Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Apple jasně dominuje v prodeji chytrých hodinek

Vypadá to zcela šíleně. Na trhu figurují výrobci hodinek již více než sto let, přesto Apple a jeho chytré hodinky zcela dominují.
blog

A čím to, že jsou Apple Watch tak skvělé? Nejdříve zabrousím trochu do počátku hodinek. Když v 19. století vznikly náramkové hodinky, jejich účel byl prostý: ukazovat čas. Posléze se různí výrobci začali na hodinky specializovat více a přinášeli různé vychytávky, aby zatraktivnili tento strojek pro případné kupce.

V prvé řadě byla změna materiálu, kdy místo běžného kovu se začal používat kov ušlechtilý, například ryzí stříbro či zlato. Jak se technika zdokonalovala, hodinky kromě času dokázaly ukazovat i datum, den, fázi měsíce a další.

V 70. letech byly vytvořeny hodinky mechanické s elektrickým pohonem a daly tak základ pro hodinky zcela nezávislé na mechanickém natahování. Následně byl použit krystal pro regulaci kmitu a mechanická část řídící čas mohla být zcela vypuštěna. S integrací LCD do hodinek se tento strojek stal dokonalejším, lehčím, spolehlivějším a hlavně levnějším, než byly mechanické.

Jak čas šel, výrobci se stále v procesu zdokonalovali a byli schopni vyrobit hodinky, které fungují desítky let, není potřeba je sundávat při plavání či koupání, jelikož jsou zcela vodotěsné, a čas jsou schopny ukazovat i několik let bez výměny baterie. To ale nestačilo a výrobci přišli s nápadem hodinky propojit s telefonem. Vzhledem k tomu, že hodinky vyráběné doposud stále fungovaly a jediný důvod, proč by si majitel koupil další strojek, byla jejich životnost.

První vlna chytrých hodinek byla neohrabaná. První hodinky, které byly skutečně chytré byly od výrobce klasických hodinek Fossil. Jeho Abacus přinesl do té doby skutečně chytré funkce. V hodinkách byl skutečný operační systém a umožnil posunout hranice na další úroveň.

Fossil Abacus - s Palm OS na palubě

U toho to neskončilo a vývoj postupoval dál. Ze zařízení, které umělo jen ukládat poznámky, kalendář a kalkulačku se najednou stalo zařízení ještě chytřejší, stačilo pouze strojek připojit k telefonu - bezdrátově. Tím jsme dostali další úroveň.

Furt to byl přístroj, který byl spíše pro nadšence do informatiky, než pro běžné lidi. Jejich vzhled a zpracování nebylo příliš povedené a stále vedly hodinky klasického vzhledu. Kdo chtěl hezké hodinky, koupil Švýcarské, kdo naopak chtěl spolehlivé, nekupoval si tento nesmysl a zabrousil do vod Japonských - Casio.

Sony Smartwatch 1. generace - malé, lehké, kovové a s barevnou obrazovkou

Apple známý svým zaměřením především na design a na strojek, který prostě funguje uviděl příležitost a uvedl první Apple Watch (iWatch :-) ). A co činí jeho úspěch? Spojil praktičnost, kterou viděl u ostatních výrobců a pevně jej spojil s telefonem, zároveň ale dbal na design a hodinky udělal vzhledem hezké, decentě vypadající malé hodinky.

To byl správný krok, na trhu se totiž objevil výrobek, který byl nejen funkční ale i hezký. Apple tak do malého strojku napěchoval to nejlepší, co je v současné době možné. Elegantní materiál, příjemný pásek, příjemný display dobře vypadající i na slunci. Kde se zatím sekl, je baterie, která je stále tragická a s výdrží jednoho dne jde tak maximálně o hezky vypadající doplněk, ale nepraktický pro denní použití.

Abych to shrnul, proč se tedy Apple prodalo více, než ostatních hodinek renomovaných výrobců? Odpověď je jasná. Každý, kdo chtěl hodinky, je už dávno má a takové strojky prostě fungují. V tom Apple je stále se vyvíjející zařízení a byť je cena vyšší a praktičnost nízká, s každou novou generací postupuje dál a dál.

Jakmile se Apple povede prodloužit výdrž z hodin na týdny nebo měsíce, doba klasických hodinek zcela upadne a výrobci jako Omega nebo Rolex se budou muset hodně ohánět, aby zaujali nové kupce ve větším měřítku.

Chytré hodinky jsou cesta budoucnosti, byť dnes ještě příliš smyslu nedávají. Stále jde o doplněk k telefonu, než o samostatné a unikátní zařízení. Nicméně Apple Watch stále za hodinky nepovažuju a v nejbližší době ani považovat nebudu.

Ale jednou, jednou se tam dostanou, a osobně se těším. Klasické hodinky urazily spoustu let, než se dostaly do úrovně, kde jsou dnes. Proto i chytré hodinky potřebují čas.

Jiří "Kjutl" Kutlák

Proč nevytěžit z ničeho maximum aneb i odpad lze používat produktivně a neprodělečně!

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse k blogu Apple jasně dominuje v prodeji chytrých hodinek

Sobota, 17 Říjen 2020 - 11:50 | misastrnad78 | Dobrý den. A co třeba Apple hodinky https://...
Pátek, 11 Leden 2019 - 05:39 | happy-wheels | Spojil praktičnost, kterou viděl u ostatních...
Čtvrtek, 15 Únor 2018 - 22:09 | tony | Autoradio? to dneska nekdo resi? jo aha asi u...
Čtvrtek, 15 Únor 2018 - 19:03 | Fotobob | Hele a máš Windows? Jako nic proti, ale většina...
Čtvrtek, 15 Únor 2018 - 17:25 | jm1 | Pro srovnani, cele Svycarsko (=nejen skupina...
Čtvrtek, 15 Únor 2018 - 15:30 | thr | To je ale zcestné srovnání, Pebble první generace...
Čtvrtek, 15 Únor 2018 - 15:09 | Jindřich | Ta analogie hodinek a rádia jde rozšířit - s...
Čtvrtek, 15 Únor 2018 - 13:05 | logout | Nárůst 2x-3x proti stavu "až 18 hodin, pokud...
Čtvrtek, 15 Únor 2018 - 09:54 | thr | Ad 1/2 - co jsem viděl statistiky, tak Apple již...
Čtvrtek, 15 Únor 2018 - 09:07 | BlackRider | Ja hodinky taky zrusil s mobilem. Ten ale mam...

Zobrazit diskusi