Souboj mezi výrobci TV se letos přesune do softwaru
Připomeňme si zprávy z nedávné doby. LG loni přešla na WebOS, Samsung zase letos převádí celé své portfolio na Tizen a Panasonic plánuje nasadit Firefox OS. Android TV zase nalezneme v televizorech značek Sony, Philips a Sharp.
Obecně si dovolím říci o televizorech podobnou věc, jako o procesorech: až ny výjimky není tak nutné řešit značku, protože všechny nabízejí přibližně srovnatelnou kvalitu za přibližně srovnatelnou cenu. Mezi procesory není až tak důležité, jestli zvolíte Intel, nebo AMD, oba nabídnou dostatečně vysoký výkon pro vše potřebné. Jsou zde samozřejmě výjimky, kdy se člověk rozhodne pro Intel pro jeho extrémní výkon bez ohledu na cenu (Haswell-E), jiný zase sáhne po 8core AMD, které může mít za cenu ani ne pětinovou, a ještě třeba s lepší podporou některých věcí kolem virtualizace či podobně.
U televizorů je to stejné. AŤ již je cenový strop 10k, 20k, nebo třeba 50k, je vždy v dané relaci na výběr více srovnatelných televizorů. Ano, některé vybočují tím či oním směrem lépe vašemu vkusu, jiné zase vhodněji pro někoho jiného. Nelze říci „toto je nejlepší TV v cenové relaci do X kkč“, protože se poměrně slušně stírá i rozdíl v kvalitě displejů (nebo je „kompenzován“ některými dalšími vlastnostmi TV, které vyváží horší/lepší kvalitu na hodnotu průměru). Pryč jsou doby, kdy Sony měla své unikátní Trinitron obrazovky, ale někdo jiný zase možnost TV ovladačem plnohodnotně ovládat 6hlavé video s podporou CZ sterea. Rozdíly jsou menší, ale výrobci si našli cestu, jak se vzájemně odlišit.
Softwarově. Právě proto zde máme více platforem. Kdyby všichni nasadili kupříkladu jen Android TV, jejich šance na výrazné odlišení od konkurence by byla ta tam. Proto má LG svůj WebOS, proto má Samsung svůj Tizen. Pro vývojáře to znamená jediné: musí své aplikace tvořit pro více platforem. Není to sice otravná práce jako vývoj pro Windows, Mac OS X i Linux současně, ale i tak se všechny ty na Linuxu stavějící OS pro TV liší. Je to zajímavé zejména z hlediska Samsung, který jakožto největší výrobce Androidích zařízení, tratil na patentových a jiných sporech s Applem doslova miliardy.
Nicméně máme tu rok 2015, rok, kdy na svět přijde v plné míře víc nových TV platforem. A nezbývá se než zeptat, co bude s těmi starými. Jak budou podporovány televizory z roku 2014 - 13 - 12 či starší? Řekněme, že technicky je v moci řídících procesorů některých ze starších modelů dostat novou funkcionalitu, ale pravděpodobně se tak nestane. Proč by tvůrce TV upgradoval starý produkt na novou verzi operačního systému? Je to podobná představa, jako kdyby vám třeba Lenovo k vašemu staršímu notebooku dávalo zdarma upgrady na nové verze Windows.
Přijatelně dobře to má řešen Samsung, který každý rok vydává novou krabičku jménem Evolution Kit, kterou lze upgradovat řídící počítač TV s patřičným konektorem. Letošní krabička už běhá na Tizenu a tak s ní mohou na tomto OS běhat i starší modely hi-endovějších TV. Ale pravidlem to rozhodně není.
Je rok 2015. V České republice stále převažuje vysílání v 720×576 MPEG-2 s kostičkovým bitratem, ale je čas začít televizory vnímat jako svého druhu domácí počítače. Ať se nám to líbí, nebo ne, je to prostě jen metrový displej s tabletovým počítačem uvnitř, obohacený maximálně o baterii vstupů a tunerů.