Zen 4 vznikne na 5nm procesu
Zatímco o procesu, na kterém vznikne třetí generace architektury RDNA a druhá generace CDNA AMD zatím nemluvila, v případě procesorů byla zcela konkrétní. Architektura Zen 4 cílí na produkty vyráběné 5nm procesem. Předpokládat můžeme použití linek TSMC. Jakmile se totiž potvrdilo, že jsou přípravy 5nm procesu podle plánu, začalo se proslýchat, že TSMC přesvědčuje AMD, aby její proces pro své produkty využila co nejdříve.
Není divu, do pár měsíců bude AMD největším zákazníkem moderních procesů TSMC, takže jde z hlediska výrobce křemíkových placek o největší možnou rybu, jejíž ulovení by společnosti zajistilo odbyty pro její nejdražší technologii. Zdá se, že se obě strany dohodly, protože výroba Zen 4 v roce 2022 na 5nm procesu je pro AMD hotová věc.
Roadmapa zaměřená na serverové procesory potvrzuje, že během roku 2022 bude vydaný Epyc Genoa s jádry Zen 4, tedy procesor, na němž vznikne 2EXLOPS superpočítač El Captain, jehož vybavení procesory a akcelerátory získala jako zakázku nečekaně AMD.
Společná roadmapa firemních architektur Zen a RDNA dává tušit, v jakém vzájemném pořadí půjdou další produkty na trh.
Výhled na segment PC s architekturou Zen 3 uzavřela AMD rokem 2021. Situaci máme chápat tak, že v roce 2020 dojde k uvedení architektury Zen 3 a určitých produktů. Z těch byl potvrzený Epyc Milan. Do konce roku 2021 (vyznačeného v roadmapě) budou vydané všechny produkty pro desktop postavené na architektuře Zen 3, tedy desktopový Ryzen, mobilní APU Ryzen, desktopové APU Ryzen i Ryzen Threadripper. Z vysvětlení však není jasné, zda standardní procesory pro desktop budou - podobně jako serverové procesory - dostupné ještě v roce 2020, nebo půjdou na trh začátkem roku 2021, například v rámci CES. Je ostatně možné, že to ještě není dané a AMD se teprve rozhodne - s ohledem na výtěžnost, poptávku a další aspekty.