Microsoft se stal členem Linux Foundation
Microsoft se stal platinovým členem Linux Foundation, neziskové organizace jejímž primárním cílem je rozvoj a propagace Linuxu. Kdybychom se na toto souvětí podívali optikou doby před deseti či patnácti lety, museli bychom jej brát jako vtip. Tou dobou redmondští vládli světu prostřednictvím Windows XP a názor nejvyššího představitele společnosti zněl, že Linux je rakovina. Tentýž člověk o několik let později ale například tvrdil, že iPhone je hračka, která nemůže telefonům s Windows Mobile nikdy konkurovat a vůbec měl názory, které čas spolehlivě vyvrátil.
Dekáda je ve světě informačních technologií ekvivalentem století ve světě běžném. Microsoftu dnes šéfuje někdo úplně jiný a o změně přístupu této společnosti k open source byly napsány megabajty textu. Dnes se členové vysokého managementu postaví na pódim před plátno, na němž je napsáno Microsoft, Linux a mezi tím je srdíčko a nikomu to nepřijde divné. Na GitHubu se Microsoft může od září pyšnit tím, že mezi společnostmi má nejvíce kontributorů, prostě nová doba.
Platinové členství znamená, že společnost daruje nadaci každý rok alespoň půl milionu amerických dolarů, za což mimo jiné dostane křeslo v představenstvu nadace pro Johna Gossmana, softwarového architekta z týmu Azure. Společně s Cisco, Fujitsu, HP, Huawei, IBM, Intel, NEC, Oracle, Qualcomm a Samsung je Microsoft teprve devátým členem s nejvyšším stupněm členství, což jen svědčí o tom, že to myslí opravdu vážně. I takový Google, který na Linuxu založil svůj mobilní úspěch se spokojil jen se stupněm zlatým, nemluvě o několika stovkách členů stříbrných.
Vzhledem k tomu, že Microsoft přispívá do několika open source projektů nadací zastřešených (Node.js, OpenDaylight, ...), podporuje Linux ve své cloudové platformě Azure, příští rok se chystá vydat SQL server pro Linux a s akvizicí Xamarinu ma pro Linux k dispozici i kompletní vývojové prostředí, je vcelku pochopitelné a logické, že chce být zapojen i uvnitř linuxového dění a spolurozhodovat o jeho budoucnosti.
Symbolicky se tak završuje rozsáhlá změna posledních let. Nenapadá už mě mnoho dalších kroků, které by mohl Microsoft podniknout, snad jen že by Ubuntu obsaženému ve Windows 10 dopřál i vlastní kernel a přestal jej bundlovat s NT jádrem. Ale to už je čisté sci-fi.