Je neudržitelné dávat do notebooků x86 procesory
Když dnes před náctiletou generací řeknete jméno Intel, většině to nic neřekne. Samozřejmě se nesmíte ptát na Matfyzu, FAVce, ČVUT či průmyslovkách. Většina běžných smrtelníků, kteří nevědí, že existuje DIIT, ale zato navštěvují desítky webů, o kterých jsem já v životě neslyšel, prostě neví nic o světě procesorů. Často ani nevědí, co je to procesor, kdo je vyrábí. Počítač je pro ně mnohdy jen monolitické zařízení, podobně jako smartphone „od Applu“. Tím nechci nikoho urazit, jen nastínit, kde má Intel a Microsoft problém.
Nikoho totiž (až na nás „vyvolené IT cvoky“) nezajímá, co je uvnitř nového iPhonu či Galaxy. Stačí jim, že to dobře běhá, pouští hry, YouTube, dobře fotí a facebook + Messenger běží jako z praku. A jestli to zajistí x86 Atom v útrobách a Windows 10 nad ním, nebo naopak nějaké ARM SoC a Android, nebo nějaký ten Applí čip s iOS nad sebou, to není až tak podstatné.
A stejné čeká i notebooky. Své tak trochu naznačovaly už Chromebooky, nicméně jestli se potvrdí to, o čem se nyní zase hovoří a co třeba já osobně považuji za jediný logický krok, pak nás čekají velké změny. Před 12 lety přešel Apple z PowerPC na Intel x86. V dohledné době nejspíš začne přecházet od Intel x86 na ARM. Tyto čipy si totiž může vyvinou sám, případně si k nim licencovat cokoli hotového (včetně třeba GPU od AMD či Nvidie, pokud by v rámci notebooků vlastní Applí GPU nestačilo).
Mac OS je de facto cosi na bázi FreeBSD. Bývalo to mohlo býti cosi na bázi Linuxu, jenže Linus nechtěl. A BSD je stejně dobrý svět jako Linux, čehož je Apple, stejně jako Sony s Playstation 3 a 4, dobrým důkazem. BSD nemá problém běhu na mnohojádrových procesorech a pokud se dobře napíší i aplikace a prvky samotného OS, nebude problém vůbec. A jediné, co brání v nabídnutí výkonu ARM čipu odpovídajícího Intelím x86 procesorům, je právě zvýšení počtu jader, případně určité další evoluční kroky v architektuře, případně vyšší frekvence, kterých půjde dosahovat s novějšími výrobními procesy (v rámci daného limitu TDP).
Dokáži si představit, že jednoho dne Apple uvede Macbooky (klidně prozatím nějakou nižší řadu) s 16jádrovým ARM SoC a nějakou rozumnou grafikou. Takový procesor sice v jednovláknové práci bude podávat výrazně nižší výkon než Intelí mobilní Core i7, ale ve srovnání s Core M by to už nemuselo být nijak rozdílné.
Architektura x86 je tu už šíleně dlouho. Dosud žije z velké části ze setrvačnosti a z velké části z toho, že se na ni nabalují další a další instrukční sady, o kterých se tvůrcům takové dva-osm-šestky ani nesnilo. Intel už vyrábí ve svých továrnách ARMy, zatímco jeho čínští partneři vyrábí malé x86 procesory. I z toho je jasně vidět, že si Intel uvědomuje, že ztratil to zcela výsadní postavení, které měl řekněme v 90. letech.