Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Intel IPO se omezuje na OEM výrobce a Čínu, aneb výkonnostní profily jsou zpět

Zdroj: Intel

Intel IPO poněkud připomíná déjà vu. Aneb vyhodíte dveřmi, vrátí se oknem. Výkonnostní profily BIOSu, které u minulé generace zvyšovaly výkon nad rámec tovární konfigurace, se v podstatě vracejí…

Intel měl se 13. a 14. generací procesorů trochu problém, protože náskok, který dočasně získal s vydáním generace 12., rychle ztrácel. Začal proto povzbuzovat výrobce základních desek k vyšším výkonnostním profilům, které byly navíc aktivní implicitně. Jinými slovy byly nastaveny jako výchozí, fungovaly v takové konfiguraci, v jaké uživatel vytáhl základní desku z krabice. Intelu se ale úplně nevyplatily. Procesory 13. a 14. generace šly v podstatě na limit možností výrobního procesu a jejich další popohánění zvýšením nebo vypnutím limitu spotřeby odhalilo snad všechny defekty, které produkt měl. Následovalo hromadné odumírání procesorů a reklamovanost v high-endu převyšující i 10 %.

Intelu zřejmě bylo jasné, že tudy cesta nevede a s dlaždicovou generací Arrow Lake trval na striktnějším dodržení limitů, nastavil i nižší takty. Jenže v kombinaci s nasazením dlaždic, které samy o sobě v důsledku složitějšího propojení zvyšují latence, bylo snížení taktů a další zvýšení latencí už příliš, takže mezigenerační posun výkonu, zejména herního, neučinil z Arrow Lake zrovna prodejní trhák.

Po APO (Intel Application Optimization), což jsou profily pro hry, ohlásil Intel IPO (Intel Performance Optimizations), což měly být systémovější optimalizace, které se netýkají jen konkrétních her či aplikací, ale fungují plošně.

Dlaždice Arrow Lake (Intel)

Z IPO se vyklubala obdoba původních výkonnostních profilů, zkrátka zvýšení taktů a snížení latencí nad rámec tovární konfigurace. Zdá se, že nový přístup je trochu sofistikovanější, protože zasahuje i do nastavení, která mají výraznější dopad na herní výkon (oproti pouhému zvýšení napájecích limitů a případně i napětí). V zásadě jde o profily s optimalizovaným nastavením procesoru a pamětí. Na straně procesoru zasahuje do nastavení taktů velkých (P) i malých (E) jader, frekvence sběrnice ring-bus, UPI propojení, D2D spojů mezi dlaždicemi a napájecích limitů PL1 a PL2. Pro RAM zvyšuje datovou propustnost, snižuje hodnoty časování. Jde nad rámec XMP / EXPO profilů paměťových modulů, takže i zde je řeč o přetaktování.

Intel však IPO zpřístupnil pouze OEM výrobcům, tedy výrobcům sestav a to ještě jen na území Číny. Podle testů společnosti Maxsun IPO zvýšilo takty velkých jader o 200 MHz, DDR5-8000 paměti přetaktovalo na DDR5-8400 a dosáhlo až 10% navýšení herní snímkové frekvence. Případné problémy v záruce jsou zodpovědností výrobce sestavy, nikoli zákazníka.

IPO tak vypadá jako výkonnostní profily Raptor Lake(-refresh) v bledě modrém, snad jen v ještě větším rozsahu (krom napájecích limitů procesoru jsou ovlivněny i paměti). Na druhou stranu se netýká každého zákazníka, ale pouze čínských výrobců sestav. Intel si zjevně ponechává určitou kontrolu nad nastavením a omezuje se pouze na jeden trh, aby otestoval, že nenastane podobný průšvih jako se dvěma minulými generacemi.

Tagy: 
Zdroje: 

Diskuse ke článku Intel IPO se omezuje na OEM výrobce a Čínu, aneb výkonnostní profily jsou zpět

Úterý, 15 Duben 2025 - 22:38 | snajprik | Výroba sa presunie do USA :D https://www.youtube....
Úterý, 15 Duben 2025 - 12:42 | DDR0 | tak původní bylo úplně o ničem, fungovalo to za...
Úterý, 15 Duben 2025 - 10:45 | Samuel | 14900KS reklamovanost 17%
Úterý, 15 Duben 2025 - 10:45 | kypec | Už len čakám, kedy ohlásia RPO (ReciProcal...
Úterý, 15 Duben 2025 - 10:27 | RedMaX | "Intel však IPO zpřístupnil pouze OEM...

Zobrazit diskusi