Zatopí firmě Seagate propuštěný inženýr?
Začít musíme už v roce 1998, kdy firma Seagate začala hovory se společností Convolve, která jí nabídla technologii snižující hlučnost pevných disků, aniž by se snížil jejich výkon. Tuto technologii vymysleli v Massachusets Institute of Technology (MIT), jenž Convolve pověřila prodejem a vůbec jejím marketingovým zhodnocením, nakonec ale k žádné dohodě nedošlo. Už v roce 2000 ovšem Convolve spolu s MIT žaluje Seagate pro zneužívání jejich technologie a požadují 800 miliónů USD. Seagate v tom ale není sám, stejný spor je veden i proti Dell, Hitachi, WD a rovněž i proti HP, coby nástupce firmy Compaq, jež se na paletu dostala jako odběratel disků Seagate.
Vlastně už to vypadalo, že kauza nakonec umře na oubytě, jenže přišla krize, Seagate začal propouštět a letos v červnu se na dlažbě ocitl i jeden z jeho inženýrů, Paul A. Galloway, který o této záležitosti asi celkem dost ví, což si nyní nehodlá nechat pro sebe. Učinil místopřísežné prohlášení, kde mimo jiné uvádí, že Seagate začal vlastní ztišující technologii „sound barier“ vyvíjet jakoby náhodou těsně po jednáních s Convolve a jakoby náhodou nakonec kolem této technologie zmizela všechna data, včetně počítače, kde byly uloženy jejich poznámky k ní. Existovat by ale měly záznamy z jednání, které by mohly přinést další důkazy proti Seagate. Galloway tvrdí, že jej vedení podvedlo, když mu zatajilo skutečnost, že technologie, na níž pracují, spadá pod NDA se společností Convolve a že kdyby to věděl, nedělal by na tom.
Rozhodně to bude ještě zajímavé a právníci Covolve určitě cítí tučnou odměnu, protože sami zažádali o dodatečné doplnění spisu o toto prohlášení. Něco naznačuje i dohoda Seagate s Hewlett-Packard, kterému výrobce pevných disků slíbil, že uhradí veškeré náklady, které by mu s touto soudní tahanicí mohly vzniknout.