Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Zapomeňte na displeje - bude se promítat na sítnici

Obr: Zapomeňte na displeje - bude se promítat na sítnici
Firma Microvision představila funkční prototyp projektoru, který promítá obraz přímo do sítnice. A protože je celkem sdílná, můžeme vám povědět, jak to celé funguje. Mimo to budete po přečtení článku schopni odhadnout, kdy se takováto zařízení mohou objevit na trhu.

Firma Microvision (neplést si s Macrovision) představila prototyp mikrodispleje, který je spíše projektorem, nežli displejem. Promítá totiž obraz přímo na sítnici oka. V současné době jsou tímto způsobem schopni zobrazovat SVGA rozlišení, tedy 800×600. Barevné možnosti jsou prý zatím srovnatelné s klasickými CRT displeji, ale očekává se, že časem budou výrazně větší.

A jak to celé funguje? Technologie je trochu podobná té, kterou využívá Digital Micromirror Device (DMD, také se jí jěště říká Digital Light Processing) vyvinutá společností Texas Instruments (mimochodem, odhaduje se, že tuto technologii v sobě bude mít 55 % prodaných projektojektorů pro domácí kino v roce 2002). Jak u prototypu Microvisionu, tak u DMD se využívá MEMSu (micro electromechanic machines). To je shluk několika různých mikroskopických konstrukcí a strojů, vyráběných stejným způsobem jako polovodičové součástky. Pomocí malého napětí potom lze ovládat drobná zrcadélka, která se naklání a patřičně odrážejí paprsek tak, aby tvořil obraz.

DMD se od prototypu Microvisionu přeci jen v něčem liší. Zatímco v DMD najdete 480 000 až 1,3 milionu zrcadélek (rozlišení 800×600 až 1280×1024), u Microvisionu používají zrcadlo jen jedno. DMD tedy co bod, to zrcadlo - a podle natočení buď svítí, nebo nesvítí. Microvision namísto toho lehce natáčí jediné zrcadlo (1 mm2) tak, aby výsledný paprsek tvořil obraz podobně jako klasické CRT monitory - tedy po řádcích. CRT monitory k vytvoření stabilního obrazu využívají fosfor, kdežto řešení Microvisionu je způsobem spíše podobné laserovým show v planetáriích.

Microvision MEMS - zobrazování přímo na sítnici

Jak je vidět na obrázku (klikněte na něj pro zvětšení), zobrazení obrazu je čtyřkrokový proces. Nejprve zařízení získá obraz ze zdroje, například od grafické karty. Potom se tvoří obraz pomocí tří zdrojů světla - červené, zelené a modré. Třetí část zajišťuje naklápění onoho zrcadla tak, aby tvořilo jednotlivé body a z nich řádky. Čtvrtá část promítá obraz na sítnici oka.

Při zobrazování něčeho přímo do oka existuje jena nepříjemná věc: mohlo by se stát, že při dostatečně silném paprsku se oko nenávratně poškodí a vy už s ním nic neuvidíte. To podle Microvisionu v tomto případě nemůže nastat, neb v kroku 2 se tvoří obraz, který je velmi slabý a nemůže oko nikterak poškodit.

Zajímavé je, že již nyní obraz může být utvořen tak, že se bude zdát ve vzdálenosti 45 cm až necelý kilometr. Pokud jste se začli radovat, že si brzo skočíte koupit nějaký ten projektor přímo do oka, tak vás trochu zchladím. Byl sice demonstrován funkční prototyp, ale Microvision si dle svých slov bere 18 až 24 měsíců na zjednodušení výroby a tudíž i její zlevnění.

Diskuse ke článku Zapomeňte na displeje - bude se promítat na sítnici

Žádné komentáře.