Facebook vyvíjí cenzurovací technologii speciálně pro Čínu
Mark Zuckerberg je cokoli, jen ne hlupák. Na tom se asi shodnou jak jeho příznivci, tak jeho odpůrci. Facebook mohl v Číně fungovat až do roku 2009, ale jeho virální a v té době prakticky nekontrolovatelná povaha přiměla čínskou vládu jej ze země vystrnadit. Nyní aby se mohl vrátit, vyvíjí a vlastně už dovyvinul, nástroj pro vlastní cenzuru.
Mark Zuckerberg ostatně udržuje (jak píší NYT) kultivované vztahy s čínskými vůdci, presidenta Si Ťin-pchinga nevyjímaje. Zemi navštívil několikrát, jednal zde s předními šéfy internetového světa a učí se mandarínsky. A kromě toho jeho podřízení ve facebooku již nějakou dobu vyvíjí nástroje, které budou sloužit k potlačování postů na facebooku zobrazovaných lidem v určitých geografických oblastech.
Vyplývá to z informací, které uvedli nejmenovaní dřívější zaměstnanci facebooku. V principu se to nijak zásadně neliší od restrikcí, které facebook vyvinul pro jiné země, ať již Turecko, Pákistán či Rusko. V Číně ale facebook zajde o další krok dál.
Tím, kdo bude obsah - v případě návratu facebooku do Číny - blokovat, nebude sám facebook, nástroj bude k dispozici tamní vládě. Nepůjde ani o přímý přístup k facebooku, ale o software, který umožní blokování určitého obsahu třetí straně, neboť jako vše v Číně, i toto zde bude zajišťovat nějaká tamní čínská firma.
Výše uvedené je předpoklad určitého scénáře vývoje. Zatím nebylo potvrzeno, že by takový nástroj vůbec facebook hodlal skutečně pro Čínu nasadit či zdali jej vůbec nabídl přímo čínské vládě. Lze to nyní pouze předpokládat.
Dle některých zaměstnanců měl Mark Zuckerberg prohlásit, že je pro facebook lepší být součástí konverzace, i kdyby to ještě nebyla konverzace plnohodnotná.
No, Zuckerberg by nebyl ani první ani poslední ředitel západní firmy či státu, který ohnul hřbet před obrovským čínským trhem a miliardami, které se tam dají vydělat. Je jedno, jestli jde o facebook, Linked In či Českou republiku, jsou zkrátka entity, které mají vůdce preferující když se nemluví o věcech jako Tchien-an-men Kuang-čchang, lidská práva a raději se baví o věcech jako „pronájem“ pandy čínské, prosté otevření trhu dané společnosti anebo rozvoj vzájemného obchodu.
Napsáno na klávesnici „Made in China“…