Windows 11 na Arrow Lake: artefakty s iGPU, modrá obrazovka s PCIe GPU
Redakce webu KitGuru (ale i další) se setkala s potížemi při instalaci Windows 11 na sestavu s Intel Arrow Lake / Core Ultra 200. První problém v podobě modré obrazovky se objevuje při prvním spuštění systému. Nemá zjevnou příčinu, takže jeho přítomnost a snaha o řešení může uživatelům přidělat vrásky. Ve skutečnosti je řešení velmi prosté, lež neintuitivní. Při prvním najetí systému nesmí být displej připojen k samostatné grafice od Nvidie (KitGuru instaloval systém s GeForce), ale musí být připojen k integrované grafice od Intelu, tedy k základní desce.
Poté dojde k bezproblémovému naběhnutí na plochu a je prostor pro instalaci ovladačů. Redakce KitGuru však v této fázi zaznamenala druhý problém. V konfiguraci, kterou s Arrow Lake používala (Windows 11H24 a deska od MSI) byl na HDMI výstupu integrované grafiky rozpadlý obraz. Řešením bylo v tuto chvíli vypnout v BIOSu integrovanou grafiku a připojit kabel k samostatné grafice, zde GeForce.
Poté už bylo možné systém normálně používat. Druhý z problémů by podle MSI měl být v případě hardwaru určeného k prodeji vyřešen aktuálnějším BIOSem, který tento problém nemá. Jisté je, že pokud uživatel o existenci jednoho či druhého problému (a efektivním postupu pro jeho řešení) neví, může při instalaci systému uvíznout na mrtvém bodě (nebo zkoušet všechno možné, až se časem a náhodou propracuje k postupu, který funguje).
Potíže však nejspíš nesouvisejí se značkou základních desek nebo konkrétním modelem. Problémy při použití dedikované grafiky od AMD či Nvidie (a to i ve věci stability) zaznamenal mimo jiné i GamersNexus nebo Level1Techs, který otestoval dvě různé základní desky a tytéž problémy zaznamenal s oběma.
Zmínit lze i další z problémů, který se týká výkonu. Zatímco po instalaci ovladačů a spuštění Cinebench dosahoval systém očekávaného výkonu, při spuštění jiných testů, například 3DMark TimeSpy, bylo skóre zhruba poloviční oproti očekávání. Řešení je opět poněkud nečekané. V nastavení napájení systému je potřeba z vyváženého (Balanced) napájení (Power Plan) přepnout na výkonné (Performance). Poté se výkon dostal na úroveň, která je k vidění v recenzích. Namísto obvyklého 1-2% rozdílu, který přepnutí z Balanced na Performance přináší, došlo k téměř zdvojnásobení výkonu.
První uživatelé tedy budou muset brát tato specifika v potaz a vyřešit je, aby získali funkční systém s výkonem na úrovni, kterou viděli v online testech. Lze očekávat, že problémy časem odpadnou s aktualizacemi BIOSu, ovladačů a Windows.