Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Zenimax podal žalobu na Samsung

ZeniMax je tak trochu na vítězném tažení za VR technologii. Podařilo se mu vyhrát nad Oculusem (facebookem) a nyní žaluje jihokorejskou firmu Samsung.

Vítězství ve sporu nad Oculusem se zjednodušeně týkalo toho, že John Carmack měl z doby, kdy pracoval v ID / ZeniMaxu přenést některé technologie do Oculusu (který byl později koupen facebookem).

Technologie Oculusu jsou přitom též jádrem toho, co Samsung nabízí v rámci řady Gear VR. A dle ZeniMaxu pokračuje Samsung ve vývoji Gear VR s plným vědomím toho, že používá technologie, k nimž nemá oprávnění, resp. svolení ZeniMaxu (no zkrátka tu chybí nějaká forma licenční dohody).

Uvidíme, kam tato žaloba dospěje. Obecně ale lze říci, že u amerických soudů to má Samsung spíše horší (viz celá vleklá záležitost sporů s Applem) a pokud by náhodou měl u soudu vyhrát, zasáhne třeba prezident USA v neprospěch Samsungu. To samozřejmě neznamená, že pokud Samsung používá technologie vyvinuté ZeniMaxem bez patřičného oprávnění, je potřeba situaci řešit. Nejspíš můžeme očekávat nějakou mimosoudní dohodu, případně protiútok (Samsung také drží obří množství patentů), případně vzájemné licencování technologií mezi oběma firmami.

Zdroje: 

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Zenimax podal žalobu na Samsung

Čtvrtek, 18 Květen 2017 - 14:29 | aa bb | Otazne je ake zaujimave patenty, respektive...
Čtvrtek, 18 Květen 2017 - 14:26 | asta | Takze Zenimax zaluje Samsung za pouzitie...
Čtvrtek, 18 Květen 2017 - 13:48 | xrodney | V tomhle pripade bych byl asi za to, aby Smasung...
Čtvrtek, 18 Květen 2017 - 11:04 | RedMaX | ZeniMax neni Apple a Trump neni Obama, nemyslim...

Zobrazit diskusi