Zmizí OEM software(?)
Věc se má tak, ve Francii, a myslím, že i u nás, platí zákon, který zakazuje vázaný prodej. Nikdo vás nemůže nutit si koupit košili i s kalhotami, auto se sadou pneumatik Barum, či jízdenku na metro s cigaretami. V oblasti softwaru se ale tento známý prodej tak nějak potichu toleruje. Na mysli máme především počítače s předinstalovaným systémem, kde neexistuje možnost si jej pořídit bez něj. Už před lety se ve Velké Británii jistý Dave Mitchell pokusil o vrácení peněz za předinstalované Windows XP z notebooku Dell Inspiron 640m a nutno dodat, že s úspěchem.
Podobná záležitost se nyní začíná množit na druhé straně kanálu, žaloby se objevují na stolech soudců ve Francii. Za věc už se zasadila Asociace francouzských uživatelů UFC-Que Choisir a pravděpodobně by to chtěla dotáhnout až před Evropskou komisi. Jí a mnohým konkrétním osobám totiž vůbec není po chuti, že s koupí notebooku (většinou) musí stvrdit i souhlas s nějakým licenčním ujednáním od softwaru, o který nemají vůbec zájem. Na světlo se tak dostává již zmiňovaný zákon o zákazu vázaného prodeje. Vesměs se líčení teprve začínají, nebo skončila v prvním stání zatím bez odvolání. Asus třeba 30. dubna prohrál v Caen v Normandii (Asustek vs. Hordoir) a další vítězství zaznamenali uživatelé například v Rennes, Puteaux nebo Libourne.
Půjde-li to tak dál, můžeme se těšit na zcela nový způsob prodeje softwaru s počítači a na zcela nové licenční smlouvy. Je sice pravda, že v počítačích bez Windows se tento OS velmi rychle po koupi usadí a není to vždy legální instalace, ale je také pravda, že bez Windows má větší šanci i konkurenční řešení často v podání různých linuxových distribucí, kterým nyní třeba velmi nahrává stále rostoucí popularita Eee, kde lidé linux nacházejí a zjišťují, že jim to kupodivu vlastně stačí.