozebereme podrobněji.

Na úvod opět musíme připomenout náš článek z loňského léta, který se ochranám souvisejícím s přehráváním chráněného HD videa ve Windows Vista věnoval měrou vskutku velikou. Tehdy jsme vás seznámili nejen s tím, jak se bude chovat a co bude mít za následky absence HDCP ochrany na digitálních výstupech, ale také s ochranou video dat na PCI Express sběrnici, použitými šifrovacími metodami a všemi procesy inicializace a priorit běhu při přehrávání takovýchto videí. A nejen to, podrobně jsme si rozebrali i ochrany související se zvukovou stopou chráněných filmů, byť v té době byla velká část specifikací ještě v plenkách a ani dnes není vše dořešeno do finálního stádia.

Pokud jste tedy článek nečetli nebo jste již stihli zapomenout, o co v něm vlastně šlo, doporučujeme vám kvůli uvedení do souvislostí projít minimálně pasáže o ochranách video stopy. My se již nadále budeme věnovat pouze tomu, co je s HDCP v současných PC špatně.

Lesk a bída HDCP

Nyní tedy známé věci. HDCP ochranu na DVI výstupu podporuje kanadská ATI už od dob Radeonu 8500, kalifornská nVidia pak od grafické karty GeForce 5700. Samozřejmě se bavíme o podpoře přímo v GPU, protože kdyby byla HDCP ochrana realizována jen a pouze třeba v nějakých externích obvodech dalších firem (namátkou třeba Silicon Image) napojených nešifrovanou cestou mezi CPU/GPU a výstupním DVI/HDMI konektorem, pak by nebyla splněna podmínka, že nesmí být možné zachytit stream „po cestě“ aniž by si toho OS jako třeba Windows Vista vůbec všiml (dalo by se říci, že by tak byl lépe realizovatelný „Man in the Middle“ útok na místo mezi GPU/CPU a „HDCP čipem“). Pokud je takové propojení GPU-čip chráněno, pak není problém vše realizovat právě externím čipem.

Nicméně legrace největší spočívá v tom, že bez ohledu na to zda GPU umí HDCP ochranu, nemusí tuto ochranu umět na něm postavená grafická karta. Grafika jako celek totiž musí nést na svých bedrech další podpůrnou technologii, zvládající i příslušnou licenci pro dekódování HDCP šifrovacího klíče, pocházejícího z Digital Content Protection (o tom jsme v souvislosti s ochranami ve Vistě psali hned v úvodu). No a právě zde kolegové ze serveru FiringSquad zahloubali na dnešním trhu s grafickými kartami a jejich zjištění je vskutku více než smutné: žádná z dnes prodávaných grafických karet dle jejich slov neobsahuje zmiňovanou dekódovací technologii a tudíž žádná dnes běžně dostupná grafická karta není schopna data na výstupu chránit HDCP ochranou a tudíž si na ní nevychutnáte filmy v plném rozlišení 1920×1080, budou vám „sraženy“ na 960×540.

Ve specifikacích na stránkách ATI nenaleznete například i u nejnovějšího Radeonu X1900 XTX zmínku o HDCP ochraně (pozn. už ne :-). Tudíž pokud si doma postavíte nějaké superdělo se dvěma Radeony X1900 v CrossFire zapojení, tak sice utratíte spoustu peněz, za které se vám dostane možnosti hrát snad všechny myslitelné hry v těch nejvyšších rozlišeních a kvalitě renderingu, nicméně stále nebudete schopni posílat video data na DVI výstup chráněná HDCP ochranou.

Aby se nám tu „fanATIci“ a „nVidioti“ nepohádali v diskusi, rovnou si řekněme, že situace s grafikami od nVidie není o moc lepší. Dle FiringSquadu šest největších výrobců GeForce 6 a 7 grafik také neimplementuje HDCP ochranu v takové míře, aby byla použitelná pro přehrávání chráněného HD videa. To se týká všech karet z těchto dvou sérií, nejnovější GeForce 7800 GS nevyjímaje. Tudíž pokud opět utratíte nehoráznou sumu za dvě GeForce 7800 GTX 512 v SLI, také nebudete schopni posílat po DVI výstupu video chráněné HDCP ochranou.

Jestli jako my říkáte „kde je sakra problém?!“, pak nevěste hlavu, lehce si o tom nyní zaspekulujme. Většinově se lidé, kteří dnes hltají každou řádku napsanou o HD filmech na Blu-ray a HD DVD médiích, dají rozdělit na tyto kategorie:

  • Filmoví fandové, avšak běžní uživatelé PC, kteří si prostě po uvedení koupí běžný stolní Blu-ray či HD DVD přehrávač, který zvládne i jejich obsáhlou sbírku DVD Video filmů - ti nemusejí řešit žádný problém, v implementaci HDCP ochrany na HDMI výstupu stolních přehrávačů snad nikdo ani nebude hledat smítko pochybností.
  • Herní/hardwaroví maniaci, kteří mají doma to nejrychlejší a nejnovější co se dá sehnat včetně LCD s rozlišením 1920×1080 nebo 2560×1600. - předpokládejme, že LCD má HDCP ochranu vyřešenou bezchybně (což bohužel také není vždy pravda). Co se tedy týče grafické části, výrobci zde patrně počítají s tím, že tito lidé beztak do příchodu Visty budou měnit grafickou kartu (připomínáme, že do té doby se možná stihne objevit ještě novější generace grafik než je Radeon X1900/GeForce 7900). Nové grafiky pak jistě již HDCP ochranu budou implementovat v plné míře.

Dovolme si předpokládat, že všichni ostatní se o problematiku HD videa nezajímají. Buď si vystačí s DVD přehrávačem/mechanikou v PC a nemají náladu utopit hromadu peněz v HDTV monitoru/televizoru/projektoru. Nebo se na druhou stranu může jednat o chronické „sosače“, kteří si prostě příslušný film v rozlišení 1920×1080 stáhnou přes nějakou P2P síť typu BitTorrent, DC++ či e-donkey. Už dnes naleznete v temných vodách internetu třeba celou trilogii Pána prstenů v tomto vysokém rozlišení, zpracovanou Xvid kodekem do velikosti cca. 22 GB na film, jak jsme svého času ukazovali v bleskovce. A takovýchto filmů či seriálů je více a s rozmachem HD DVD a Blu-ray filmů a předpokládaným prolomením AACS ochrany DVD Jonem jich bude v P2P sítích masivně přibývat. Toto je pouhé konstatování reálné situace, před kterou nemá smysl schovávat hlavu do písku. Tyto lidi také nebude nějaká nekompletní dnešní implementace HDCP v grafikách vůbec trápit. Ti si na svém PC zkrátka hrají hry či koukají na nechráněné filmy klidně na 21palcovém repasovaném monitoru, pročež si nahodí rozlišení 1920×1440 klidně při 85 Hz. Ze svého pohledu mají vše potřebné vyřešeno již dnes.

Ale co se týče těch poctivých lidí, kteří si filmy na Blu-ray/HD DVD médiích legálně zakoupí v obchodě a budou je chtít přehrávat na PC? Ti zkrátka ostrouhají a budou muset mít doma LCD i grafiku, která implementuje HDCP v plné míře. Pokud tak nemají dnes, čeká je nákup příslušných komponent.

Zdroje: 
Kapitoly článků
1.  Úvod, zhodnocení stavu

David "David Ježek" Ježek

Bývalý zdejší redaktor (2005-2017), nyní diskusní rejpal.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Zapomeňte na chráněné filmy v 1920 1080 na dnešních grafikách

Čtvrtek, 4 Říjen 2007 - 21:10 | Anonym | Zdar!Já teda zatím nic v HD rozlišení nemám,a ani...
Úterý, 24 Červenec 2007 - 07:52 | Anonym |  ZDRAVIM! to je mi TROCHU DIVNY ZE BY...
Sobota, 24 Březen 2007 - 20:56 | bohemian | "Aby se nám tu ?fanATIci? a ?nVidioti?...
Pátek, 9 Březen 2007 - 01:24 | Anonym | No ja Vistu mam (ne legalne :-) A zitra mi...
Sobota, 4 Březen 2006 - 06:56 | Anonym | Když tak nad tím přemýšlím pokládám si otázku:...
Středa, 1 Březen 2006 - 18:12 | Anonym | To:PAZ - víš možná proč se do toho Microsoft...
Středa, 1 Březen 2006 - 18:02 | Anonym | No, asi jsem sto let za opicemi když v době DVD...
Čtvrtek, 23 Únor 2006 - 13:26 | keto | To pao: Jsem rád, že jsem tě pobavil, je vidět že...
Čtvrtek, 23 Únor 2006 - 12:17 | Anonym | bOOT: také jsi četl špatně: implementace nesmí...
Čtvrtek, 23 Únor 2006 - 11:09 | bOOT | Nějak mi v tom výpočtu ceny karty s HDCP ochranou...

Zobrazit diskusi