Zastaví Symantec vydání Visty?
Podle klasifikace Symantecu Microsoft jeho technologii, ke které měl přístup, v operačním systému použil nesprávně. Symantec se k Volume Manageru dostal v roce 2004 koupí firmy Veritas, které byl dílem. MS si tuto technologii licencoval v roce 1996, avšak pouze v odlehčené verzi a použil jí už ve Windows 2000. Poté ale na základě zdrojových kódů, které měl k dispozici, vytvořil vlastní řešení, které najdeme ve Windows Server 2003 a to už je přímou konkurencí Storage Foundation for Windows od Veritas. Symantec uvádí, že podobně tomu je i ve Vistě a Longhorn Serveru. Žádá zastavení dalšího vývoje nebo distribuce těchto OS, včetně všech dalších produktů, které zmíněnou technologii používají. Před dvěma lety se dokonce MS snažil toto své „vlastní“ řešení patentovat. „Tvrdili, že vynalezli něco, na co od nás dříve dostali licenci,“ k tomu Symantec dodává. Nikdy totiž nedostali právo na základě udělené licence a poskytnutých zdrojových kódů vytvořit vlastní produkt, který by byl přímou konkurencí pro náš Volume Manager. MS potvrdil, že soudní proces opravdu začal a že se bude snažit vše urovnat mimosoudně. I když Symantec si je jistý vítězstvím, Microsoft uvádí, že jádro pudla je v jednom jediném nesouladu v kontraktu z roku 1996. Požadavky od firmy Symantec jsou prý nepodložené, protože Microsoft prý všechna relevantní práva od Veritas koupil v roce 2004.
Ta poslední věta je velmi zajímavá a zavdává hned k několika úvahám. Koncem roku 2004 se totiž Vertas sloučila se Symantecem. Byla tedy už v té době „vykradena“ a důležité patenty převedeny jinam (zde na Microsoft)? Je možné, že by si toto nechal Symantec ujít? Že by si toho jeho právníci nevšimli? Nebo je to chytrý tunel zvaný Veritas? Či naopak Microsoft jen čeří vodu, protože má obavu o Vistu? Dočteme se za pár měsíců, že několik miliard opět vše uklidnilo a Vista vyjde jak má? Nebo se Symantec rozhodl podlomit nohy hliněnému obru? Kolik takových věcí ještě před vydáním Visty přijde? Otázek jistě dost, na odpovědi si ale zatím budeme muset počkat. Zajímavé je, že je to vůbec poprvé co proti sobě tyto dvě firmy stojí před soudem.
pozn. David: celé to tak trochu připomíná někdejší spor Microsoftu s firmou Stacker v dobách MS DOSu 6.2. Microsoft tehdy také „nesprávně“ implementoval technologie Stackeru pro realtime kompresi disků do svého doublespace nástroje v MS DOSu 6.2. Následně byl Stackerem žalován a tak se objevil MS DOS 6.21, což byla v podstatě předchozí verze s odstraněným doublespace. Celý spor by vyřešen výměnou technologií, kdy Microsoft dostal povolení použít technologie Stackeru způsobem, jakým to učinil ve verzi 6.2 (nově ve verzi 6.22 pod názvem drivespace) a Stacker dostal od Microsoftu na oplátku technologie pro časné zavedení příslušného ovladače, která pocházela z dílen redmondské společnosti. Spor, který nyní Symantec rozjiždí je v mnoha ohledech podobný a je snad až příliš velkou náhodou, že tak činí v době, kdy Microsoft finišuje práce nejen na nové generací operačního systému, který potřebuje uvést na trh co nejdříve a ne řešit nějaké licenční potíže, které by mohly toto uvedení odložit klidně o řadu měsíců, ale také na novém kancelářském balíku Office 2007.