Zen APU pokryje TDP 4-95 wattů
Informace pocházejí z procesorových roadmap AMD, které si našly cestu až na diskusní fórum webu SemiAccurate. Dva slajdy věnované jak mobilním produktům, tak i desktopu, nastiňují, jaké novinky nabídne AMD během následujícího roku.
Začněme desktopem. V letošním roce (až do vydání Zenu) bude v řadě osmijádrových procesorů pokračovat (jako už řadu let) architektura Piledriver, kterou na přelomu roku 2016/2017 vystřídá architektura Zen v podobě procesorové řady Summit Ridge. Určení pro socket AM4, stejně jako konfigurace až o 8 jádrech a 16 vláknech je jen potvrzení. Podobně tak se potvrzuje i existence čipsetu Promotory. V segmentu APU stále čekáme na uvedení prvních desek se socketem AM4, které doplní APU Bristol Ridge alias Carrizo refresh. To kombinuje procesorovou architekturu Excavator s grafickými jádry třetí generace GCN. Bristol Ridge patrně na trhu zůstane ještě nějakou dobu po nástupu generace Raven Ridge, která již kombinuje 14nm proces (GlobalFoundries) s procesorovou architekturou Zen a „novou“ generací grafických jader, k čemuž se ještě vrátíme. Podstatným sdělením je, že APU Raven Ridge pro desktop bude spadat do rozpětí TDP 35-95 wattů, což je na spodní hranici níže než u současného Kaveri / Godavari (to začíná na 65 wattech) a na horní hranici výše než u Bristol Ridge (končí na 65 wattech). I verze architektury Zen pro APU bude nabízet až osm vláken při čtyřech jádrech.
Mobilní roadmapa je zajímavější, dozvídáme se z ní více nových informací. APU Raven Ridge pro notebooky bude rovněž disponovat až čtyřmi procesorovými jádry a osmi vlákny. Dozvídáme se však, že přinejmenším mobilní varianta ponese grafické jádro s 12 bloky CU, což znamená 768 stream-procesorů a 48 texturovacích jednotek. APU Kaveri / Godavari a Carrizo / Bristol Ridge končí na 512 stream-procesorech, takže jde o posun o 50 %. Oproti nim ale půjde zároveň o novější architekturu: „Next Gen GFX Cores“. AMD nespecifikuje, jakou, takže v úvahu teoreticky připadá Polaris i Vega. Pokud ale budeme číst trochu mezi řádky, zjistíme, která z možností je pravděpodobnější. Malé APU Stoney Ridge nese grafické jádro popsané jako „GCN cores“. Víme, že Stoney Ridge využívá GPU architektury Polaris. Pokud Raven Ridge nese popisku „Next Gen GFX Cores“ a nikoli tutéž, jako Stoney Ridge, pak by jeho GPU mělo být postavené na novější architektuře než Polaris, což je Vega.
To by korespondovalo i s tvrzení, že Raven Ridge nabídne výkon stávajících herních konzolí v rámci integrované grafiky. Zatímco totéž tvrzení používá AMD i pro Polaris 11, která disponuje 896-1024 stream-procesory, lze předpokládat, že pokud má být obdobného výkonu dosaženo se 768 stream-procesory, půjde spíše o jinou architekturu (teoreticky by bylo možné připustit i vyšší taktovací frekvence, ale ty v praxi nebývají doménou integrovaných grafik). Raven Ridge se patrně stane vůbec prvním procesorem, jehož integrovanou grafiku bude možné výkonnostně srovnávat s nynějšími konzolemi. To se sice původně očekávalo i od platformy Intel Skull Canyon s GPU Iris Pro 580, ale tam nakonec z nejasných důvodů zůstal grafický výkon velmi blízko předešlé generaci.
Mobilní varianta Raven Ridge bude dimenzovaná na 4-35 wattů TDP. Pokud se podaří tohoto cíle dosáhnout, pak dokáže AMD jedním čipem nahradit všechny řady APU od desktopových přes mobilní po ultramobilní s kočičími procesorovými jádry.