Proč si myslím, že by Windows 10 mohly mít úspěch?
Nátlak vrátit se ke kořenům byl zřejmý jistě každému z nás jen při pohledu na dřívější uniklé snímky a informace k připravované nové verzi Windows, jak se ukázalo „novinářsky“ označované jako Windows 9. Microsoft však šel ještě dál, než by se kdokoliv nadál, a tak trochu vypálil (nejen) všem novinářům jejich rybníček. Redmonský gigant vsází totiž na to, že co starého bylo dobré, bude nově v novém šálu dobré zas. A mohlo by se mu to skutečně vyplatit…
I když se to možná na první pohled nejeví a skrze nejen zahraniční interpretace zpráv lze cítit velké zklamání a rozpačitost z novinek jako takových, Microsoft v posledních hodinách rozehrál zajímavou hru, ve které jednoznačně ukazuje, že se nebojí inspirovat. A to na všech frontách, svých i cizích zkušenostech se všemi důsledky. Bylo jen otázkou času, jak až moc dosáhne optimalizace pro nedotykové ovládání takové míry, že se takřka úplně setřou rozdíly mezi Windows 7 a Windows 8. A to, co se na osmičkách osvědčilo, se jen s novým GUI a klíčovými prvky předchozích verzí systémů vrátí zpět jako (r)evoluce.
Pro toto zamyšlení nad aktuálními počiny Microsoftu se odprostíme od konkrétních novinek Windows 8 jako snížení nároků na koncový hardware, optimalizaci výkonu systému, nové služby či kosmetické změny jako ribbon nabídka atd. Podívejme se na osmičky omezeně jako na celek – jako na nový pokus nastartovat něco jiného v oblasti operačních systémů Windows.
Méně podstatných změn, spíše inovace
Microsoft možná podcenil, nebo si spíše nedokázal ze začátku přesně představit, jak moc bude obtížné přesvědčit zákazníky o tom, že budoucnost v ovládání počítačů netkví jen ve vyhrazeném prostoru připojených periférií. Že zkrátka to dotykové ovládání je přesně to, co celé roky potřebovali. Vždyť právě i telefony a tablety s „konkurenčními“ systémy v té době začaly silně vytlačovat tlačítkové přístroje, proč by tak zrovna počítače a jim podobná zařízení měla být výjimkou?!
Typický zákazník počítačů s Windows se však začal jevit jako silný konzervativec, který ke své práci vyžaduje neměnné prostředí, na které je zvyklý a umí v něm (subjektivně) efektivně pracovat. Zatímco mobilní zařízení (ve smyslu tablety a mobily) jsou solidním a dostačujícím konzumním zařízením pro multimediální obsah či rychlou komunikaci, počítače a jim podobná zařízení jsou výhradně nástroj pracovní (potažmo herní) a platí tak pro ně jiná pravidla. Takže na tom zákonitě něco je. I když byl záměr už na začátku s Windows 8 v podstatě dobrý, bylo to příliš mnoho změn najednou. A to si Microsoft po čase musel uvědomit.
Však právě proto minulý rok vydal aktualizační update 8.1, který měl nejen opravit řadu nedostatků, ale především jej utvrdit v tom, že návrat k osvědčenému způsobu ovládání bude z hlediska prodejnosti a veřejného zájmu o nový OS přeci jen šťastnější rozhodnutí. Osmičky se tak v řadě Windows staly perfektním testovacím nástrojem veřejného vnímání a ochoty flexibilně změnit své pracovní návyky. Ovšem takhle jednoduše by to byl až příliš drahý špás.
I když se to možná nezdá vzhledem k podílu na trhu až tak markantní, Windows 8 především pomohly Microsoftu se dostat do zařízení, o kterých by si mohl s Windows 7 jenom nechat zdát. Ano, právě osmičky mu otevřely dveře do tabletů a nově vznikajících kategorií přenosných zařízení jako hybridy či konvertibily, ve kterých doslova kraluje, protože až na čestné androidí výjimky zde nemá přímou konkurenci. A díky posledním trefným zásahům na licenčním poli se pomalu bude ještě nějaký čas rozpínat i po tabletech s menší úhlopříčkou.
To ale stále není vše. I když přes toto všechno osmičky netrhají výslovně prodejní rekordy, Microsoftu se podařilo předpřipravit si zákazníky pro nový model distribuce a nakupování programů a universálních aplikací. Díky propojení s cloudem, vyžadování autorizace skrze Microsoft ID a další způsoby ala Store si perfektně přitáhl svého zákazníka a nalajnoval svou a jeho vlastní společnou budoucnost. A tím si jen dorovnal způsob práce s koncovým uživatelem do podoby, o kterou moc stál.
U desítky by se nemuselo čekat na update
S ohledem na avizovaný pozvolný nový způsob aktualizace systému, široké podpory s podnikovými systémy a porovnávání novinářů (již dnes) Windows 10 s Windows 7 by se dalo predikovat, že po prvních veřejných ohlasech nebudou administrátoři tolik setrvávat na starším systému a budou ochotněji aktualizovat. Stejně tak koncový zákazník, který uvidí své staré známé prostředí s možností vlastní volby (ne)použití moderního rozhraní, zajásá a možná ze zvědavosti či prodejní tlačenky v rámci nákupu nového zařízení spíše kývne na nová Windows než by to udělal nyní. Navíc sjednocení názvosloví a konečně s tím spojené nastolení universálních aplikací a jednotného nákupního a provozního prostředí je přesně to, co Windows 8 za celou dobu chybělo a sráželo.
Pokud tedy můžeme brát, že Windows 8 zasely semínko, mají Windows 10 jasné poslání: pořádnou sklizeň. Neúspěch si nemůže Microsoft dovolit. Desítka je jasnou snahou skloubit veškeré zkušenosti, se kterými je Microsoft schopný komplexně kooperovat. A pokud do finální verze nepřidá něco doposud neočekávaného či naopak neuhne ze své trasy, prodejní úspěch by se mohl skutečně reálně dostavit. Předpoklady zde jsou.