Zen 6 pravděpodobně půjde do socketu AM5
V rozhovoru pro Overclockers UK potvrdil vice-prezident AMD, David McAfee, že socket AM5 bude podporován do roku 2025 a dále. Formulace je trochu krkolomná, neboť McAfee odpovídal na krkolomně položený dotaz. Ten navíc nebyl zrovna nejšťastnější, neboť AMD již v minulosti černé na bílém (respektive bílé na černém) potvrdila, že socket AM5 bude podporovat přinejmenším do roku 2026:
Samotné tvrzení, že bude podporován socket zároveň není jednoznačným potvrzením, zda (že) Zen 6 bude se socketem AM5 kompatibilní. Socket AM4 je stále podporován a rovněž to neznamená, že je kompatibilní s novými architekturami.
Mediální pozornost věnovaná tomuto tématu nicméně aktivovala obvyklé zdroje zákulisních informací (RedGamingTech, MLID) a ty následně potvrdily, že po původním váhání to skutečně vypadá, že Zen 6 bude kompatibilní s AM5.
Připomeňme, že Zen 6 je architekturou, která přinese nižší nárůst IPC než Zen 5, ale vznikne na 3nm procesu, od něhož lze čekat vyšší energetickou efektivitu a dále se počítá s nárůstem počtu jader. Jak velkým, to zůstává otázkou. Nelze vyloučit, že s ohledem na setrvání na socketu AM5 (tj. paměti DDR5) nemusí jít o nárůst extrémní. Datovou propustnost bude možné navyšovat jen v rámci taktovacích frekvencí pamětí a úprav cache. Také je otázkou, zda se potvrdí spekulovaná změna čipletové architektury (vrstvení), neboť nelze vyloučit, že některé změny byly svázané s přechodem na socket AM6. Toho se ale nejspíš dočkáme až později, s generací Zen 7 (řekněme v letech 2027-2028). Vyjdeme-li z předpokladu, že AMD stihne vydat Zen 5 na jaře 2024, může Zen 6 dorazit koncem roku 2025 nebo začátkem 2026 a Zen 7 tedy o cca 18+ měsíců poté.