Zemřel Ray Dolby
Svoji kariéru začal Ray Dolby již ve 40. letech s páskovými audio rekordéry ve firmě Ampex, v 50. letech již pracoval na raných prototypech videorekordérů, přičemž v Ampexu hrál významnou roli ve vývoji videorekordéru uvedeného na trh v roce 1956. Poté již následovalo B.S. z elektrického inženýrství na Stanfordu a Ph.D. z fyziky na Cambridge. Po zkušenosti s prací pro OSN v Indii se pak vrátil do Anglie, kde v roce 1965 založil Dolby Laboratories. A to se již začala psát hlavní etapa jeho života.
V roce 1966 přichází se systémem redukce šumu Dolby A, následovaným Dolby B v roce 1968 (jistě netřeba představovat nikomu). Později uvádí systémy redukce šumu pro spotřebitelský segment, kde Dolby B doprovází novější systémy Dolby C a Dolby S a výrazně vylepšený systém Dolby SR pro profesionální využití. Pro zvýšení dynamického rozsahu skladeb pak sloužily systémy Dolby HX a HX-Pro, ale to už se nám rýsovala digitální éra, s příchodem CD.
Ještě do analogové éry systémů VHS či Betamax spadá prostorový systém Dolby Surround s 3.0 kanály. Dolby Pro Logic přichází v roce 1987 s 4.0 kanály, v letech 2000 a 2002 vylepšené o verze II a IIx schopné do stereo kanálů uschovat 5.1 či dokonce 7.1 signál. Poslední inovací je Dolby Pro Logic IIz s až 9.1 kanály.
Dolby Digital se zrodilo již v roce 1992 a na LaserDisc přišlo v roce 1995. Rok 1999 přidává v podobě Dolby Digital EX až 7.1 kanálů, i později se rodí další vylepšení a poslední inovací od Rayem založené společnosti je Dolby Atmos. Dolby vyvíjí i profesionální sw nástroje jako třeba encoder AAC/HE-AAC a mnoho a mnoho dalšího. Vše zde vyjmenovat „není v našich časových možnostech“, ostatně Ray se na posledních věcech už tolik nepodílel. Ale nelze než mu poděkovat za vše, co pro zvuk udělal. Takže díky, pane Dolby.
Ray Dolby zemřel 12. září 2013 na leukémii.
Dolby