Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Zkuste to bez drátů!

Anténa WiFi
Ještě před pár lety bylo propojení dvou kamarádů přes ulici nesplnitelná záležitost pro kapsy obyčejných uživatelů. Nyní s WiFi můžete rovnou propojit malou vesnici, nebo část městečka. Podívali jsme se tedy ve spolupráci s www.wifishop na dvě celkem rozšířená a používaná zařízení a vyzkoušeli, jak moc je to složité a co je k tomu potřeba. Zkrátka kdo něco takového plánuje, najde v textu potřebný návod i inspiraci.

Kapitoly článků

1.  Co budete potřebovat, instalace
2.  ASUS WL-500B
4.  Něco navíc

V době, kdy ADSL sahá za hranice měst ale CDMA ani EDGE ještě rychlostí moc konkurovat nemůže, je možným řešením WiFi. Hodí se také, když váš kamarád(ka) ještě na ADSL nebo kabelovku dosáhne, ale u vás už to nejde. Pak se stačí domluvit, podělit se o náklady a bezdrátová síť je na světě. Když budete všichni rozumní, pak bude velmi svižná pro všechny zúčastněné.

My jsme o zaslání všeho potřebného požádali www.wifishop. Ta nám v jednom balení poslala dvě směrové antény, potřebnou kabeláž a dva WiFi přístupové body (Accespointy - AP):

WiFi směrová anténa

OvisLink WL1120A - co si přinesete  ASUS WL-500B

Budujete-li jen domácí síť, pak samozřejmě není třeba takovéhoto síta. Zcela postačí malé všesměrové anténky, které ke každému accespointu dostanete automaticky. My jsme ale chtěli propojit dva počítače na vzdálenost 1 250 metrů, navíc v přímém směru cloněné několika vzrostlými stromy. K anténám je třeba ještě tzv. pigtailu, což je vlastně redukce z konektoru na anténě na klasický koaxiálový, který se zasouvá do accespointu. No a pak už je stačí zvolit jen ony dvě kouzelné krabičky, které se o propojení postarají. My jsme na vysílací straně (ta, která poskytuje připojení k internetu) zvolili ASUS WL-500B, jenž je vybaven i firewallem a slouží i jako hub. Jako bonbónek se dá k tomuto WLAN routeru připojit pomocí USB i internetová kamera, ale to by bylo už o něčem jiném. Na druhé straně je podstatně jednoduší (protože pouze přijímací) OvisLink WL1120A.

Instalace

První co je třeba udělat, je zvolit vhodné místo pro anténu. Obě propojovaná místa by měla být přímo viditelná, i když některé překážky, jako jsou například stromy, se dají překonat. Dokonce jsme už slyšeli o propojení dvou bodů tzv. za roh, na dvou křížících se ulicích. Nejlepší varianta je instalace venkovní, ale když vám to pojede třeba i na půdě, ušetříte za ochranu před bleskem. Také se s anténou lépe manipuluje a i vydrží déle. Ne vždy (většinou nikdy) se to dá ale splnit. Nám se to však podařilo. Na jedné (vysílací - já vím, že internetové připojení je věc oboustranné komunikace, zde je vysílací stranou označena ta, která připojení k internetu poskytuje) straně tak bylo možné instalovat anténu hned pod anténu dalšího bezdrátu, primárního připojení k internetu.

Zde si dovolím malou odbočku. Protože jsme takovou věc dělali poprvé, a přeci jen na vzdálenost jednoho kilometru je celkem těžká domluva, otestovali jsme si celé připojení nejprve před domem na vzdálenost několika desítek metrů. Teprve když jsme spojení rozchodili, jali jsme se vše instalovat.

Horní anténa

Na druhé straně už jsme ale anténu museli instalovat venku. U takového zapojení velmi doporučuji bleskojistky. Sice nejsou ochranou proti blesku stoprocentní, ale do značné míry vám mohou zařízení ochránit. V každém případě je dobré za bouřky odpojit UTP kabel vedoucí k AP. Jeden nikdy neví.

Dolní anténa

Pro přesné zamření je dobré si půjčit kompas nebo buzolu. Jak vidíte, my jsme zvolili zapojení tzv. na drát ;-). Protože se jedná o testování, dá se omluvit, ale pro trvalou instalaci byste měli AP někde pevně uložit.

ASUS WL-500B - zapojení

A tady už vidíte jak je AP zapojeno. Vlevo je připojení k anténě (zlatý konektor), pak je UTP kabel vedoucí k primárnímu AP a ten zelený konektor už vede k počítači. Vpravo je napájení. Nyní už máme tedy vše připraveno, zbývá si pohrát s nastavením.

Kapitoly článků
1.  Co budete potřebovat, instalace
2.  ASUS WL-500B
4.  Něco navíc

Diskuse ke článku Zkuste to bez drátů!

Úterý, 2 Listopad 2004 - 21:01 | Martin Bartoň | Joe: Jó, to kdyby byla pravda. Ona ale přestala...
Úterý, 2 Listopad 2004 - 20:52 | Anonym | martin: A co je na tom jako špatně?? Otočením...
Pondělí, 1 Listopad 2004 - 01:16 | Martin Bartoň | Stealth: No tak pane chytrý, můžete mi vysvětlit...
Neděle, 31 Říjen 2004 - 20:04 | D S | Manualy CZ ruzny vyrobce k AP + software +...
Neděle, 31 Říjen 2004 - 13:22 | Anonym | Zdravím,   v databázy bezdrátových sítí...
Úterý, 26 Říjen 2004 - 13:48 | Anonym | ****************** ****************** ************...
Pondělí, 25 Říjen 2004 - 11:04 | Josef Bílý | Jde udělat síť jen s použítím antén a síťovek bez...
Neděle, 24 Říjen 2004 - 14:17 | Anonym | Matrix: Kdyby sis místo hledání děr v zadku něco...
Pátek, 22 Říjen 2004 - 23:13 | Anonym | Líbí se mi, jak se do bezdrátů serou všichni co...
Pátek, 22 Říjen 2004 - 23:12 | Anonym | Líbí se mi, jak se do bezdrátů serou všichni co...

Zobrazit diskusi