Mechanická klávesnice Func KB-460 s Cherry MX Red po 3 letech provozu
Z člověka uctívajícího IBM Model M se stal spokojený uživatel extrému opačného (nebudu ale tvrdit, že kdybych nedostal do ruky IBM Model M, neobrátilo by mě to zpět na jedinou správnou víru :-).
Klávesnice se nakonec na mém stole trvale zabydlela a stala se jakýmsi etalonem, vůči němuž jsem v duchu porovnával klávesnice jiné. Od obyčejné membránové Geniusky za 90Kč až po jiné klávesnice se spínači Cherry MX. Funcka ale přetrvávala. Přetrvávala proto, že je pro mě osobně ideálním kompromisem vlastností. Rozložení je takové, které mám nejraději (tj. US s menším Enterem), kloboučky kláves jsou vyšší a s většími ploškami a i ten USB hub se tu a tam hodil.
A tak se stalo, že jsou tomu přibližně tři roky, co jsem tuto klávesnici začal používat. Denně toho napíšu poměrně hodně a když pominu občasná odskočení jinam, na téhle konkrétní klávesnici jsem napsal 95 % všeho, co jsem za poslední tři roky napsal. Spínače si tedy už zažily své, včetně dalších vodících prvků, zejména u klávesy Space.
Za ty roky mohu říci, že pro Funcku, stejně jako její přeznačenou variantu FNATIC Rush (poté, co FNATIc odkoupil firmu Func) platí, že držáčky předložky stojí za prd (po určité době křuply, jsou jednoznačně poddimenzované). Kdybych mohl měnit, vyvedl bych trochu jinak kabel z klávesnice, nicméně to je spíše specifikum kolize se stojanem mého monitoru, specifikum však řešitelné. Ale jinak nemám stížností. Gumové plošky na spodku klávesnice perfektně drží a neošoupávají se (obvyklý problém levnějších klávesnic), nožičky také drží jako nové. Žádná z kláves nikde nehapruje.
Snad jedině incident před pár měsíci, kdy do klávesnice zasvištělo několik desítek mililitrů jistého kofeinového nápoje vedl k problému. Spínačům Cherry MX nelze upřít konstrukci výbornou, avšak rozhodně ne vodotěsnou. Takže sladká kapalina zateknuvší do spínače postupem doby způsobí, že spínač lepí, tedy blbě se spíná a neochotně se vrací nahoru.
U takového Scroll-Locku by nad tím člověk mávl rukou, u mezerníku je to problém katastrofální. Po nějaké době jsem si tedy řekl, že zkusím oprášit svoji (ne)šikovnost. Vytáhl jsem šroubovák, nůž, trafopájku a odsávačku a jak se prověřit tenké vodivé spoje bezolovnaté pájky 50+ let starou 75W trafopájkou.
Narozdíl od membránovky vyžaduje demontáž bytelné klávesnice s Cherry MX více umu. Šroubků je více a pro plný přístup ke spínači (tedy k jeho téměř kompletnímu rozebrání a očištění vnitřku) je více než vhodné jej vypájet z těla klávesnice.
Kupodivu to jde i s trafopájkou. Spínač jsem vypájel, rozebral, vyčistil, znovu sestavil a napájel zpět za pomoci letitého pájedla, kupovaného někdy kolem roku 1995. Vše funguje, včetně LED podsvícení. Vzpomínka na rok 1998, kdy jsem trafopájkou „honil“ zdrhající cestičku tištěného spoje na základní desce pro 486 s drátkem v ruce je ta tam :-).
Jediné, co mi vrtá hlavou, je skutečnost, že tímto přestala moje klávesnice vyhovovat směrnici RoHS. Mám od té chvíle neklidné spaní, zažívací potíže, deprese, nechutná mi jíst a tak podobně…
Pokud také máte víceleté zkušenosti s nějakou lepší klávesnici, budu rád, když se o ně podělíte v diskusi.