Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Proč si myslím, že by Windows 10 mohly mít úspěch?

Protože to nejsou Windows 8. Protože si z osmiček vezmou jen to podstatné, co se mělo za úkol chytnout. A protože Windows 7 byly a stále jsou super…
blog
Windows 10 Tech Preview Virtual Desktop

Nátlak vrátit se ke kořenům byl zřejmý jistě každému z nás jen při pohledu na dřívější uniklé snímky a informace k připravované nové verzi Windows, jak se ukázalo „novinářsky“ označované jako Windows 9. Microsoft však šel ještě dál, než by se kdokoliv nadál, a tak trochu vypálil (nejen) všem novinářům jejich rybníček. Redmonský gigant vsází totiž na to, že co starého bylo dobré, bude nově v novém šálu dobré zas. A mohlo by se mu to skutečně vyplatit…

I když se to možná na první pohled nejeví a skrze nejen zahraniční interpretace zpráv lze cítit velké zklamání a rozpačitost z novinek jako takových, Microsoft v posledních hodinách rozehrál zajímavou hru, ve které jednoznačně ukazuje, že se nebojí inspirovat. A to na všech frontách, svých i cizích zkušenostech se všemi důsledky. Bylo jen otázkou času, jak až moc dosáhne optimalizace pro nedotykové ovládání takové míry, že se takřka úplně setřou rozdíly mezi Windows 7 a Windows 8. A to, co se na osmičkách osvědčilo, se jen s novým GUI a klíčovými prvky předchozích verzí systémů vrátí zpět jako (r)evoluce.

Pro toto zamyšlení nad aktuálními počiny Microsoftu se odprostíme od konkrétních novinek Windows 8 jako snížení nároků na koncový hardware, optimalizaci výkonu systému, nové služby či kosmetické změny jako ribbon nabídka atd. Podívejme se na osmičky omezeně jako na celek – jako na nový pokus nastartovat něco jiného v oblasti operačních systémů Windows.

Méně podstatných změn, spíše inovace

Microsoft možná podcenil, nebo si spíše nedokázal ze začátku přesně představit, jak moc bude obtížné přesvědčit zákazníky o tom, že budoucnost v ovládání počítačů netkví jen ve vyhrazeném prostoru připojených periférií. Že zkrátka to dotykové ovládání je přesně to, co celé roky potřebovali. Vždyť právě i telefony a tablety s „konkurenčními“ systémy v té době začaly silně vytlačovat tlačítkové přístroje, proč by tak zrovna počítače a jim podobná zařízení měla být výjimkou?!

Typický zákazník počítačů s Windows se však začal jevit jako silný konzervativec, který ke své práci vyžaduje neměnné prostředí, na které je zvyklý a umí v něm (subjektivně) efektivně pracovat. Zatímco mobilní zařízení (ve smyslu tablety a mobily) jsou solidním a dostačujícím konzumním zařízením pro multimediální obsah či rychlou komunikaci, počítače a jim podobná zařízení jsou výhradně nástroj pracovní (potažmo herní) a platí tak pro ně jiná pravidla. Takže na tom zákonitě něco je. I když byl záměr už na začátku s Windows 8 v podstatě dobrý, bylo to příliš mnoho změn najednou. A to si Microsoft po čase musel uvědomit.

Však právě proto minulý rok vydal aktualizační update 8.1, který měl nejen opravit řadu nedostatků, ale především jej utvrdit v tom, že návrat k osvědčenému způsobu ovládání bude z hlediska prodejnosti a veřejného zájmu o nový OS přeci jen šťastnější rozhodnutí. Osmičky se tak v řadě Windows staly perfektním testovacím nástrojem veřejného vnímání a ochoty flexibilně změnit své pracovní návyky. Ovšem takhle jednoduše by to byl až příliš drahý špás.

I když se to možná nezdá vzhledem k podílu na trhu až tak markantní, Windows 8 především pomohly Microsoftu se dostat do zařízení, o kterých by si mohl s Windows 7 jenom nechat zdát. Ano, právě osmičky mu otevřely dveře do tabletů a nově vznikajících kategorií přenosných zařízení jako hybridy či konvertibily, ve kterých doslova kraluje, protože až na čestné androidí výjimky zde nemá přímou konkurenci. A díky posledním trefným zásahům na licenčním poli se pomalu bude ještě nějaký čas rozpínat i po tabletech s menší úhlopříčkou.

To ale stále není vše. I když přes toto všechno osmičky netrhají výslovně prodejní rekordy, Microsoftu se podařilo předpřipravit si zákazníky pro nový model distribuce a nakupování programů a universálních aplikací. Díky propojení s cloudem, vyžadování autorizace skrze Microsoft ID a další způsoby ala Store si perfektně přitáhl svého zákazníka a nalajnoval svou a jeho vlastní společnou budoucnost. A tím si jen dorovnal způsob práce s koncovým uživatelem do podoby, o kterou moc stál.

U desítky by se nemuselo čekat na update

S ohledem na avizovaný pozvolný nový způsob aktualizace systému, široké podpory s podnikovými systémy a porovnávání novinářů (již dnes) Windows 10 s Windows 7 by se dalo predikovat, že po prvních veřejných ohlasech nebudou administrátoři tolik setrvávat na starším systému a budou ochotněji aktualizovat. Stejně tak koncový zákazník, který uvidí své staré známé prostředí s možností vlastní volby (ne)použití moderního rozhraní, zajásá a možná ze zvědavosti či prodejní tlačenky v rámci nákupu nového zařízení spíše kývne na nová Windows než by to udělal nyní. Navíc sjednocení názvosloví a konečně s tím spojené nastolení universálních aplikací a jednotného nákupního a provozního prostředí je přesně to, co Windows 8 za celou dobu chybělo a sráželo.

Pokud tedy můžeme brát, že Windows 8 zasely semínko, mají Windows 10 jasné poslání: pořádnou sklizeň. Neúspěch si nemůže Microsoft dovolit. Desítka je jasnou snahou skloubit veškeré zkušenosti, se kterými je Microsoft schopný komplexně kooperovat. A pokud do finální verze nepřidá něco doposud neočekávaného či naopak neuhne ze své trasy, prodejní úspěch by se mohl skutečně reálně dostavit. Předpoklady zde jsou.

Jiří Molnár

Pracoval zde pět let jako šéfredaktor serverů CDR.cz, DIIT.cz a PCPoradenstvi.cz. Aktivně se podílel na tvorbě obsahu všech tří webů, primární rolí však bylo řízení redakčního týmu a prosazování marketingové strategie. Dnes pracuje jako IT konzultant a frontend vývojář na volné noze.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse k blogu Proč si myslím, že by Windows 10 mohly mít úspěch?

Neděle, 5 Říjen 2014 - 01:38 | Vratislav Boch | Já tento model neodsuzuji protože jednou si ten...
Sobota, 4 Říjen 2014 - 22:42 | idealista | Suhlasim, W2000 bol vo svojej dobe najlepsi....
Pátek, 3 Říjen 2014 - 13:11 | Fotobob | Tak se na ně podívejte: debil, blbeček, debil,...
Pátek, 3 Říjen 2014 - 04:47 | Sob | Zmeny pod kapotou urcite budou, neco prece celou...
Čtvrtek, 2 Říjen 2014 - 23:05 | siddhi | Já říkám, pokud by win10 byli zdarma pro majitele...
Čtvrtek, 2 Říjen 2014 - 21:41 | Trashman | Tak to já bych otázku zkusil otočit "Proč si...
Čtvrtek, 2 Říjen 2014 - 21:13 | Jon Snih | A jsou tam i nějaké změny pod kapotou? Třeba...
Čtvrtek, 2 Říjen 2014 - 20:46 | Magy357 | Som na tom podobne, C: je len na soft a vsetky...
Čtvrtek, 2 Říjen 2014 - 19:52 | Rafan | Proč? čas od času u takto kontroverzních témat mě...
Čtvrtek, 2 Říjen 2014 - 19:09 | HKMaly | Klid, na Linux se to nerozsiri ... je ovsem...

Zobrazit diskusi